Marmara Adası

19 Temmuz 2009 · Zehra Arslan

Marmara Adası Balıkesir’e bağlı ve Türkiye’nin ikinci büyük adası. Buraya giderken arabanızı almamanızı tavsiye edebilirim. Bu şekilde daha iyi dinlenip adanın tadını çıkarabilirsiniz. Dolmuşlar biraz seyrek ancak her yere gitme şansınız var. Ada’ya Istanbul’dan gitmek için IDO seferlerini kullanmak en ideal yol. Yaz döneminde ve özelliklede hafta sonları her yarım saatte bir deniz otobüsü var. Kalkış yeri ise Bostancı ve Yenikapı. Yolculuk Bostancı’dan yaklaşık 3.5 saat civarında sürüyor. Deniz otobüsü biletleri, uçak biletlerinin bu kadar ucuz olduğu günümüzde biraz pahalı geliyor açıkcası. 2009 yılı fiyatı gidiş, dönüş bir kişi 90 TL.

Marmara Adası’na gitmek için daha uygun bir yol denemek isterseniz otobüsle Tekirdağ’a gidip buradan özel işletmeye ait teknelerle adaya gidebilirsiniz. Tekirdağ- İstanbul bilet fiyatı yaklaşık 20 TL (2009 yılı fiyatı) oradan tekneye vereceğiniz ücret ise 15 TL (2009 yılı fiyatı) . Gidiş, dönüş toplamda 20 TL daha az ödemiş oluyorsunuz. İstanbul Seyahat, feribot saatlerine göre İstanbul – Tekirdağ arası sefer düzenliyor. Tel: (0212) 658 2626

marmara-adasi

Marmara Adası’nın hemen önünde, Hayırsız Ada, Paçanoz adası, Kaşık Adası, Ekinlik Adası ve Avşa adası yer alıyor. Bu adaların bazılarında yerleşim yok. Küçük Bodrum denen Avşa adasına buradan tekne turu ile gitmek mümkün. Marmara adasında 6 adet merkez var, Topağaç Köyü, Gündoğdu Köyü, Saraylar Köyü, Çınarlı Mahallesi, Asmalı Köy, Marmara Beldesi. Eskiden adada bol miktarda geyik mevcutmuş ancak bugün maalesef geyiklerden eser kalmamış. Orman alanlarında ise nadirde olsa dağ tavşanı görmek mümkün.

Adalıların, Marmara dedikleri merkezde kalmaktansa Çınarlı Mahallesi veya Gündoğdu Köyünde kalmanızı tavsiye ederim. Gece en son deniz otobüsünden inmiş bile olsanız ulaşım için dolmuş buluyorsunuz. İskeleden çıkıp sağa döndüğünüzde Marmara çarşı içinden geçip dolmuşları göreceksiniz. İskeleye yaklaşık 300 metre mesafedeler. Taksi ile gitmek isterseniz hemen iskelenin önünde bekliyorlar ancak fiyatları yüksek. Çınarlı ve Gündoğdu merkeze yaklaşık 4-5 km mesafedeler. Dolmuş fiyatları kişi başı 2,5 TL (2009 yılı fiyatı).

marmara-adasi

İstiklal savaşından sonra Marmara Adası’nda yaşayan Rumların yerine Türkler yerleşmiş. Rivayete göre savaş kazanıldıktan sonra komutan çavuşa, köyüne gidip buraya yerleştirmek üzere tanıdık ve akrabalarını getirmesini istemiş. Karadenizli olan çavuş Trabzon ve Rize’den tanıdıklarını adaya getirmiş. Bugün adanın büyük bir çoğunluğunu buralardan gelen insanlar oluşturuyor. Bölgelere göre adada yerleşim değişiyor. Çınarlı mahallesine (burası köyken mahalleye çevrilmiş) çoğunlukla Trabzon ve Rize bölgesinden gelen insanlar yerleşmiş. Çınarlı’da bulunan, Rumlar’dan kalma set set üzüm bağları maalesef yok edilmiş, eski Rum evlerinden de eser kalmamış.

Çınarlı’nın eski muhtarı Ali Yılmaz Aydoğan ile yaptığımız görüşmede kendisi adanın İnebolu evleri gibi çok güzel sundurmalı ahşap evleri olduğunu bildirdi. Evlerin yok edilmiş olması turizm ve tarih açısından büyük kayıp. 4 Ocak 1935 yılındaki büyük Marmara depremide birçok evin hasar görmesine ve yıkılmasına sebep olmuş. Bu depremde hasar gören evlerde daha sonra yıkılmışlar. Bugün maalesef Çınarlı’da tam olarak ayakta kalmış görebileceğiniz bir tarihi eser yok. Ali Yılmaz bey adanın gelişmesini engelleyen bir takım insanlardan dolayı da bazı hizmetlerin önünün kesildiğini belirtti. Herşeye rağmen meydanda büyük çınar ağaçları hala yerinde duruyor. Bir tane devasa gövdeli ve çok kollu çınar ağacının üzerinde dikim yılı 1001 yazısı asılı. Burada çınar ağaçlarının altındaki çay bahçesinde oturup çay içmek gerçekten çok keyifli.

Marmara Adası’nda hiç nem yok bunu hemen fark edebiliyorsunuz. Bunun nedeni Saraylar Köyündeki mermer. Mermer adadaki tüm nemi alıyor. Çınarlı’da küçük bir müze var burada kazılarda bulunan Arkeolojik eserler sergileniyor. Çınarlı mahallesi konaklamak için ideal bir yer kalcağınız tüm otel ve pansiyonlar denize en fazla 100 metre mesafede. Çınarlıya gelirken denize sıfır noktasında Manastır denen bir bölge var. Eskiden deniz kenarında bir manastır varmış maalesef bugün küçük bir parça duvardan başka hiçbir şey kalmamış. Burada küçük sakin bir koy ve güzel bir tesis var. Burada konaklama yapmakta mümkün. Ancak araçsız gelip buradan bir yere gitmek istediğinizde, yaklaşık 500 metrelik yokuş yolu çıkıp dolmuşa binmeniz gerekiyor.

marmara-adasi

Marmara Adası’nda bir başka ideal mekan Gündoğdu Köyü. Bu köyde yerleşenlerde Kastamonu’dan (İnebolu,Cide) gelmişler. Burada nadirde olsa birkaç Rum evi görmeniz mümkün. Sokaklar antik çağlardan görmeye alıştığımız gibi mermer kaplı, oldukça ihtişamlı duruyorlar. Köyün iç kısımlarında yine mermerle kaplı bir meydanda eski bir çeşme var. Bu köyde bir tenis kortu ve voleybol sahası mevcut. Yaz aylarında burada spor turnuvaları düzenleniyor.

Gündoğdu Köyü’nün kendine ait bir web sayfası bile var gundogdukoyu.com, buradan bu turnuvaları takip edip o dönemlerde tatilinizi burada geçirerek eğlenceye dahil olmak isteyebilirsiniz. Gündoğdu Köyü, meşhur Marmara Birlik zeytinlerinin toplandığı köylerden bir tanesi bu köyün yanısıra Topağaç Köyü, Çınarlı Mahallesi ve Asmalı Köyü’nde de zeytin yetiştiriliyor. Halkı oldukça güleryüzlü ve samimi tavırlar sergiliyor. Deniz kenarında oturabileceğiniz bir kaç güzel çay bahçesi mevcut.

Marmara-Adasi

Saraylar Köyü meşhur Marmara mermerlerinin çıktığı ve çıkmaya devam ettiği yer. Röportaj yaptığımız Ali Yılmaz bey günlük ekonomik hasıla olarak Saraylar’ın Türkiye’de birinci sırada olduğunu belirtti. Buradan çıkan mermerler Ayasofya, ve Aya İrini’nin sütun başlıklarında kullanıldığı gibi tarih sayfalarında önemli yerler almış birçok başka yapılarda da kullanılmış. Mermerleri taşıyabilmek için Saraylar Köyünde bir liman bulunuyor.

Eskiden dinamit kullanarak %70 kayıpla alınan mermer bugün kesme tekniği ile kalıp halinde çıkarılarak %30 kayıpla alınmaya başlanmış. Bu %30’luk kesimde çini fayans yapımında değerlendiriliyormuş. Bunu duymak sevindirici. Saraylar Köyünde MÖ 200 yılına ait olduğu tahmin edilen lahit mezarlar var. Bunlar bugün koruma altına alınmış durumda. Saraylar mermer ocakları ve yarım kalmış heykellerin sergilendiği açık hava müzesi ile görülmeye değer ilginç bir köy.

Asmalı Köyü geçimini zeytincilik ve balıkçılıktan sağlıyor. Rumların yaşadığı dönemde bir çok asma bahçesi olan ve şarapçılık yapılan bu köydede maalesef üzüm bağları yok edilmiş. Turizme kısmen açık olan bu köyde bir kaç tarihi Rum evi kalmış. Burada Rum evleri yıkılarak yerlerine çirkin görünüşlü beton evler dikilmiş. Bu köyde genelde Trabzon, Sürmene ve Bulgaristan’dan göç etmiş Türkler yaşıyor. Köyde konaklamak mümkün ancak az sayıda pansiyon olduğu için gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Topağaç köyü sakinleri Selanik göçmenleri ve Karadenizlilerden oluşuyor. Merkeze olan uzaklığı sadece 10 km. Geçim kaynağı yine zeytincilik ve balıkçılık. Topağaç Köyü ayrıca Marmara Adası’nın en uzun sahil şeridine sahip olan köy.

Marmara Adası’nda ne yenir?

Marmara Adası’nda ne yenir derseniz yöresel olarak özel bir yemek yok ancak Çınarlı Mahallesindeki dondurmacıdan mutlaka ama mutlaka dondurma almalısınız. Özelliklede sakızlı dondurmayı denemenizi tavsiye ederim. Adada az kalan üzüm bağlarından çıkan üzümler koruk suyu diye satılıyor. Çınarlı Mahallesinde koruk suyunun en lezzetli olduğu yer Ayşin Cafe. Bu işletmenin sabah kahvaltısıda oldukça zengin ve sadece 5 TL.

Marmara Adası Konaklama

Marmara Adası konaklama için bir çok seçenek sunuyor. Köylere göre konaklanacak birkaç yer tavsiye edebilirim. Çınarlı mahallesinde, Dostlar Pansiyon Tel 0266 895 81 30, burası yeşillikler içinde ve her odada küçük bir mutfak bulunuyor, banyo tuvalet odanın içerisinde. İkinci alternatif Kadıoğlu Pansiyon (tel: 0266 895 8192) burada da ortak kullanımda olan iki mutfak mevcut. Banyo ve tuvalet odanın içinde. Her iki pansiyonda da kahvaltı verilmiyor sadece konaklamak için kullanabilirsiniz, fiyatlarıda bu oranda makul. İki kişi 40 TL (2009 yılı fiyatı).

Biraz daha konfor ararsanız hemen deniz kenarında Viking Motel’i (tel: 0266 895 80 87) tercih edebilirsiniz. Burada 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil 80 TL (2009 yılı fiyatı).

Gündoğdu Köyünde konaklama: Bayraktar Pansiyon (tel: 0532 245 6679), Nadide Peker  (tel: 0535 826 0136), Zeliha Hn. (tel: 0266 891 1099).

Marmara merkezde konaklama: Boncuk Motel (tel 0266 885 5057). Zeytin ağaçları içinde denize sıfır motelde 2 kişi sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil konaklama 100 TL (2009 yılı fiyatı).
Ada Palas otel tel 0266 885 50 07, Şato Motel tel 0266 885 5003, Devran Motel (tel 0266 885 5433), Aba Motel (tel: 0266 885 5271).

Marmara Adası

Marmara Adası Balıkesir’e bağlı ve Türkiye’nin ikinci büyük adası. Buraya giderken arabanızı almamanızı tavsiye edebilirim. Bu…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Merhaba arkadaşlar bir şey sormak istiyordum bu yaz Temmuz ayında gideceğiz ve bir ay Marmara adası Topağaç köyünde kalkıcaz evi tuttuk fakat herkes denizine çok yosunlu ve deniz anası olduğunu söylüyor doğru mu acaba?

 • Hep çınarı yorumları, ben topağa köyünde kalmak istiyorum motel pansiyon varmı,yorumlarınızı rica ediyorum.

  • Bahsettiğiniz köyü bilmiyorum. Belki bilen biri cevap verebilir.

  • Dolu, ayrıca Topağaç insani daha samimi.

 • Arkadaşlar sizlere tavsiyem TOPAĞAÇ Mahallesine bir gidin Busene Büyük Değişim oldu marmaranın küçük parisi Adada tek katı atık arıtma tesi olan yerdir tertemiz doğası harika bir cenet Gidenler çok memnun kalıcaklardır

 • Marmara adası ve koyları gerçekten inanılmaz güzellikte. Ailenizle birlikte stresten uzak huzurlu sakin bir tatil yapmak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Adaya 3 yıldır her yaz geliyorum geçen yaz Gündoğdu köyünde kaldım. Bence insanları olsun ortamı olsun adada en güzel köy diyebilirim Merkeze çok yakın ulaşım rahat. Ben murat kaptan apart otelde kaldım. Daireleri çok temiz ve geniş. Apartın sahipleride gerçekten çok ilgiliydiler çok memnun kaldık. Istanbul stresinden kaçmak için gerçekten uzağa gitmeye gerek yok. Marmara adası muhteşem.

 • marmara adası ve köyleri harika herkeze tavsiye ederim.

  • Boyle bir cennet. Boyle insanların eline nasil verilmiş inanılır gibi değil.sadece yemişler bir çivi çakıp faydam olsun diyen yok. kaba kavgacı bir salkım üzüm için çocuk dövecek kadar kaba yabancı sevmeyen nemrut insanların olduğu biryer istisnalar genel görüntüyü değiştirmiyor neyazıkki.devletin acil el atması turizme kazandirmak için yerel halkı ekarte etmesi gereken biryer

 • Merhaba,

  Öncelikle yazınız çok aydınlatıcı olmuş, teşekkür ederim.

  Ben de Marmara Adası’nda kamp yapmak gibi bir fikrim var. Bu cumartesi gideceğim hatta. Çadır atıp ateş yakabileceğimiz nereyi önerebilirsiniz bize? Çınarlı Mahallesi biraz mantıklı gözüktü bize, hem sakin hem yeşil gibi, fakat gölgelik çadır alanı bulabilir miyiz emin değiliz? Merkezde de olur tabi.

  Bize hem ateş yakabileceğimiz, hem insanlardan uzak, hem de merkeze yürüyüş mesafesinde konum önerme olasılığınız var mıdır? Markete ve tuvalete ulaşabilmek önemli olabiliyor bilirsiniz.

  Yanıtınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
  İyi günler.

  • Merhaba,
   Çadır için size Gündoğdu köyünü öneririm. Çınarlı’dan daha çok alan var. Gündoğdu’da çadır kurarsanız denize daha yakın olursunuz. Çınarlı mahallesinde denize yakın yerlerde genelde dükkanlar var.

  • Merhabalar,

   Bende bayramda adaya kamp için gidiyorum ama hiçbir sitede kamp alanı bulamadım. eger gittiyseniz önere bileceginiz bir yer bulunuyormu. veya bu cınarlı köyü olarak belirtilen yerler herhangi bir işletmeye bağlı olmadan serbest cadır kurabilecegimiz yerler mi ?

 • 20 eylu gıbı avşa adasına gıdılırmı 1 yasında bebegımız var serın olurmu denız ve havası ?

  • Onur Bey,
   Marmara için normalde ılık olur o tarihler ama son dönemde hava durumu çok değişken biliyorsunuz.

 • ercan beye buradan cevap vermek istiyorum. gül pansiyon çınarlı köyünde temizliği ile tanınmış bir aile pansiyonudur. acaba neye göre bu şekilde yorum yapıyorsunuz? senelerdir aynı müsteri potansiyeline sahip bir mekandan bu şekilde bahsetmeniz çok üzücü. çünkü buraya gelen müsterilerin hepsi ciddi anlamda memnun hemde 20 senedir. sevgiler…

 • Merhabalar,
  Geçen yıl ağustos ayının ilk haftasında Marmara Adası’na tatile gitmiştik ancak o haftasonu otelden çıkış yaparken bayağ yağmur vardı. Bu sene 17 ağustos gibi gitme planlarımız var ama denize girilir mi? Yağmurlu olur mu? Kötü ve otel odasına sıkışıp kalmış vaziyette bir tatil geçirmek istemiyoruz. 17-22 ağustos tarihlerinde Marmara Adası doğru bir tercih mi deniz için?

  • Selen Hanım,
   Türkiye genelinde Eylül ayının ortasına kadar hava iyi olur biliyorsunuz. Ancak olası hava değişikliği konusunda bir yorum yapamayız.

  • Geçen sene öyle bir durum yaşadığımız için emin olmak istedim. Yorumunuzu dikkate alarak gideceğiz. Teşekkür ederim

  • Selen hanm gecen seneki yagmura biz de denk gelmistik ve yagmurdan sonra deniz sapsari camura dönmüştu o gün ewe donmek zorunda kalmıştık bu sene yagmurdan ziyade özellikle gündoğdu köyünun sahilleri igrenc durumda benm kuzenler gitti tum sahil yogun yosun ve deniz anasi istilasina ugramis durumda asla tawsiye etmem yuzulecek gibi deil

 • Merhabalar, 17 Temmuz’ da Çınarlı köyünde babaocağı isimli pansiyonda (Pansiyon sahibi Yıldız adındaki hamfendi) 2 aileolarak 1 gece kaldık. Ve 3 günlük paramızı peşin ödedik. Pansiyon 4 oda 2 banyo ve bir mutfaktan oluşmakta. salon ve mutfak müşterek yani. Suna isimli hamfendi bize ilk gün aile dışında kimseyi almayacağını söyledi, hatta 2 kız çocuğu istedi bekar diye vermedim dedi. Bayramın 1. günü denize gittik döndüğmüzde o da ne?? 5 tane genç erkeği yerleştirmiş odaya tabi binbir türlü palavrayla bizi ikna etmeye çalıştı. Anlaşılan çocuklardan iyi para almıştı. Mecburen akşam üstü pansiyondan ayrılmak zorunda kaldık. 1,5 yaşındaki çocuğumla bayramın 1. günü gece 1′ ekadar pansyon aramaya koyulduk. Neyse iğrenç birkaç pansiyon bulduk. Mecburen o gece orada kadık. Gördüğüm pansiyon sahipleri sizi sadece banknot olarak görüyor. Ve misafirperverlikten eser yok. Daha sonra Avşa adasına gittik orada bir pansiyon bulduk. Ve 3 gün oarada kaldık. Avşada herşey güzeldi. Size tavsiyem Avşa dışındaki adalarda zamanınıza öldürmeyin ve tatilinizi berbat etmeyin. İyi tatiller.

 • Bz geçen sezon sonu yani eylül ayında gittik avşa adası yiğitler köyünde kaldık gelişim yok sakin bi yer köy gibi yani deniz harikulâde adaya geldik köye aracımızla 7 dk.gibi mesafede hemen yerleştik şansımız yardımcı oldu birazda 1+1 ev kiraladık günlük 65 TL dört kişi kaldık balkonu var dogayı görüyosun denize 100 mtre
  Evlerden gorunmuyo ama yakın yani mutfak var aynı yerde tek kisilik iki baza var tabak kaşık çatal bardak tencere mvcutyemeğini kendin yapıyorsun tüp, buzdolabı,televizyon,elbise dolabı,tuvalet,duş kabin,iki tek kişilik bir odada iki kişilik yataklı sadece çamaşır mak.basına 5 TL üç katlı altkatında kendileri kalıyo tam aile için uygun konaklama güler yüzlü kendileri…ayşe hanım ilgileniyo zaten ev son derece temiz bide nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak demişler :)) bu sezon marmara adası çınarlı ya gitmek istiyoruz saraylı ve gündoğdu gitmek istediğimiz yerler yalnız benim yazdığım yer gibi bi konaklama yeri bilen varmı 40 ..50 TL kadar bide kendi aracımızla gezmek mümkünmü malum ada olunca acaba sınırlı zaman ve feribot lamı diye düşünüyo insan çünkü kiraladığım yere geri gelicez 22.07.2015 biraz acil yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhabalar ben ailem ile birlikte Saraylar’a 20 temmuzda (2015) de İstanbul’dan-Tekirdağ ve Barbaros iskelesinden (sabah 10:30 ve akşam17:00 feribotları)10:30’da giderek 5 gün kaldık ve 25 temmuz cumartesi döndük 4 kişi 1+1 de kaldık, tüp,su,elk. vs parası almıyorlar, günlük 140TL.ye kaldık. Pansiyonu işleten KARADÜZ ler ile yeni tanıştık, evleri de yeni yapılmış güzel ve tertemiz bir evdi. Seneye yine kalmayı düşünüyorum. Evde fırın ve bulaşık makinesi hariç kap kacak var. İşletmeci arkadaş (Enes) araba ile bizi aldı ve geri feribota da bıraktı sağolsun :) Bilgilerinize…

  • Merhaba Zeynep Hanım,
   bize mesajı gönderdiğinizde internetin olmadığı bölgelerdeydik size cevap veremedik kusura bakmayın. Umarım aradığınız gibi bir yer bulmuşsunuzdur.

  • Arkadaşlar Saraylar köyünde 23-30 ağustos tarihleri arasında kiralık ev bulabilirmiyim? bulursam 600 tl.ye kurtarabilirmiyim.Bilgisi olanvarsa şimdiden teşekkürler

 • Merhaba bende bugün 19:30 ido ile gidiyorum Marmara Adası Topağaç köyüne bu 4. Gidişim.. Oranın sakinliği içtenliği aksam herkesin gidebileceği sadece iki çay bahcesi oluşu cok güzel herkez sıcak iç içe.. Denizede gayet güzel plajı uzun oldugu için rahatsız olanşar biraz daha yürüyüp sakin olan yerine gidebilir.. Herkeze iyi tatiller..

 • arkadaşlar yorumların çoğunu okudum ama sormam gereken bir şey var bu adaya bi kez gittim doğası denizi güzel yeşili zaten çok seviyorum o konuda sorun yok da nasıl eğlenilir nerelere gidilir istanbuldan geliyoruz ve açıkçası beklentilerimi karşılamadı karaoke var diye duymuştum ama yerini filan da bilmiyoruz ben gelmiştim şimdi kuzenlerimi de alıcam öneriniz varsa yazar mısınız haftaya çarşamba gidiyoruz

  • Maalesef, bilmiyoruz.

  • MARMARA ADASI ÖZELLİKLE ÇINARLI KÖYÜ 5 PARA ETMEZ HELE BİRDE GÜL PANSİYON VARKİ AKILLARA ZARAR REZİL BİR YER YOL PARASI İLE BİRLİKTE PANSİYONA VERDİGİM PARAYIDA YAKIP AYNI GUN FERİBOTLA TEKİRDAGA ZOR KAÇTIM

 • Marmara Adasına Gündoğdu Köyüne Gittim. Orda Yeni Açılmış olan Alibaba Butik otelde Konakladım. Adadaki En lüx ve en temiz otel. aile olarak çok sıcak kanlılar. Gündoğdu Köyüne gitmenizi tavsiye ediyorum. Muhakkak görülmesi gereken sessiz sakin kafa dinlenilebilecek denizi çok temiz olan bir yer

 • Marmara Adası ile ilgili mesajları okudum. Ada çok güzel.
  Saraylar’da (Adil OLcan beyin mesajı ile ilgili) sayfa arkadaşımız Tahsin beyin çalıştığı lokantaya gittik.İlk defa karşılaştık, tanıştık.
  Hem yemeğimizi yedik hem koyu bir sohbete daldık.
  Eşim oğlum kızım kayınbirader ve ben 5 kişi yedik.Hesabı istedik başka yerlere göre çok ucuz bir yer.
  Yemekler, pideler, pizza, kebap, kiremitte kaşarlı tavuk sote enfes ve tatlı.. Lokantanın sahibi hanımefendinin yaptığı bir tatlı yemeğe doyamadık. Kemalpaşa tipinde bir tatlı tadı muhteşem. Yani her şeyden birer parça tattık.
  Tahsin başkanla oradan buradan sohbeti ettik kahvemizi içip kalktık.
  Tavsiye ederim. Marmara Adası Saraylarda Muazzez hanımın lokantası Sahil yemek pide kebap.

 • Oglum kalp hastasiydi ,nefes tam alamiyordu,yalniz Cinarlidayken hic ama hic kriz gecirmedi yavrum,her yaz Cinarli da kaldik.Allaha sukur hastalik gecti.Simdi saglikla ilgili hic bir sorun kalmadi.Ama Cinarlida kalmaktan vazgecemiyoruz.Muhtesem bir yer,cennet!

  • Merhaba bize oğlumuzla ilk defa gidicez ama temmuzda hava nasıl oluo adada bilmiyoruz siz bilirsiniz herseme gidiyosanız

  • Nefize Hanım,
   gitmeden bir kaç gün önce hava durumuna bakmanızda fayda var. Size bir şey yazarsak yanlış yönlendirmiş oluruz. Artık mevsimler eskisi gibi değil.

 • 2014 Haziran ayının 9-17 tarihleri arasında Marmara adası Çınarlıdaydık.sezon başı olabileceğini düşündüğüm için hiçbir pansiyonda yer ayırtmadan gittik.gezip görerek kalacağım yeri seçmek istedim.sonunda dostlar pansiyonda karar kıldık.zaten Çınarlıda kalınabilcek başka bir yer olduğunu da düşünmüyorum.profesyonel olarak hiçbir yer göremedim.sadece evlerini pansiyon olarak açan yerler vardı ve hiç içime sinmedi.ama genel olarak adadan da pansiyondan da memnun kaldık.tarih itibariyle çok sıcak olmasa da keyifli bir tatil geçirdik.bol bol dinlendik.seneye tekrar haziran için rezervasyonumuzu yine dostlarda yaptık çünkü temizliğine hayran kaldım.pansiyona gelince de 3 yataklı oda için 80 lira ödedik.tüp parası istemediler fiyata dahilmiş.kumsalda ise şezlong kiralamadığım için bi para ödemedim.çınarlının havası ise gerçekten çok farklı.astım hastası olduğum için burda çok rahat ettim.bu sene eşmile geldim seneye ise annemlerle daha kalabalık olarak ordayız inşallah.

 • 3 yıl evvel adaya gitmiştim. Tekirdağ Barbarostan Marmara motoru yerine Saraylara giden motora binmişiz…
  Saraylara indiğimde motorun başına gelmiş kişilerden birine Marmara’ya gitmem gerektiğini nasıl gidebileceğimi sordum. Belediyenin minibüsü gidiyor dedi…Ama minibüs dolmuştu biz işi öğrenene kadar.
  Alternatif formül nedir diye sordum , güldü burada kalmak dedi.Gitmem gerek deyince , kendisinin götürebileceğini ama lokanta çalıştırdıklarını biraz geç olabileceğini söyledi.
  BU vesile ile lokantaya gittik.
  Lokantayı Muazzez hanım çalıştırıyor. ÇOk güler yüzlü samimi bir hanım Muazzez hanım.
  Kilisli ülkücü bıyıklı gırgır bir ustaları var.
  Lahmacun, pide ve Adana kebap söyledik ortaya.
  2 çocuğumuzla 5 kişi yedikte yedik.
  Bu arada beyle sohbet ettik. Kendisi 1958 de Adaya gelmiş 63 yaşında…MHP Marmara ilçe başkanıynış.
  Onun da bıyıklarından belli esasında…
  Velhasıl , yediklerimiz harika , sırf bunları yemek için tekrar gidilir.
  Ve fiyatlar piyasaya göre çok uygun.
  Gece 22.00 sularında bizi Marmara’ya bıraktı, kaç para borcumuz dedik ?.
  Sorduğumuza pişman olduk Bir kızdı bize …Para almadı.
  Ve bu yaz tekrar gitmek arzusundayız.
  Sarayların plajının harika görüntüsü vardı.Yeni otel ve apartlar inşaat halindeydi. Herhalde bitmiştir.
  irtibat kurmak isterseniz sahil yemek pidenin telefonunu yazayım 0 266 887 71 05

 • BİRDE yukarıdaki yorumlarda ALİ BEY pansiyondan bahsedilmiş odaları sakız gibi hazırladıkları anlatılmış .. VERİLEN telefonu aradım kimse telefonu açmıyor. başka pansiyonu aradım böyle bir pansiyon duymadığını söyledi …
  ARKADAŞLAR MALUM SEZON AÇILDI GİDENLER , ADA SAKİNLERİ LÜTFEN SİZLERİ YORUMLARA BEKLİYORUM
  doğru tatil için , paramızın boşa gitmemesi için birbirimize yardımcı olalım…

 • DOSTLAR pansiyonu aradım işletme sahibi tüpün, şezlongun ücretli olduğunu belirtti…
  odalarda mutfak , buzdolabı , banyo , tuvalet, ve elbise dolabı varmış ..pansiyon denize 0 yani 50 metre gibi internet sitesinide inceledim….
  MANGAL konusunda yasak olduğunu söyledi… sebep olarak temizlik , tertip ,düzen ve tehlikelerden bahsetti… daha düzenli olması için biz 6 tlye mangalı yakıp mangal yakma alanında yanmış olarak teslim ediyoruz dedi…
  sadece aklıma takılan acaba bu tesis çok kalabalıkmıdır???
  adaya gitmiş veya sürekli giden arkadaşlar varsa
  günlük ev fiyatları hakkında da bilgi ve telefon verirlerse
  sevinirim….

 • arkadaşlar biz 2 ufak çoçuklu muhafazakar bir aileyiz.
  BEN denize haşemamla giriyorum… çınarlı hakkında ve özellikle dostlar pansiyon hakkında yorumlarınızı tekrar bekliyorum şöyle rahat edebileceğimiz
  curcunadan uzak, daha sakin pansiyonlar varmı???
  SAYIN ADMIN SİZ GEZMİŞSİNİZ KADINLAR PLAJI HARİC
  adada en sakin köy hangisi???
  DOSTLAR PANSİYONUN plajı çok kalabalıkmı
  denizde her kulaç attığımda bir insana elimin çarpmasını istemiyorum
  AYRICA YORUMLAR VE ADMININ ADA HAKKINDAKİ YAZISINI ÇOK SAMİMİ BULDUM ÇOK TEŞEKKÜRLER….

  • Saraylar cok rahat pansiyonu da guzel. Ayrica bayanlara özel yuzme alani da var. Ada tur vapurları da var ben altl ylldlr buradaylm

 • 25 yaşımdayım ve 25 yıldır düzenli gittiğim tek yer , denizinin kötü olduğunu düşünmüyorum kumsal olarak Manastır Plajını tercih ediyoruz Sevim teyzenin yerinde muhteşem öğle yemekleri yeriz. Biz konaklarımızı genel olarak günlük ev kiralayarak gerçekleştiriyoruz merkezde kalıyoruz orada kime sorarsanız herkesin bir tanığı vardır evini kiralayan ama kesinlikle önerebileceğim bir ev var kole plajının üst kısmında öğretmen hanımın evi deniz manzarası mükemmel evi tadilatlı tertemiz evin kapasitesi 8 kişiyi ağırlayabilecek durumda 2013 yazında 125 tl ydi günlük rakamı, adaya giden herkese tavsiyem adayı gezin her köyünü görün insanları inanılmaz sıcaktır

1 2

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.