Kıyıköy

14 Şubat 2009 · Zehra Arslan

Kıyıköy nerede ve nasıl gidilir? Kıyıköy Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinin sınırları dahilinde. Kıyıköy’e Saray ilçesi üzerinden gitmek 3 saat kadar sürüyor. Kıyıköy İstanbul’a yaklaşık 185 km. Ancak Kıyıköy’e gelirken yol üzerinde uğranacak yerler var. Önce Vize geliyor, burada görülecek minik bir antik tiyatro var ama etrafı tel örgülerle çevrilmiş olduğu için pek de çekici değil.

Tiyatronun biraz üst kısmında Gazi Süleyman Paşa Camii var. Veya diğer ismi ile Küçük Ayasofya Kilisesi. Yapının tarihi V. – VI. yüzyıla dayanıyor, bazilika planlı inşa edilmiş olan yapı 2006 yılına kadar kaderine terk edilmiş ancak bu tarihte onarıldıktan sonra camii olarak kullanılmaya başlanmış. Eğer gittiğinizde kimse yoksa anahtar paspasın altında, haberiniz olsun. Fakat yine de izin almak için kapının üzerinde telefonu yazan imam Ahmet Beyi aramak daha yerinde bir davranış olur. Işıklar da içeri girince kapının sol tarafından yakılıyor. Birkaç kare fotoğraf çekilebilecek hoş bir mekan.

Vize ilçesinden kısa bir turla ayrılıp Balkaya Köyü’ne geçiyoruz. Burada görülecek büyük mağaralar var. Bunlardan bir tanesi Yenesu Mağarası, Trakya’nın 3. büyük mağarası, 1620 m uzunluğunda. Mağaranın içerisinde birkaç adet göl mevcut, içerisindeki sarkıt ve dikitlerle çok güzel fotoğraflarını gördüğümüz bu mağara kış nedeni ile pek ulaşılır değil; çünkü aracınızı park ettikten sonra uzunca bir süre yürümeniz gerekiyor. O yollar da sarp olduğu için kışın bir hayli çamurlu. Bir diğer mağara Domuzdere Mağarası, bu mağara da 300 m, içerisinde sarkıtlar, dikitler ve sütunlar var. Ayrıca içerisinde büyük geniş alanlar mevcut. Diğer iki mağara Kurudere ve Direkli mağaraları. Köy kahvehanesine gittiğinizde nasıl gidilirin tarifini çok kolay elde edebilirsiniz.

Balkaya köyünden devam ederek Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Antik kale kapısından geçerek Kıyıköy’e giriliyor. Yolun sonuna kadar devam ettiğinizde uçsuz denize ulaşıyorsunuz. Tepeden Köşk Lokantası’nın yanından limana araba yolu ile iniş var. Limanın üzerindeki küçük tahta iskelelerinin üzerini adeta martılar istila etmiş. Önde martılar, arkalarında balıkçı tekneleri ve bulutlar güzel bir fotoğraf karesi oluşturuyor. Liman dönüşü bu şirin balıkçı kasabasında balık yemeden olmaz diyor, insan ve en güzel manzaralı yer olan Köşk Lokanta’sına oturuyor. Burası limana tepedeki ağaçların arasından bakan ortada büyük bir soba ve hemen yanı başındada büyük bir şöminenin yandığı ahşaptan yapılmış şirin 9-10 masalı bir mekan. İşletmecileri, baba, oğul oldukça güler yüzlüler. Uygun fiyatlı balıklarınızı yedikten sonra Türk kahvesi ile birlikte eritilmiş nefis helva servis ediliyor.

Kıyıköy kale kapısından çıkıp sağa doğru dönerseniz plaj tabelasını göreceksiniz. Buraya mutlaka gidin. Deniz ile bir derenin yan yana nasıl güzel estetik fotoğraflar verdiğini göreceksiniz. Derenin üzerinde küçük ahşap bir köprü var ve bu köprünün bittiği yerde minik bir kafeterya. Dere kenarının bir tarafı yeşilliklerle kaplı, diğer tarafı ise deniz kumu. Film karelerindeki huzur dolu mekanlardan biri karşınızda duruyor gibi.

Plaja yakın olarak görebileceğiniz bir başka yerde Ayanikola Manastırı. Manastır Pabuçdere yolu üzerinde, Kıyıköy’e 700 metre mesafede. Bizans dönemine ait yapı, kayalara oyularak yapılmış güzel bir örnek ama maalesef günümüzde çok fazla tahribata uğramış. Birkaç kattan oluşan yapıda kayalar arasına oyulmuş küçük hücreler var. Güzel bir ışıkta burada iyi fotoğraflar çekilebilir.

Kıyıköy çıkışında yaz ayları dışında uğranacak başka bir mekan Kastro Plajı. Burası yaklaşık 300 hektarlık Karaçam ormanının denize açıldığı, hani o hep söylenen mavi ile yeşilin buluştuğu ender güzel yerlerden biridir. Kışın hüzünlü görüntüsü, sessizliği ve ıssızlığı bir başka güzel oluyor. Yazın gitmenizi tavsiye etmem çünkü kamyon kasalarının içine doluşan insanlar buraya piknik yapıp, denize girmeye geliyorlar. Üstelik dahada korkunç olanı bu kamyonların ardının arkasının kesilmeyip sahile adım adım inmeniz. İnanın orada olmak istemezsiniz en iyisi sonbahar veya ilkbaharda gidip, yaz gelmeden vakitlice oradan ayrılmak.

Kıyıköy

Kıyıköy nerede ve nasıl gidilir? Kıyıköy Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinin sınırları dahilinde. Kıyıköy’e Saray ilçesi…

azgezmis.com

Yorumlar

 • varya sakın gitmeyin ben gittim öyle bu yaz için tatil yeri ararken kıyıköye rastladım bi bakiyim dedim hep iyi anlatılıyo sakın inanmayın çöpten geçilmiyo allahtan bizim akrabalarımız oralıda onların evinde kaldık yoksa biide üstüne para vericektik ne zaman kötü yoruuma rastlıcam diye merek ediyodum o anlatılanlara inanmayın sakın atıyolar plajda yürürken terlikle yürümek zorunda kalıyosuunuz çünkü kumun içinden cam kırıgı çikabiliyo gitmeyin kardeşim para kazanamasınlar burunları sürtülsünde bak nası temizliyolar sakın ama sakın gitmeyin kardeşim bune ya iğrenç pis yeni ası kıyıköy çöplüğü olacak bak gör istanbulum meekse denizinden farkı yok sakın gitmeyin karşiim

  • Ayşe Hanım, denize girmek için pis bir yer olabilir haklısınız ama orayı kirletenler işletmeciler değil denize girmeye giden tatilciler.

  • ben bir kıyıköylü olarak sizleri kınıyorum sizler sizin gibi günü birlikçiler pisletiyor çevreyi utanmadan birde yorum yapıyorsunuz çevresini temizlemeyen evindede pistir

 • gülcan hanım kıyıköyde satılık evlerde var arsa alıp kendinizde ev yapabilirsiniz sadece kıyıköyün kale kapısından girince ev yapılmıyor ev alsanızda tadilata izin verilmiyor sit alanı olduğu için ama sit alanı olmayan yerlerde ev yapabilirsiniz arsa alıp..

 • İyi günler, bir sorum olacak;
  Ben kıyıköyü çok beğendim de, oraya ev yapabiliyormuyuz arsa satılıyor mu? Yada satılık evler var mı? Merkezine gitmedim ancak öğrenciyken orman içinden yürüyerek sahiline inmiştik büyülenmiştim. O zaman kafama koydum ya arsa alıp ev yapmalıyım , yada yerleşim yeri varsa ve neredeyse ev almalıyım. Bilgisi olan var mı???

 • kıyıköy doğası ve deniziyle çok üzel bir yerde kıyıköyün içindeki lokanta ve restaurantlarda boğazın dibinde yemek yediğinizi hissettiriyor fiyatlar uçuk tek sorun bu kıyıköyde 150-200 liradan aşağı masadan kalkamıyorsunuz buna hala bi çözüm bulunamadı

 • Kıyı köyde nerede kalabiliriz acaba yardımcı olabilir misiniz ?

  • Murat Bey,
   konaklama konusunda size malesef yardımcı olamayacağım. Ancak bu mevsimde çok kalabalık olacağını bilmenizi isterim. Gidenlerden genelde şikayet mesajları geliyor sayfada gördüğünüz gibi. Deniz tatili yapacaksanız bazı kişiler için bir çok hizmet beklenenin altında bunu bilmenizi isterim. Daha çok halk evlerinde pansiyonculuk yapıyor. Ancak doğa olarak oldukça güzel bir yer.

 • kıyı koyde kamp yeri dışında istedigimizbir yede çadır kurmak mumkunmu tek gecelik

 • Bayram tatilimi geçirecek İstanbula yakın doğa ile içiçe denize de girebileceğimiz bir yer ararken Kıyıköyün uygun olacağına karar verdim.Telefonla konuştuğumuz Genç pansiyon yerimiz var dedi ama sabah oraya gittiğimizde aslında yer olmadığını belki akşama bir adasının boşalma ihtimali olduğunu söyledi.Kıyıköy meydanına girdiğinizde yolun sağında ve solunda kahvehaneler var ve sanki bütün halk orada oturmuş gelen gideni izliyor gibiydi.Hal böyle olunca bu kadar meraklı bakış arasında pek gezinmek istemedik.Ve geldiğimiz gibi dönmeye karar verdik.Kıyıköy çıkışında son bir umut Palaz pansiyona uğradık.Cevriye teyze ve Hüseyin amca (namı diğer Palaz Hüseyin) bize kalacak bir yer ayarladılar.Palaz pansiyon kıyıköyün dışında bahçesi olan sakin bir yer.Kafa dinlemek için tafsiye edebilirim.Odaya yerleştikten sonra KARTAL kafede yemek yedik.Güzel bir manzarası var ama servis kötü bardaklar kirli ve çok pahalı.Manastır denilen yerde köpekler yaşıyor,her taraf çöp yığınları ve önünde bekleyen enterasan bir adam var.Liman deseniz aynı şekilde,her yer çöp yığını ve başıboş gezen köpekler, o kadar çok köpek var ki kelimelerle anlatamam ve köpeklerin hepsi uyuz ve açlıktan ölecek durumdalar.Selvez Plajının yolu çok kötü aracınız park edeceğiniz bir alan yok ve gittiğinize de değecek bir yer değil.
  Belediye plajda aynı şekilde.Arabanızı yol kenarına park ediyorsunuz ama 5 tl park ücreti ödeyip 15 dk yol yürüyüp kumsala ulaşıyorsunuz.Aynı çöp yığınları burada da sizi karşılıyor.
  Ben okuduğum birçok olumsuz yoruma rağmen oraya gittim ve şunu anladım ki yazılanlar çok hafif kalmış.Tek kelime ile rezalet, pahalı,pis,köhne ve deniz çok dalgalı.
  Kısacası ben gittim paramla rezil oldum siz SAKIN GİTMEYİN.

 • Bu hafta sonu kıyıköyde idim.Evet doğal güzellliği ve mimarisi gerçekten çok güzel.Ben kalabalıktanda şikayet etmeyeceğim;çünki istanbula çok uzak olmaması ve istanbulun sıcağından bunalan insanların deniz,göl ve ormanı bir arada bulacağı ender yerlerden olması nedeni ile çok kalabalık olması normal.Fakat şunu söylemeliyimki bundan kimler sorumlu tutular bilemem ama,düzen,temizlik,park sorunu,yol vs vs hiç yok denilebilir kim kime dum duma kimin ne yapıtığı hiç belli değil.Yerel yönetimlerin buralara daha çok önem vermesi gerekli.Çünki bacasız sanayi dediğimiz turizm açısından bu tip yerlerin düzenlenmesi,yerli ve yabancı turizme açık olan böyle yerler öok önem arzetmektedir.En kısa zamanda daha iyi olacağını düşündüğüm kıyıköye;kıyıköyün insanları ve esnafına teşekkür ederim.

 • tam bır cenet ama ayayogı kılisesi bakımsızkalmış orda bırı mucadele verıyor ama yeterlı deyıl bızım nedense tarıhımıze para ayırmayı sevmıyoruz orasını yaşatmaklazım turızım baknlıği bu işe el atmalı ve cok super tarıhı olan yerlerı yaşatmalıyız gecmışı kaybeden geleceğinı bulamaz

 • Merhabalar

  Şuan Nasıldır Kıyıköy ailem ile gideceğim için denizin durmu nasıldır ve kalabileceğim ailece rahat edeceğimiz yer varmıdır

  • Ömer Bey,
   yaz aylarında gidilmesini pek tavsiye etmiyorum. Eğer çok kalabalıktan şikayetçi değilseniz gitmeyi deneyin ama gittiğinizde pek zevk alacağınızı düşünmüyorum açıkcası. Özellikle de hafta sonları iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde bir kalabalık oluyor. Yine de tercih sizin. Oraya gidip doğada olmak için en güzel mevsim sonbahar ve ilkbahar.

 • peki ben kız arkadaşımla bi kaç günlüğüne konaklamak istersem nasıl bi hizmet görebilirim ve yatacak konaklıcak yerler varmı
  ücretler nasıldır ?

  • Seyithan Bey,
   ev pansiyonculuğu ve bir kaç da otel var. Hangisini tercih ederseniz. Ancak kız arkadaşınız ile ev pansiyonda kalmanız belki sıkıntı yaratır. Otel fiyatları en son bildiğim iki kişi 40 TL oda kahvaltı.

 • kıyıköy işte

 • mrb arkdşlar tanmuz ayında bende yıkı köy deydim gitmeden önce intternet özeri türkiyenin her yerine baktım en son kıyı köy karar verdim çünkü her zaman eğlence olmiyor bazen sevdiğin le baş başa huzurlu bi tetil geçirmek istersin bende öyle yaptım ve gittik inanırmısınz tahmin edebildiğimden daha güzel bi yer kısa bir süre kalmama rağmen huzurlu bi tatil geçrdik iyiki gitmişim nasip olursa seneye yine gidecem 15 gün kesin başkada kurtarmaz:)herşey günlünüzce olsun hoşçakalın

 • Merhaba zehra hanım size bi sorum olucak kıyı köy hakkında burası istanbul istanbul sınırları içerisindemi birde tatlı su geçiyormu buranın içerisinden ben programda izlemiştim onun için soruyorum acaba aynı yer mi diye.teşekkür ederim

  • Merhaba Ferhat bey,
   Kıyıköy Kırklareli’ne bağlı ancak içinden akan suyun tatlı su olup olmadığını bilemiyorum.

 • Merhaba Zehra ablacığım;27 Nisan dan beri sayfanıza katılamadım izleyemedim.Malum hayatımızı daha şimdiden endexleyen SBS sınavına yoğunlaşmam gerekiyordu ve ardından tatil derken yine başladı koşuşturma.ben yokken Doğan amca bana tarihi eserlere yapılan ödeneklerle alakalı bi soru sormuş.Hiç bi bilgim yok maddiyatla işim yok henüz ama güzel hatrı için herhangi bi bilgi elde edersem emin olsun buradan kendisini bilgilendircem bende.11 Haziranda Serkan bey hakkımda çok güzel dileklerde bulunmuş ben kendisini tanımıyorum ama buradan yine siizn aracılığınızla güzel düşünceleri ve dilekleri için çok tşk ederim.Gelelim Kıyıköy e mükemmel bi yazdı hala aranızda gelipte şikayetçi olanlar varsa nüfusun beş katına çıkan bi beldeden bundan fazlası beklenemediğini göz önünde bulundurmalarını rica ediyorum.

 • Kıyıköy tatilinden ;
  Saray ilçesinden bindiğimiz Kıyıköy Belediye otobüsünde köylülerin samimi sohbetlerini dinlerken yemyeşil yolun nasıl geçtiğini bile anlamadan kale kapılarını andıran bir kemerden geçerek Kıyıköy’e vardık. Ramazan olması nedeniyle Kıyıköy oldukça sakindi.Ama bu tenhalığa rağmen plajın çok temiz olmadığını ve hizmet sunulmadığını belirtmeliyim.Kıyıköy’deki bütün restoranlar deniz manzaralı olsada fiyatlar arasındaki tutarsızlık rahatsızlık vericiydi. Bu olumsuzlukları bir kenara bırakınca kafanızı dinleyebileceğiniz gürültü ve stres den uzak sakin bir doğa tatili geçiriyorsunuz.Her yer alabildiğine yeşil ve yanında mavisi de hediye.İki defa uzattığımız tatilimizden evimize dönerken bile tekrar gelmenin planlarını yapar halde bulduk kendimizi.
  Ejder Uğur beye ailem adına size çok teşekkür ediyorum çünkü tatilimizi son derece tertemiz, konforlu ve ilgili bir işletmede geçirmemize olanak sağladınız.Ejder Bey, Marina Konaklama için bana yukarıda yazdıklarınıza bir fazlasıyla katılmakla beraber tatilimizdeki memnuniyetin yarısından fazlası oraya ait olmuştur.

 • Sayın Zehra Hanım,
  Kıyıköylü bir işletmeci olarak belirtmeliyim ki, Kıyıköy’ün altın kuralını çok güzel izah etmişsiniz;”Sonbahar veya İlkbaharda gidilmeli”.
  İstanbul’a olan yakınlığı ve yakın çevresinin deniz imkanları nedeniyle tercih ettiği Kıyıköy , yaz sezonunda günü birlik ziyaretçileri ile 2.200 olan nüfusu yaz mevsiminde 10.000 i bularak Kıyıköy’de alınacak her hizmetin kalitesi de ister istemez düşecektir.Plajda havlunuzu koyacak yeri zor bulacak,derede ufak bir sandal turu yapmak isteseniz en az 2 saat sıra bekleyip üstüne en yüksek ücreti ödeyecek ve herhangi bir işletmede oturup bir şeyler yemek isteseniz kalabalıktan dolayı servis süreniz uzayacak ve buna benzer sebepler dolayısıyla Kıyıköy maceranız beklentilerinizi karşılayamayabilecektir.

  Üzülerek okuduğum Doğan Bey’in mesajları Marina Konaklama’nın sahibi olarak bana cevap hakkı doğurduğu için bilgilendiriyorum;
  Ejder Uğur Bey 18-22 Temmuz tarihleri arasında işletmemizde konaklamış bir misafirimizdir. Akabinde Çiğdem Çağan Hanımların kendileri de şu anda misafirimiz olarak iştiraklerini devam ettirmektedirler.

  Ayrıca en yakın zamanda Doğan Bey ve dostlarını kendi işletmemde misafir olarak ağırlamaktan zevk duyacağımı belirterek Kıyıköy’ün tanıtımını ve Kıyıköy’ü kendilerine tatil mekanı seçen doğa tutkunlarıyla nasıl ilgilendiğimizi,Kıyıköy’den ayrılırken sahip oldukları memnuniyeti kendi gözleriyle görmesi açısından kendilerine açık davet gönderiyorum.

  Kaan Satkın
  Marina Konaklama

  • Bende bu hafta kıyı koyde tatil yapmayı düşünüyorum iki yetişkin iki çocuk yeriniz mevcutmu acaba ve fiyatlarınız nedir bilgi verebilirsiniz

  • Refika Hanım,
   burası seyahat blogu fiyat için Kıyıköy’deki pansiyonlar ile irtibata geçmeniz gerekiyor.

 • teşekkürler…umarız mesaj alınmıştır!

 • yeter hemşerim bir haftadır ne bu? kişisel polemiklerinizi kendinize ait özel msn den mailden falan halledin, rahatsız edip duruyorsunuz. biriniz de “ya tamam neyse artık cevap vermiyeyim” demiyorsunuz. ikinizde birşeylerin peşindesiniz, anlaşılır gibi değil. Admin, duruma müdahale etmelisiniz!

  • Doğru söylüyorsunuz sayın Soydan,
   normalde insanları özgür bırakmayı tercih ediyoruz ancak bu mesajlar buraya cevap yazan herkese ulaştığı için devamı burada bulunan tüm insanlarda rahatsızlık yaratacaktır. Bir süredir mesajları izlemeyi tercih etmişdik ancak artık müdahele etme zamanı geldi. Kıyıköy ile ilgili hakaret içeren veya karşılıklı atışma, karalama içeren yazıları artık onaylamayacağımızı bilmenizi isteriz. Sonuçda burası serbest atışma kürsüsü değil gezmeyi seven insanlara yol gösteren bir site.

 • Doğan Bey, ben yazılarımda Marina Cafe diye bir yerden bahsetmedim.Yazdıklarımı iyi okumadan hemen yorum yapmışsınız.Hem ben 5 yıldızlı otel konaklamasındanda bahsetmedim.Sadece kaldığım odanın temizliğini oradaki odalarla kıyasladım.Malesef yazımın bu kısmınıda yanlış anlamışsınız.Kıyıköy doğa güzelliği olarakta çok harika bir yer.Zehra Hanımda zaten bunu çok güzel anlatmış.

 • kıyıköye 5 yıldızlı konfor için gitmeyin öyle birşey yok ama ne var parayla alamadığınız parayla ölçülemeyecek huzur var huzur o huzurda marina cafede yok bir manzarası var o kadar ama orada oturacağına fenerin orada taşın üzerine otur daha iyi daha ormantik çay bahçesi var orasıda huzur dolu tam ormantik marina face marina cafe yok orada birşey yok marina cafenin bir arkadaştan duydum orada olması bile yasakmış neden neden tarihi surun üzerine inşaa edilmiş yasal değil atatürkün askerleri ile geçtği bir yer var burası o tarihi güzellikleri kapatmış bir yer bunu nasıl yapmışlar anlamışta değilim zaten biraz kanunsuzluk var para için tarhimi kapatan insanlar var burayı sevmememin ikinci unsuru da budur bunu yeni öğrendim şaşırdım nasıl olur dedim para dediler para kazanmak uğruna tarihimizi yok ediyorlar……………

  • kıyıköy ile yorımlarınız masaldan ibaret arkadaşım. Atatrk ve askerlerinin kıyıköye geldiginden bile bahsetmişsin. çok komiksin açıkçası.biraz gerçek dünya ile baglantı kurmalısın. hoşçakal iyi rüyalar.

 • ejder bey sizi tanımadığımı nereden biliyorsunuz 5 yıldız otel konaklaması yalan yalan be 5 yıldız otel konaklaması vize yolunda hotel var orada var gerçektende orayı öneririm çok güzel rahat havuzu sabah kalvatısı falan var başka yerde yok buranında marina cafe ile alakası yok adam müşteri çekmeye çalışıyor boş bahaneler boş vaatler sayıyor

 • evet kıyıköye gelmiştim…..

 • şimcik aynanın diğer yüzü iç yüzü dışarıdan bakıldığı gibi değil herşey ejder bey çok güzel konuşuyor kelimeleri iyi kullanıyor aslında karşı taraftan bakıncı çok büyüleyici güven tabir eden ama benim tarafımdan bakıldığı zaman komik gülüyorum sadece marina cafe marina cafe kendi şahsi arabanızla gidecekseniz yemek için bir yere girin bakkala gidin ya bakkala size yardımcı olmayacak insan tanımıyorum köyde yolda geçen birine sorsanız size yardımcı olacaktır marina cafe konaklama diye birşey yok yok yaw yok yok olan birşeyi çok güzel varmış gibi gösteriyorlar hayali şirket gibi ben istanbulda oturuyorum benim ticaret yaptığım yok ben de yalan yok yalan söylemeyi sevmeyen bir insanım sadece doğruları gerçekleri söylüyorum beyaz yalanlarla insanların kandırılmasına karşıyım uyuz oluyorum yani bende sizi kınıyorum boş yalanlarla laflarla insanları kandırmayın kıyıköy güzel mi güzel neden doğal güzelliği doğal olduğu için kalınacak yerlerde araştırma yaptım ne varki ne araştırması yaptın bir hoteli var deniz fenerinin orada kalacak yer var tek kişilik odalar denize bakan çok güzel birde kıyıköyün çıkışında hotel mi pansiyonluk mu ama çok güzel bir yer ismini bilmiyorum internetten araştırırsanız bulacağınıza eminim benim arkadaşta internetten bulmuştu orayı öneririm keyif yapılacak bir yer karakolun oralarda kalıyor size göstereceği iki güler yüz bunu diğer insanlarda gösterirler marina cafeyi önermiyorum birazda fiyat bakımında abartı bir yer fiyatları çok yüksek kıyıköy gibi bir yere göre taksimde bile bir kafede o kadar değil be ayıp

 • Çiğdem Hanım Kıyıköye gitmeden önce kalınabilecek yerler hakkında çok araştırma yaptım.Marina konaklamayı tercih ettiğiniz için hiç pişman olmayacaksınız.Çünkü iş icabı senede üç dört defa Antalyadaki 5 Yıldızlı otellerde kalıyorum.Aynı oda kalitesini marina konaklamada buldum.Ben burada Doğan Beyin düşündüğü gibi reklam ve ticaret yapmıyorum.Ben sadece kaldığım yerden dolayı memnumiyetimi dile getirdim.Ben Kıyıköye sadece tatil amaçlı gittim.Doğan Bey aynanın diğer yüzü derken neyi kasdediyor anlamış değilim.Kendisi herhalde buralarda ticaret yaptığı için bazı memnuniyetsizliği var.Tanımadığı insanlar hakkındada böye yargılayıcı yorumlar yaptığı içinde onu kınıyorum.Çiğdem Hanım şimdiden güzel bir tati geçirmeniz dileğiyle. Gelince yorumlarınızı bekliyorum.

 • Doğan az Türkçe konuşan birisi için yazınız çok başarılı tebrik ve teşekkür ederim.
  Ejder Bey’in reklam yapıp yapmadığını Marina Konaklama’ya gittiğimizde anlayacağız.
  Aynanın diğer yüzü derken kastınız nedir?Bugün geldim derken Marina Konaklama’dan mı bugün geldiniz,Kıyıköy’den mi anlayamadım?

 • :D birşey demiyorum :D:DDDDD

 • Ejder Bey, Marina Konaklama da kesin rezervasyon yaptırdım.Umarım bende sizler gibi memnun bir şekilde tatilimi geçirebilirim.Geldiğimde paylaşmak dileğiyle.

 • çiğdem hanım çok türkçe konuşmadığım için türkçe sorunum olabilir doğru eyvallah ejder bey reklam ve ticaret yapıyor aynanın diğer yönünü kimse göstermiyor daha bugün geldim

 • Kıyıköy’de veya çevresinde dönemsel kullanımlı ormandan uzaklaşmadan denize yakın giriş veya müstakil küçük bir ev almayı planlıyoruz.Nereyi tavsiye edersiniz?
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  şimdiden teşekkürler.

 • Kıyıköy de deniz manzaralı pansiyonlar sorumlu :MEHMET ÇINAR
  Uygun fiyatlarla deniz manzaralı teraslı pansiyonları’mız mevcuttur ailece ve arkadaşlarınızla huzurlu bir tatil geçirmek için bizi tercih edin.
  sorumlu: mehmet çınar
  tel:05358798656

 • Çiğdem Hanım, internetten Marina Konaklama derseniz kaldığımız yerle ilgili detaylı bilgilere ulaşırsınız.Orada sabah kahvaltısı ve akşam yemeğide veriyorlar.Oda fiyatına dahil değil ama kahvaltı ve yemeklerin fiyatı uygun.Odalar çok temiz.Hizmet harika,güler yüzlü insanlar.Manzarasıda çok güzel.

 • Doğan siz önce düzgün türkçe konuşmayı öğrenin lütfen ,sonrada ukalalık yapmadan yardımcı olmayı.Kıyıköy de pansiyonda kalanların yorumlarını okuduktan sonra aynı hataya düşmemek için ayrıntılı bir araştırma içerisindeyim.
  Ben Ejder Bey’in bahsettiği marina konaklama nın internet sitesini inceledim ama birde orda kalan biri olarak onun yorumlarını almak istedim.

 • slm millet biz 15 yada 20 kişi denize gitmek istiyoruz hepimiz aklı başında ve otoruter insanlarız belediye pr

 • ismini şimdi hatırladım l am soryy celal çınarı bulursanız kıyıköyün sonunda sağ bir dut ağacı var orada celal çınarı sorun o size yardımcı olur

 • dur ben yardımcı olam :D yemek için bir yere girdiğinizde yada bir bakkala girin sorun hemen yardımcı olurlar size odamı olmadi arabanın önüne pansiyon aranıyor yazın onlar sizi bulurlar şaka değil gerçek :D

 • Ejder Bey ağustosun ilk haftası 4-5 gün için Kıyıköy’e gitmeyi düşünüyoruz.Acaba kaldığınız yer hakkında detaylı bilgi vermeniz mümkün müdür?

 • kıyıköye pazartesi gittim.Cuma gününe kadar orada kaldım.ailemde yanımdaydı.hafta arası olduğu için çok sakindi.marina konaklamada kaldık.aya nikola manastırının üzerinde harika bir yer.deniz göl ve orman manzaralı biryer.tek kelimeyle harika.kıyıköyü çok beğendim.tam kafa dinleme yeri.

 • bu hafta tatil amaçlı bende kıyıköye gideceğim.Yıllar önce(sene1994) bir dergideki güzel yorumları okuyarak gitme kararımı verdim.Bir haftadırda bütün kıyıköyle ilgili bilgileri okuyorum.ama burda yazılan bazı görüşler beni tedirgin etti.acaba tatil için yanlış bir yermi seçtim diye düşünmeye başladım.inşallah yanılırım.hele bir göreyim sonra yaşadıklarımı gene yazarım.

  • Yaz aylarında Kıyıköy’e denize girmeye gitmek hayal kırıklığı olacaktır çünkü çok kalabalık oluyor.

 • ben kıyıköyü gezdim çok güzel denizi olsun tarihi yerleri olsun ben kıyı köyü ve ordaki insanları çok sevdim

  • yorumunuzu beğendim ben kıyıköylü yüm tekrar gelir güzel doğa ve denizin keyfini çıkarırsınız iyi akşamlar

 • Merhaba,
  Bence Kıyıköy’e kimse gelmesin.Orası benimde köyüm.İstanbul’da yaşıyorum.Kafa dinlemeye,huzur bulmaya gidiyorum sık sık.Kimse gelmesin oraya,orayıda mahvedeceksiniz.

  • Sayın Aşkın Erdağ,
   yorumunuzu yayınlamakla birlikte bu tip sert çıkışları doğru bulmadığımı belirtmek istiyorum. Bu topraklar hepimizin, birbirimizi istememek gibi bir lüksümüz yok. Ancak gelenlerin ve orada yaşayanların da bu toprakları kirletmeye elbette hakkı yok.

 • Zehra hanıma ve Yonca kardeşime saygılar sevgiler.İnsan hiç tanımadığı bilmediği biri hakkında ancak bu kadar emin olabilir Yonca kardeşim senden bahsediyorum.Sen benim gözümde yaşına rağmen çok olgun çok anlayışlı çok temiz kalpli birisin.kendini çok iyi yetiştirmiş geliştirmiş ve ufkun çok açık.Allahım seni her türlü kötülükten korusun.bende pazar günü Kıyıköye gelmek için yola çıkacam Can pansiyon varmış orada günübirlik kalacağım.seni anne babanı görmek isterim.Allaha emanet olasın.

 • evet evet sana katılıyorum süder hanım bencede yazın gelmesinler çünkü çok kalabalık bencede gelmeyin siz gelmeyin ben temmuz birde gideceğim iki hafta kalacağım o zaman gelin he bak o zaman olur :D

 • Tabiattı sevenlerdeniz,konaklama imkanı bulabilsek ailece bu şirin oldugu söylenen Karadeniz sahilimizi görmek isteriz.

  • Merhaba Süder hanım,

   bana sorarsanız yaz ayları Kıyıköy’ü ziyaret etmek için pek uygun değil çünkü çok kalabalık oluyor. İlkbahar veya Sonbahar en uygun zaman.

 • bir sorum var kıyıköyün bir tarihi var ve tarihi eserleri var bunlar kıyıköyün bazı yerleri turistlik yapmak için tarihi kapatmışlar ve 4 ay önce devlet tarafından bu tarihi eserlerin çıkması için bir miktar ödenek açılmış 4 aydırda köye tam olarak gezemedim bunla bir bilgisi olan varmı ? yada bir ilerleme var yonca bu soru sanada gelsin :D

 • Biz Edirne tarafından Kıyıköy ulaşırken maalesef bir kaynak bulamadık ve biraz dolanarak Kıyıköy e ulaştık bizim için bir ön keşif amacıydı burası.Umarım yaz için uzun soluklu bir tatil geçirme şansımız olur.Ayırca yol tarifi araken ulşatığımız ve Kıyıköy’ü merak edenler için İstanbul’dan özel otoyla ve otobüs firmasıyla nasıl gidileceğinin çok detaylı bir anlatımı burada mevcut. Umarım bizler için batı dan gelenler içinde detaylı bir anlatıma yakında zamanda yer verilir.

 • işte bir Kıyıköy lü olarak benim aklımın ermediğini bi başka Kıyıköy lü anlatmış çok teşekkürler elinize yüreğinize sağlık diyorum.eleştirmekte Kıyıköy halkına yakışır eleştirilere cvp vermekte.

 • herkese selamlar efendim.. bir kıyıköy lü olarak ilk önce böyle bir sayfa oluşturduğu için zehra hanıma teşekkür ederim.. ikinci teşekkürüm yonca kardeşime.. yine döktürmüş.. sayfaya varlığıyla renk katmış. ve kızmayın bu son.. burada iyi veya kötü.. yorum yazan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. öncelikle kıyıköye gelip te beğenmediklerini veya eksik yönlerini paylaşan arkadaşlara tepki gösterenlere söyleyeceklerim var.. evet bizler kıyıköylüyüz.. ve hoşumuza gitmeyen bi yorumda hemen tepki gösterebiliyoruz.. ama oturup gerçekleri düşündüğümüzde çok ta haksız olmadıklarını anlayabiliriz.. insanlar buraya gelirken hayaller kurarak geliyor.. fiyatlar konusunda söylenen bişii yok.. olsaydı bende karşı çıkardım. çünkü fiyatlandırma her mekanda farklılık gösterebilir. hizmet edersin ve karşılığını istersin.. ama genelde şikayetlerin büyük çoğunluğu kıyıköy ün temizlik sorunu ve mekanların vaadettiklerini karşılayamaması.. burada bende arkadaşlarla aynı fikirdeyim maalesef.. eğer pansiyonunu internete verirsen, bize gelin dersen temizliğini de mükemmel yapmak zorundasın.. havlusunu koymalısın. sıcak suyun olmalı.. kıyıköy ün çok güzel plajı var dersen plajın da çok temiz olmalı.. şezlongun olmalı.. tuvaletin olmalı.. duş alabileceğin bi yer olmalı.. soyunma kabinin olmalı.. çadırcılar da çok pis, her yeri kirletiyo diye söyleneceğine iki tane den fazla çöp bidonun olmalı.. ve hergün o çöpleri toplayabilmelisin. plajında çay içebileceğin, su alabileceğin bir büfen olmalı.. en önemlisi bir cankurtaran olmalı.. köyün bir doktoru olmalı.. bir bankamatik olmalı mesela.. evet doğası güzeldir köyümün.. yaşanası yerdir.. ama insanlarda burada parasını harcıyo.. daha önemlisi zamanını harcıyo.. ve karşılığnı alabilmeli..

 • Eline,yüreğine sağlık Seda ablacığımm..

 • aman bırak kimse gelmesin yaw benim rahatım kaçıyor benim rahatımı düşünen yok :D

 • herkez kendi kafasına göre yorumlar atıyor. çok pişmiş falan unutmayın ki burasının pis olması bizim suçumuz. isim vererek rezil etmeye çalışıyolar. fakat ben bi kıyıköylü olarak harika bi yer diyebilirim. temizlikciside var çöpsüde tuvaletciside var herşeyiyle harika. fakat köy eski ve geliri olmadığın pek bakımlı değildi o kadar. ama nisan ayı girdi ortalık yemyeşil oldu. orada kazlimanı diye biyer var sabah saat 04:30 ve 06:30 arası mükemmel bi havası var. kazlimanı tepesinde oturup o oksijeni içine çekmenizi tavsiye ederim. orada hotel de vardır otel vardır. evler pansiyona da veriliyo. çadır kampı yerleri vardır yer yer değişiyo kimi yer aylık 100tl kimi yerin günlüğü 5tlden başlıyo. lütfen saçma sapan kişilerin yorumlarına kulak asmayın türkiyemizin eşsiz güzelliklerinden bi yerdir. herkeze iyi günler diliyorum

 • Arkadaşlarım,Kıyıköye gidip memnun olanda var,olmayanda.Ben eger tatil için Akdeniz veya Ege bölgelerine gitmeye karar vermişsem,gitmeden önce yakıcı bir güneşi,ılık ve çarşaf gibi dalgasız bir denizi, türizmin gerektirdiği hizmet kalitesini hayal ederim.Ben Kıyıköye gitmeyi düşünmüşsem,bakir bir doğayı,kurbağaların vırak vırak seslerini,yosun kokusunu, mis gibi bir toprak kokusunu,dalgalı bir denizi,sürekli esen rüzgarını,kısacası bir başka cenneti hayal ederim. Kıyıköye giderken orasının bir karadeniz olduğunu, karadenizin özelliklerini düşünürüm.Kıyıköye giderken, akdeniz ve Ege denizindeki beklentilerimi düşlersem bu hayal kırıklığı olur elbette.Daha öncedende bir yazımda söylemiştim, güzellik insanın beklentilerini görüp görememesine bağlı. Kıyıköy gibi bir cennette, tabiiki Akdenizin yakıcı, bunaltıcı sıcağını beklememek gerek.Toprak kokusunu bire bir hissetmek için, o topraga sırtını ve göksünü dayayıp yatmalısın.Ayakların, ellerin o akan dere çamurlarıyla bulaşmalı vede o derenin suyuylada yıkamalısın.Bulabildiğin şeyleri nimet sayıp, bulamadıklarınız sizi üzmemeli.Çünki, türizmi henüz yeni yeni anlamaya çalışan bir gizli cennette olduğunuzu hiç unutmamalısınız bence.Unutmayınki ,bu cennete yanmaya gitmiyorsunuz,farklı güzellikleri ve farklı bir doğayı görmeye gidiyorsunuz. Bu sitedeki bütün arkadaşlara ,herşeyin gönlünüzce olması dileğiyle şimdilik hoşçakalın diyorum.

 • siz bilirsiniz Doğan amca ben davet ettim gerisi size kalmış.

 • :D cuma günü veya cumartesi günü geleceğim ama senin misafirin olmam :D

 • Zehra hanım sizinle tanışmak çok güzel olacak ,en azından doğan amcama benim gerçekte 13 yaşında olduğumu siz ona kanıtlayacaksınız.Umarım gelirsiniz ve bizde sizi misafir ederiz .Doğan amcaaa sizide beklerim buyrun misafirimiz olun.

 • yaw seni nasıl küçük göreyim yazdıkların çockların yazacağı birşeyler değil ki :D

 • Kesinlikle bırakmayacağım Doğan amca çünkü ben Kıyıköy lüyüm.ve köyümü cennetin bi köşesi gibi görüyorum..sanırım msjımı aldınız.Ve ve evet kıyıköy de yaşayan her insanın biraz duygusal yönü fazladır sanırım buda havasından bana geçmiş olmalı.. siz beni çok küçük görüyorsunuz ama ben büyüdüğümdede inş siz bu köşede yazıyor olursunuz ve o zaman sizle bu düşünce hırsızlığınıda tartışırız.sizi tanıdığıma memnun oldum Doğan amca… Zehra hanım köşenizi böyle karşılıklı atışmalarda kullandığım için sizdende özür dilerim.

  • Sevgili Yonca,
   yazışmalar sorun değil, bir daha Kıyıköy’e gelirsem seni mutlaka tanımak isterim. Yazdıklarını okuyunca tekrar Kıyıköy’e gelmek istedim. İleride Kıyıköy’ü tanıtan bir blog yapacağını görür gibiyim.

 • :D aman amca deme :D çünkü o kadar yaşlanmadım :D daha 24 yaşındayım körpeciğim ben yazdıların yaşına göre sözler değil ama bana göre tabiki ama kıyıköylüyüm ama yazın 3 ay kaldım köyde lise zamanında 3 ay bana bayağı fazla gelmişti sıkılmıştı ben köyümü çünkü başka köyüm yok yok ben kıyıköyü tatil köyü olarak görüyüyorum ama şimdi yonca kıyıköyün sabağını şiir gibi anlatmışsın yazdıkların büyüleyici oluyor sen bu köşeyi hiç bırakma…

 • Doğan bey.Anladımki ben size Doğan amca demeliyim.Şimdi siz demişsinizki yazılanlar çalıntıı..Sevgili Doğan amca insanın düşünceleri çalınabilirmi?Çok üzüldüm böyle düşünmenize.şimdi madem beni tanımıyorsunuz sizde Kıyıköylü sünüz tanıtayım kendimi size.Babam Nazmi Andıç annem Yasemin Andıç.Belki tanırsınız Almanyalı Ahmet derler dedem olur kendisi balıkçıdır.Eğerki yetersizse bu bilgiler yazabilirsiniz yine.Gelelim sizin yazdıklarınıza bir ana bir baba yada sığınacak bir liman gibi görmeniz beni duygulandırdı neden biliyormusunuz sizinde dediğiniz gibi kıymet bilinmediği için kıymet bilen çıkınca ister istemez duygulanıyo insan.işte o aradığınız KIYIKÖY ün kıymetini bilen insan benim. kendi adıma diyorum bu yanlış anlaşılmasın tabikii benim gibilerde vardır burda sadece kendimi yazıyorum burda.Ve Doğan amca arkadaşlarınız buraya kuşbakışı bakıyorlarmış, neden onların bu bakış açısını değiştirmiyorsunuz Kıyıköy lü olarak?hem bu köy sadece benim değil sizinde köyünüz öyle demişsiniz yazınızın başında ama sonunda ise senin köyün demişsiniz,şimdi kim kimin Kıyıköylü olduğundan şüphe etmeli sizce? yaşım 13 Kıyıköylü yüm, Köylüyüm. ENGİN BEY;Ssize yardımcı olabilirm isterseniz size.emin olun pişman olmayacaksınız çünkü Kıyıköy en güzel bu mevsimde yaşanır.Sabah erken saatte limana bir yürüyüş balıkçıların döndükleri saat te orda olmak,,ekmek kavgası nı izlemek paha biçilmezdir.Ardından hoş bi yerde kahvaltı ve muhtemlen yorgunluk.2 saat uykudan sonra güzel bi çay keyfii,köyü dolaşmak eski yapaıtları resimlemek,yapmak isteyecekleriniz arasındadır.Ben sonra yine sizi limanı göreceğiniz mekanlardan birini tavsiye ederim ki teknelerin balığa çıkış saatini kuşbakışı izlemeniz için.işte bunlar benim tavsiyelerim yine diyorum pişman olmayacaksınız.Ben köyümü seviyorum inanıyorumki sizde seveceksiniz iyi tatiller size.

 • zehra hanım (ablacım) 13 yaşında ki yonca biz kıyıköye gttimz zamnlar da yokmuş bile ben 23 yaşındaym ve daha önceki yorumlarımda da söylemiştim çocukluğumuzn yazları orda geçti, inanın ozamn da aynıydı kıyıköy şuan da daha değişmiş farklı ark fotoların da görüyorum ama orası çook güzel vee çok şirin gitsinler pişman olmaz kimse ve ordaki vatandaşlar da inanın insan canlısı Yonca kardeşimn dediği gbi HAYAT’A nasıl bakılırsa öyle tat alınır ” onun için azla yetinin çoğu bulamayınca da fazlasını aramayın…

 • Bu haftasonu kacalim diyoruz Kiyikoy’e. Ama bir bebegimiz var ve pansiyon secimi beni dusunduren tek sey su anda.
  Bebekle hangi pansiyonda kaliriz bilemiyorum…

  • Engin bey,
   Tüm bu yazılanlardan sonra Kıyıköy’de bir yer tavsiye etmeye inanın artık çekiniyorum. Bu satırları okuyan Kıyıköy’lüler belki size bir tavsiyede bulunabilirler. Bana sorarsanız oradaki köylülerin evlerinde pansiyoner olarak kalmak en keyiflisi derim ama belki çocuğunuzla zor olabilir çünkü evler köy evleri neticede. Ben tavsiye kısmını Kıyıköy sakinlerine bırakıyorum.

 • şimdi kusura bakma yonca ismini ilk defa duyuyorum sen benim ismimi hiç duydunmu kıyıköyde yok bende senin ismini duymadım ama yaşla ilgili olabilir yazdığın kelimeler biraz büyüleyici gelmişti ama o yaşa nasıl sığmıştı anlayamadım hala anlayamıyorum kusura bakma ama calıntı olabileceğini bile düşünüyorum. kıyıköy kıyıköy bende kıyıkölü olmama rahmen bayramlarda tatillerde gelebiliyorum ama artık büyüdüğüm için yorulduğum zaman nefes alamadığım daraldığım zaman boşluğa düştüğüm zaman köye kaçıyorum yani köyüne bütün stresimi bütün sıkıntımı alıyor insalar bir boşluğa tökezleyip düştüğü zaman bir omuz ararlar anne, baba, kardeş, arkadaş, dost, sevgili gibi ama ben kıyıköyü arıyorum oralara geliyorum bazen gecenin bir yarısı kimseye görünmeden gelip gidiyorum sadece biraz huzur strest atmak için ama kıyıköyün değerini bilen neredeyse hiç insan görmedim buda senin kıyıköylü olman inancımı yok ediyor gibi neyse ben özel bir söktörde çalışıyorum pilotlarla iç içeyim bu akşam bile muhabbeti oldu onların çoğu kıyıköyü biliyorlar onlarda kıyıköye kafa dağıtmaya geliyorlarmış :) onlar senin köyünü kuş bakışı anlatıyorlar :)

1 2

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.