Nepal Depremi ve Sonrasında Katmandu

31 Ekim 2016 · Hakkı Ceylan

25 Nisan 2015 tarihinde, Nepal‘de Katmandu merkezli 7.8 şiddetinde bir deprem oldu. Depremden önce Nepal’e bir çok kez gitmiştik. Depremden yaklaşık bir buçuk yıl sonra Nepal’i tekrar görme fırsatımız oldu.

nepal-depremi-azgezmis2

Nepal Depremi ve Sonrasında Katmandu

25 Nisan 2015 tarihinde, Nepal‘de Katmandu merkezli 7.8 şiddetinde bir deprem oldu. Depremden önce Nepal’e bir…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Milyonlarca dolari tapinaklar tamir edilsin yerine, yiyecek ve barinma malzemesi yardimi icin depremden zarar gormus insanlara yardim goturulseydi, oradaki magdur insanlara ulasirdi. Zaten mazlumlardan caldiklari paralari tapinaklar tamir edilsin diye gonderdigi iddia edilen malum ulkelerin, o parayi gonderdigi bile ne malum. Bunu saksaklayip Turkiye sadece sunu bunu gonderdi demek nedir? Tapinaklar tamir edilse turizm gelisir insanlar kurtulur gibi soylemler olabilir. Fakir ve magdur olanlara her zaman sikinti cikarirlar. Depremden sonra tapinak tamiri degil insanlarin barinmasi ve temiz yiyecek bulmasi onemlidir. Bati edebiyatiyla degil insancil bakmak lazim olaya. Ust tabaka illaki vardir o ulkede, biraz az yiyip tamir etsinler tapinaklarini.

  • Fotoğrafları görünce içim acıdı! Beş yıl önce gitmiştim Nepal’e, özellikle Bakhtapur’a hayran kalmıştım, yüzyıllar öncesinden kalan ahşap oymalar nasıl da günümüze ulaşmış diye.. çok yazık. Yöneticilerin durumu daha da yazık ve ne kadar tanıdık .

    • Gültürk Hanım,
      biz de gördüklerimize çok üzüldük. En son depremden 1 yıl önce gitmiştik. Herkes yeniden ayağa kaldırmak için çalışıyor.

  • Ellerinize sağlık, henüz görememiş olsam da sayenizde gitmiş kadar oldum, umarım bir gün görme fırsatım olur.

    • Teşekkürler. Yakın zamanda gitmeyi düşünüyorsanız tapınakların buradaki görüntülerinden farklı bir manzarayla karşılaşmayacaksınız. O yüzden eğer mimariye ilginiz varsa belki bir ya da iki sene sonra gitmenizde fayda var. Ama kültürel açıdan herhangi bir zamanda gidebilirsiniz.

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.