Kıyıköy

14 Şubat 2009 · Zehra Arslan

Kıyıköy nerede ve nasıl gidilir? Kıyıköy Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinin sınırları dahilinde. Kıyıköy’e Saray ilçesi üzerinden gitmek 3 saat kadar sürüyor. Kıyıköy İstanbul’a yaklaşık 185 km. Ancak Kıyıköy’e gelirken yol üzerinde uğranacak yerler var. Önce Vize geliyor, burada görülecek minik bir antik tiyatro var ama etrafı tel örgülerle çevrilmiş olduğu için pek de çekici değil.

Tiyatronun biraz üst kısmında Gazi Süleyman Paşa Camii var. Veya diğer ismi ile Küçük Ayasofya Kilisesi. Yapının tarihi V. – VI. yüzyıla dayanıyor, bazilika planlı inşa edilmiş olan yapı 2006 yılına kadar kaderine terk edilmiş ancak bu tarihte onarıldıktan sonra camii olarak kullanılmaya başlanmış. Eğer gittiğinizde kimse yoksa anahtar paspasın altında, haberiniz olsun. Fakat yine de izin almak için kapının üzerinde telefonu yazan imam Ahmet Beyi aramak daha yerinde bir davranış olur. Işıklar da içeri girince kapının sol tarafından yakılıyor. Birkaç kare fotoğraf çekilebilecek hoş bir mekan.

Vize ilçesinden kısa bir turla ayrılıp Balkaya Köyü’ne geçiyoruz. Burada görülecek büyük mağaralar var. Bunlardan bir tanesi Yenesu Mağarası, Trakya’nın 3. büyük mağarası, 1620 m uzunluğunda. Mağaranın içerisinde birkaç adet göl mevcut, içerisindeki sarkıt ve dikitlerle çok güzel fotoğraflarını gördüğümüz bu mağara kış nedeni ile pek ulaşılır değil; çünkü aracınızı park ettikten sonra uzunca bir süre yürümeniz gerekiyor. O yollar da sarp olduğu için kışın bir hayli çamurlu. Bir diğer mağara Domuzdere Mağarası, bu mağara da 300 m, içerisinde sarkıtlar, dikitler ve sütunlar var. Ayrıca içerisinde büyük geniş alanlar mevcut. Diğer iki mağara Kurudere ve Direkli mağaraları. Köy kahvehanesine gittiğinizde nasıl gidilirin tarifini çok kolay elde edebilirsiniz.

Balkaya köyünden devam ederek Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Antik kale kapısından geçerek Kıyıköy’e giriliyor. Yolun sonuna kadar devam ettiğinizde uçsuz denize ulaşıyorsunuz. Tepeden Köşk Lokantası’nın yanından limana araba yolu ile iniş var. Limanın üzerindeki küçük tahta iskelelerinin üzerini adeta martılar istila etmiş. Önde martılar, arkalarında balıkçı tekneleri ve bulutlar güzel bir fotoğraf karesi oluşturuyor. Liman dönüşü bu şirin balıkçı kasabasında balık yemeden olmaz diyor, insan ve en güzel manzaralı yer olan Köşk Lokanta’sına oturuyor. Burası limana tepedeki ağaçların arasından bakan ortada büyük bir soba ve hemen yanı başındada büyük bir şöminenin yandığı ahşaptan yapılmış şirin 9-10 masalı bir mekan. İşletmecileri, baba, oğul oldukça güler yüzlüler. Uygun fiyatlı balıklarınızı yedikten sonra Türk kahvesi ile birlikte eritilmiş nefis helva servis ediliyor.

Kıyıköy kale kapısından çıkıp sağa doğru dönerseniz plaj tabelasını göreceksiniz. Buraya mutlaka gidin. Deniz ile bir derenin yan yana nasıl güzel estetik fotoğraflar verdiğini göreceksiniz. Derenin üzerinde küçük ahşap bir köprü var ve bu köprünün bittiği yerde minik bir kafeterya. Dere kenarının bir tarafı yeşilliklerle kaplı, diğer tarafı ise deniz kumu. Film karelerindeki huzur dolu mekanlardan biri karşınızda duruyor gibi.

Plaja yakın olarak görebileceğiniz bir başka yerde Ayanikola Manastırı. Manastır Pabuçdere yolu üzerinde, Kıyıköy’e 700 metre mesafede. Bizans dönemine ait yapı, kayalara oyularak yapılmış güzel bir örnek ama maalesef günümüzde çok fazla tahribata uğramış. Birkaç kattan oluşan yapıda kayalar arasına oyulmuş küçük hücreler var. Güzel bir ışıkta burada iyi fotoğraflar çekilebilir.

Kıyıköy çıkışında yaz ayları dışında uğranacak başka bir mekan Kastro Plajı. Burası yaklaşık 300 hektarlık Karaçam ormanının denize açıldığı, hani o hep söylenen mavi ile yeşilin buluştuğu ender güzel yerlerden biridir. Kışın hüzünlü görüntüsü, sessizliği ve ıssızlığı bir başka güzel oluyor. Yazın gitmenizi tavsiye etmem çünkü kamyon kasalarının içine doluşan insanlar buraya piknik yapıp, denize girmeye geliyorlar. Üstelik dahada korkunç olanı bu kamyonların ardının arkasının kesilmeyip sahile adım adım inmeniz. İnanın orada olmak istemezsiniz en iyisi sonbahar veya ilkbaharda gidip, yaz gelmeden vakitlice oradan ayrılmak.

Kıyıköy

Kıyıköy nerede ve nasıl gidilir? Kıyıköy Kırklareli iline bağlı Vize ilçesinin sınırları dahilinde. Kıyıköy’e Saray ilçesi…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Mrb Zehra hanım yine ben Yonca.bu kez cvbım Doğan bey e.Sevgili Doğan bey kelimeler büyülü değil sadece bi Kıyıköy lü olarak bazi yorumlar içimi acıttı bende kendi fikirlerimi yazdım.Sizinde dediğiniz gibi herkesin katkısı kendinedir bende bu fikirdeyim.Şunu belirtmek istiyorum tüm dünyanın neresine gidersiniz gidin mutlaka güzellikler eleştirilir,çirkinliklerde.Ben inanıyorumkii Kıyıköy ü bi kaç yıl sonra kimse eleştiremiycek bu kadar inançlıyım bu konuda.ZEHRA HANIM ;sizin güzel yazılarnız,güzel yorumlarnınz yanında benim sözlerim bi hiç.Ama hoşuma gitti düşüncelerimi beğenmeniz.Yine diyorum sizin aracılığınızla
  güzel olan herşey insanlrın gönlünce olsun.

 • :D gülerek başlıyorum kıyıköy doğal güzelliğini bozmadığı için güzel kıyıköye gelmiyeceklermiş gelmeyin kıyıköye bir katkınız yok kankınız kendinize kattığınız katkıdır oda ruh denen özellik varsa artı yonca bu yaşa bu kadar büyülü kelimeleri kullanarak beni büyük bir şaşkınlığa soktu diyebilirim :D

 • Zehra hanım.Merhaba ben Yonca.Doğma büyüme Kıyıköylü’yüm.Yaşım daha 13 ben köyümü çok seviyorum.Yazıyla kışıyşla yaşanacak biyer.Güzel yorumlarınızve güzel yorumları olan herkese çok tşk ederim.Tabiki güzel olduğu gibi çirkin eleştirilerde olacak köyümüz için.bi eleştiri beni derinden yaraladı çok üzüldüm ama bende bu yorum karşılık şunu demek istiyorum.Güzel Türkiye miz başlı başına bi cennettir bana göre ,ama ama her güzelliğin bide kötü yanı vardır neden insanlar her girttiği yerden mükemmeli beklerlerki.İşte kıyıköy,karadeniz kenarında küçük bir kasaba.olanaklar bunlar ben eleştiren insanların beklentilerine tabiki saygı duyuyorum.İnsanlar elinden gelenleri yapmışlar gelen misafirlere konaklamalarında zorluk çekmesinler diye evlerini pansiyona çevirmişler,yani yeni yeni gelişmeye başlamışlar.Bence buda bişidir.herşey zamanla daha güzel olacaktır belkide yıllar sonra mükemmel olacaktır KIYIKÖY.ama şimdilik bu kadarıyla yetinemek köyümüzün kaderi.anlatmak istediğim denizi dalgalı çünkü karadeniz,limanı salaş,bakımsız ama her mevsim balıkçılık var bakımıda her mevsim değil ilkbaharda yapılıyoo.Kumsala ufak denmiş altarnatif çok arabası olanlara. kısacası eleştirilere verilecek cevabımız var ama üzgünümki kıyıköyün imkanları bunlar heee bi kaç yıl sonrası için kötü eleştirileri olanlarla tekrar sitenizde karşılarısam eğer işte o zaman onları kıyıköy e davet edicem.unutmasınlar ki her güzelliğin bi kötü yanı vardır.lütfen hayata güzel bakarsanız kıyıköy ü de güzel görürsünüz.takipçilerinizdenim inş bundan sonrada yorumlarınızı okuyup yorumlamak isterim.lütfen iyi bakın iyi tatil yapın…

  • Sevgili Yonca,

   takibin ve güzel yazın için teşekkür ederim. Çok güzel bir cümlen dikkatimi çekti. “Hayata güzel bakarsanız herşeyi güzel görürsünüz”. Bu yaşında bunu keşfedip hayata böyle bakabilmeyi öğrendiğin için seni tebrik ediyorum. Umarım yazdıkların diğer insanların da biraz olsun hayata değişik bakmalarına yardımcı olur.

 • kıyıköy öyle böyle diskoya gideceksen yok yok ama ileride birgün açmayı düşünüyorum kıyıköy huzur bulmaya geleceksin siz gelmeyin ki bende rahat edeyim :D

 • Merhaba Dostlar;
  Hacı bektaş ı veli ye eğitim almak amacıyla bir öğrenci gelir,huzura çıkar…hünkar ona bir kaşık verir ve kaşığın sapını ağzına sokup beklemesini söyler.öğrenci dediğini yapar.hünkar kaşığı yağ ile doldurur ve git bahçeyi gez dolaş gel der..ama der dikkat et bu kaşıktan bir damla yağ bile eksilmesin..öğrenci dolaşır gelir.bir damla bila zayii olmamıştır.hünkar sorar; bahçedeki kırmızı gülleri,şebboyları,ve bilimum çiçekleri gördünmü? öğrenci…hayır der çünkü kaşığa odaklanmıştım göremedim diye cevap verir..hünkar bu defa öğrenciyi tekrar gönderir ama kaşığa yağ koymaz..öğrenci dolaşır gelir..gülleri şebboyları ve bilimum nebatat ı ve güzelliklerini uzun uzun anlatır….dostlar…hayatın sırrı bakmakta değil..görmektedir…ne görmek istersen onu görürsün…..sevgilerimle.

 • kendimi çok zorladım yorum yapmayayımdiye olmadı bakıyorumda hernedense hep kıyı köyü kötülüyorlar neymiş sağili kötü yok pansiyonları kötü arkadaşlar burası antalya veya kuş adası değil burası küçük bir kasaba haliyle ufak defek kusurları olacaktır insanlar her istediğini bulamayabilir fakat birde olaya başka yönden bakalım köyümüzün insanları köyümüze gelen misafirlere nekadar iyi davrandıklarını neden kimse anlatmıyorda hep başka şeyleri anlatıyorlar bizlerde çok değişik yerlere gidiyoruz bizler hiç gittiğimiz yerleri bukadar kötülemiyoruz niyeki hep kötü olanları yazıyoruz bu insanlar hiçmi kıyıköyde güzel şeylerle karşılaşmıyorlar lütfen sizlere sesleniyorum önçe nerden geldiğinize bir bakın sonra ona göre yorum yapın çünkü her yaptığınız kötü yorumlar insanların kıyı köye gelmemesine sebep olabilir kıyı köy güzeldir oranın kıymetini bilen bilir fazla kötülemeye gerek yok beyenmediysen gelmessin

 • yahu arkadaşlar; Kıyıköy öyle bir hafta, 10 gün kalınıp tatil yapılabilecek bir yer değil. Günübirlik veya en fazla bir haftasonu konaklamak için gidilecek bir yer. Orası Bodrum veya Çeşme değil ki, oralarda bulduğunuz standardı yakalayabilesiniz. Küçük bir köy-kasaba orası sadece. Yani fevri yorum yaparken bunları da düşünmekte fayda var. Önemli olan orayı görüp, tadına varabilmek. Güzel bir Kıyıköy kalkan balığı yeseniz memnun kalabilirsiniz bence. Meşe ormanlarıyla kaplı yollarında seyretmek bile çok hoş mesela.

  • Size katılıyorum. Üstelik insanlar konakladıkları yerler hakkında yorum yaparken Kıyıköy’ü de kötülemiş oluyor. Büyük şehirde alışveriş merkezleri içine tıkılıp, dışarı çıkınca pis havayı solumak mı daha güzel, yoksa Kıyıköy’e gelip deniz ve ormanı bir arada görüp temiz havayı ciğerlerine çekmek mi?

 • Aylin Hanım;
  bu pişmanlığınızın sebebini öğrenmek isterim..ne oldu da bu kadar sinirlendiniz.bi açıklarsanız.

 • VALLAHİ DE BİLLAHİ DE TALLAHİ DE GİTTİĞİNİZE GİDECEĞİNİZE BİN PİŞMAN OLURSUNUZ HELE SAAHİL PANSİYONA HİÇ UĞRAMAYIN ANAMA KÜFRETSELER BU KADAR KIZARDIM RESMEN İNSANLARI KANDIRIYORLAR AMAN AMAN DİYİM GİDERSENİZ ACIRIM

 • bayramda kıyıköye gitmek istiyoruz birkaç arkadaş, bu mevsimde nasıl olur acaba? bir de bayram nedeniyle kalabalık olur mu?

  • Melis hanım,

   seyahatte olduğum için ancak mesajınızı gördüm. Sanırım cevap için geç kaldım. Yine de cevap vermek istiyorum. Kıyıköy için en uygun zaman deniz mevsiminin kapandığı dönem o zaman sakinlik çöküyor. Aksi durumda gittiğinizde keyif almak yerine rahatsız olabilirsiniz.

 • kıyı köyde kalacağım bir ev nasıl bulabilrim? oraya erken gidip bakma şansım yok,ailece 1 hafta kalınacak yer arıyorum.

  • Merhaba,

   Kıyıköy hakkında bir tavsiyede bulunmaya çekiniyorum açıkcası. Burası çok gelişmiş tatil köylerinin olduğu bir bölge değil iptidai şartlarda konaklanacak yerlerin olduğu bir bölge. Aşağıdaki yorumları okursanız giden arkadaşların kaldıkları yerler hakkındaki izlenimlerini göreceksiniz. Bu durumda siz bilirsiniz diyorum. Orası baharda ve sonbaharda doğanın içinde olmak isteyen ve 5 yıldızlı otel konforu aramayanların gidebileceği bir yer. Sanırım giden arkadaşlar tüm yazılanları okumadan gittikleri için hayal kırıklığına uğrayarak geri dönüyorlar.

 • Eşimle nasıl hevesli gittik yollarda şarkı söylüyoruz olur olmaz herşeye gülüyoruz keyfimiz gıcır.SAhil Pansiyonda rezervasyon yaptırdık aman Yarabbi türk filmlerinde gördüğümüz genelevlere benziyordu yok böyle bir rezalet oda diye gösterdikleri yerler yemin ediyorum eminönünde alt geçitteki tuvaletin yatak konmuş hali kokudan duramadım paslı teneke lavabo, akıllara zarar tuvalet iğrenççç odadan çıkınca öğürecektim gözlerim doldu.istanbuldan çıktık yolları da bilmiyoruz aldığımız araba emanet 5 saatte gittik eşim ben seni burada yatırmam dönüyoruz dedi.vallahi şu anda bile içim bulandı Arkadaşlar sizlere sesleniyorum sakın gitmeyin!!! sahili berbat resimlere aldanmayın resimdekiyle alakası yok iğrenç pislikten geçilmiyor.Sahil pansiyonun resmini çeken arkadaşı da kutluyorum pulitzer nobel ne kadar ödül varsa hepsini hakediyor böyle bir pislik yuvasını tripleks villa gibi göstermişya helal olsun.biz kandık gittik ordaki pansiyoncuyada hakkımı helal etmiyorum bu kadar masraf ettik hepsi palavracı dolandırıcı.orayı öven yorumcularda kesin pansiyon sahipleri orayı övmek için yazdılar inanın köpeğimi bile bırakmam oralarda o kadar yani.ya varya sayfalarca yazmak istiyorum da söz yetmez gitmeyin kalın sağlıcakla.

  • Meltem hanım,
   Kıyıköy’e deniz tatili için gitmek bazı insanlar için kötü olabilir. Onlardan biri de benim örneğin. Yaz aylarında oldukça kalabalık oluyor. Ancak pansiyon konusunda yaşadığınız olay için bir şey diyemiyorum, üzücü olmuş. Kıyıköy’ü görmek için en iyi mevsim ilkbahar ve sonbahar bunu hep tekrarlıyorum.

 • arkadaşlar daha2 gün önce kıyıköydeydim. 3 günlük bir tatil yaptımve memenun kalmadım. hele oteli hiç sormayın.adı açık büfe ama yemekte içtiğin suyun bile parasını alıyorlar.açık büfe ama 3 gün boyunca hep aynı şeyler çıktı ya mideni bozacak yada aç kalacaksın.ben midemi bozanlardanım.ayrıca televizyon yok klima yok buzdolabı yok ampul yok gazete dergi yok hiçbir hizmet hiçbir ilgi yok.yalnız bu kadar yok için iyi ücret alıyorlar kimmi bunlar HOTEL ENDORFİNA.ama yinede gitmeyin demem. paranız ve vaktiniz çok aklınız da yok ise gidebilirsiniz.ben sanırım aklı olmayan gruptayım böyle bir otele gittim ve 3 gün kaldım

 • ben çarşanba günü şirketteki arkadaşlarımla gidiyorum nedenimi kıyıköyü insanların çok beğenmesi :)

 • evet hemde çok yer var cadırda kalmakta eğlenceli ve güzeldir kıyıkölü olmama rahmen :)

 • Sayın Faruk Bey,

  Kıyıköyde çadır kurmak için belediyenin kiralamış olduğu yerler var.
  Kıyıköy’de Ayanikola manastırına inen yola sapın, manastıra gelmeden sağ tarafta köprü göreceksiniz. Köprüyü geçin oradaki cafe’nin sahibine sorabilirsiniz. Günlük 5 ya da 10 TL olmalı.

  Keyifli tatiller şimdiden :)

 • arkadaşlar çok acil bi sorum var bu akşam cevap almam lazım kıyıköyde çadır kurbilirmiyim kuranlar varmı acil cevaplayın lütfen

 • hala fiyatlar aynıdır hiç değişen birşey yok

 • çok teşekkür ederim zehra hanım

 • zehra hanım cevabınız için teşekkürler fakat fiyatı şu an ne civarda olduğunu biliyorsanız söyleyin çünkü ona göre birikim le gideceğim mesela yıllar önce ne kadardı?? cevaplarsanız çok sevinirim

  • Faruk bey,

   benim gittiğim yıl 1994 dü bugünün parası ile kişi başı 25-30 TL gibi bir rakam hatırlıyorum sabah kahvaltısı bu fiyata dahildi.

 • arkadaşlar kıyıköyde köy evlerinde kalmayı düşünüyorum
  köy evlerinin fiyatı nasıl bilgisi olan lütfen acil yazsın
  veya daha uygun yerler varmı??
  vede kalınan pansiyonların yakınında dere varmı??
  acil cevap bekliyorum
  iyi günler??

  • Faruk bey,

   yıllar önce orada bir köy evinde kalmıştım fiyatlar o zaman oldukça makuldu. Şimdilerde de çok arttığını sanmıyorum.

 • Trakya’nın Karadeniz sahilini şöyle sıralarsak: Kilyos, Karaburun, Çilingoz, Kastro, Kıyıköy, Selvez Koyu, Panayır İskelesi ve İğneada. Bu hatta gidilip, görülecek en güzel yer Kıyıköy. Kasabanın korunuyor olması ve Kıyıköy halkının her şeyi para ile ölçmemesi çok güzel. Beğenmeyen olsada Kıyıköy’ü herkese tavsiye ediyorum ve imkanım varsa götürüyorum da.
  Kıyıköy güzel yer güzel…

 • merhaba ben gezmeyi çok seviyorum karadeniz sahilinin heryerini gezdim sayılır ama burası harika bir yer denizi ve ırmağı harika herkesin gitmesini isterim selamlar

 • mayıs ortasında bir pazar günü sabah uyanıp kıyıköye gitmeye karar verdik.yolculuğumuz yaklaşık 4 saat sürdü üsküdardan.yavaş yavaş doğayı seyrederek gittik.çeşme başında arabamı bile yıkadım:)acelemiz yoktu zaten.üsküdardaki muhteşem poyraz kıyıköyde de devam ediyordu:)çatılardan kiremitler uçuyor,sahilin falezlerinde insanı sallıyordu rüzgar.deniz hala uykudaydı.muhteşemdi karadeniz.bu kadar sakin bir karadeniz görmemiştim ben bu havada.bu kadar güzel bir karadeniz sahili de görmemiştim.denizin rengi süperdi.karadenizin yeşiline yakın yeşil,ağaçları yine karadenizdeki gibi kocaman.
  sahili,limanı,dereyi,çarşıyı,heryeri gezdik.amaç orayı görmekti,yeterliydi.dönüş yolunda saraya gelmeden çeşme başında piknik yerinde mangalımızı da yaptık.sonra tekrar üsküdara….
  bu arada dere kenarında bir kamp var orada çadır kurulabiliyor.
  kıyıköye hayal kurup gitmeyin.burası karadeniz.karadeniz kumlarda uzanıp denize keyifle gireceğiniz bir deniz değildir.zevksiz,tehlikeli bir denizdir.bunu bilerek,ne amaçla gideceğinizin kararını verin.ama gidin gezin,görün.gerçekten çok büyük bir güzellik.harika bir kasaba.
  yol için aceleye hiç gerek yok yavaş yavaş izleye izleye gidin.herşey için zaman yeterli gelir.
  aracınızda yer varsa boş bidon alın.harika içme suları var saraydan sonra.peynir ve manda yoğurdu konusunda fiyatları abartmışlar demeden edemeyeceğim.
  ben böyle düşünüyorum

 • Paylaşılmış tüm yorumları tarafsızca okudum bir trakyalı ve Salmidessus’un elli kilometre uzağında yaşayan biri olarak..
  Göreceli bir kavram güzellik bilindiği üzere,kimimizin umduğunu bulamamış olmasını normal karşılıyorum.Fakat sayın ziyaretçilerimiz,ne olur karşınızda sizi amasra gibi bir yerin beklediğini sanmayın ne olur,bu cümlemden de kıyıköyün gelmeye değer bir yer olmadığını da çıkarmayalım..Bireylerde yaratacağı izlenim çok farklı bir lokasyon Kıyıköy..Orman ile denizin kucaklaştığı,en soğuk gecelerde dahi,o sıcacık görüntüsüyle beni etkilemeyi başaran bir yer..Hele ki fotoğrafçılığa meraklı bir ziyaretçiyseniz,yorumlarda da bahsedildiği gibi sonbahar ve ilkbaharda tüm güzelliğini sizlere sunan bir yer..Salmidessus da deniz keyfi yapmak yerine,ormanlarda gezmek BENCE en mantıklısı,köy içinde limana bakan ve eşsiz karadenizi sofranıza sunan restorantlar mevcut..yorumlarda hiç değinilmemiş ama kömürköy yolu takip edildiğinde bikaç km sonra aksicim-balkaya istikameti bambaşka bir yer,gölü -ormanı-amatör balıkçıları hep barındırır bünyesinde…Söylediklerim benim gözlemlediğim ve bizzat kendim her gidişimde zaman ayırmaya çalıştığım yerler..
  Geçen hafta ordaydım yine,kendisini tanıyanlara selamı var bu sevimli beldenin ;) hepinizi bekliyor ancak olduğu gibi kabullenmeniz beklentisiyle…

 • köyümüz çok beğenilmektedir…..

 • senin babanın adı nejat mı veis kartalın oğluyum.

 • zehra hanım ve kudret bey’e katılıyorum inanın benmde çockluk yazlarım orda geçti bukadar şirin ve güzel bir yer olamazzz takonun teknesi , kartal aile çay bahçesi merkzde ki kahvee vee veyiss amcaların evini unutamam… bukadar süperr ve gzel biyerr olamaz tam kafa dinlemelik ve kaz l,imanı muhteşemdi ama şimdi biraz değişmiş diyorlar üni. bitince ilk işim gitmek olacak inşallah.. saygılarımla… kıyıköy’ü gerçekten gidip görün… pişman olmazsınız

 • Merhaba ,
  23 nisan Cuma Günü toplam 15 kişilik bir grup olarak kıyıköye gideceğiz.
  Yorumlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim , bilgilerinizden gidibileceğimiz en uygun zamanı tercih ettiğimizi anladık.
  Palaz Pansiyonda bir gece konaklayacağız.
  Umarım güzel bir gezi olur bizim adımıza.
  Paylaşımınız için tekrar teşekkür ederim.

  • Özlem hanım,
   kesinlikle en güzel zamanda gidiyorsunuz. Mutlaka Kastro’yu da görün. Dönüşünüzde benim atladığım yerler varsa birlikte tamamlarız.

 • kıyıköy güzel.kıyıköye gelipte hafta içi ve hafta sonu görmek istediğiniz doğal güzellikler ve doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız yanınızda kıyıköyü iyi bilen bir rehberin olmasını istiyorsanız ben mehmet kartal size yardımcı olabilirim.düşünenler 0536-931-88-51 nolu telefon numarasından bana ulaşabilirler.ilginiz için şimdiden teşekkür ederim…

  • Mehmet bey,

   bir dahaki sefere bizde sizinle bağlantı kurup bilmediğimiz yerleri sizden öğreniriz.

 • selam millet yorumları okudum herkes kafasına göre birşeyler yazmış iyi güzelde kıyıköyün balının güzelligini yazmışlar doganın güzelligini manzaranın güzelligini yazmışlarda benim köyümün güzel insanlarından niye bağseden yok birazda onlardan bağsedin kıyıköye gittinizmi birazda vatandaşlarla soğpet edin onlarla arkadaşlık kurun bakın nekadar sıcakkanlı olduklarını göreceksiniz sizler onlara bir yaklaşın onlar size beş yaklaşır hele birde asmalı kağvede yaşlılarla çay keyfi yapsanız işte ozaman kıyı köyün kıymetini dağa çok anlarsınız kıyıköyü sadece manzarası doğası vedebalığı olarak değil tümünü sevelim ozaman dağa çok kıyı köye gitmek isteyeceksinz

  • Mustafa bey,

   Kıyıköy halkının güleryüzlü olması zaten bizi oraya çeken en büyük etken.

 • Öncelik selamlar saygılar. Zehra Hanım’a yaptığı tanıtımdan ötürü teşekkür ediyorum. Yukarıdaki yorumların hepsini tek tek okudum. Vize istikametinden gidenler bilir, Kömürköy köyü üzerinden ulaşılıyor Kıyıköy’e. Memleketim Kömürköy, ama tutkusu ve insanı ile olan merhabamızdan ötürü ikinci memleketim olarak görüyorum Kıyıköy’ü.

  Yöreyi bildiğim için gidecek olanlara tavsiyelerim olacaktır. Yukarıda bir arkadaşım bahsetmiş, gidiş yolunda Vize istikameti değil de, Saray’dan giderseniz 50 KM yolunuzu kısaltmış olursunuz. Madem o yöre hakkında doğa manzara ve lezzetler konusunda yorum yapacağız, yukarıda baktım da kimse Bahçeköy’deki manda yoğurdu ve peyniri konusunda yorum yapmamış. Ayrıca çevre köylerden, Küçükyayla da yapılan el yapımı sucuklar.. Yine Kıyıköy yolu üzerindeki Laladere.

  Yine gidecek olanlara tavsiyem, arkadaşların dediği gibi sezon açıldığında gitmeyiniz. Özellikle de hafta sonu hiç gitmeyiniz. İlkbahar ve sonbahar, hem bol fotograf çekebileceğimiz, hem de manzaranın tadına sonuna kadar doyabileceğimiz mevsimdir. Bu tadın üzerine bir de balık lezzetine vardık mı harika olacaktır.

 • ben de bu hafta sonu istanbuldan özel aracımla ailecek kıyıköye gitme planım vardı.yorumlarınızı da değerlendirdim.tşk ederim.
  uzun zamandır görmeyi istiyordum.karadeniz göresim geldi ve özellikle şile yi değil de kıyıköyü seçtim.ben üsküdardan gideceğim süre olarak ta bilgileri yazarım.
  görüşmek üzere

  • Cemil bey,
   şimdi Kıyıköy’e gitmenin tam zamanı tabiat uyanmaya başladı. Eminim çok keyif alacaksınız.

 • boş konuşmayı sevmem kıyıköyün güzelliğini konuşacaksak konuşalım hama onuda konuşacaksak doğasını vemanzarasını konuşalım tabiki her gelen misafir güzel şeyler yesin vede güzel itibar görsün ister unutmayınki burası kücük bir belde burada her istedigini bulamassınız o zaman yapmanız gereken kıyıköye gelirken kıyıköyde bulamadıklarınızı yanınızda getireceksiniz böylece puroblem kalmamış olacak çünkü ben öyle yapıyorum hiçte puroblem yaşamıyorum kıyıköye gittihimde de sadece doğa ve manzaranın güzellihini yaşıyorum sizde öyle yapın

 • Büyük harf sorunu giderilmiştir :)

 • Aslına bakarsanız büyük harfli ifadeler bıraz sertlik ima etsede yorumun özüne odaklansak daha güzel olmazmı.Güneş arada bir yüzünü gösterdikçe bu şirin balıkçı köyü beni heyecanlandırmıyor desem yalan olur.

 • Yazınızı herkesin okuduğuna emin misiniz? Bu kadar uzun bir yazi hatta buyuk karakter olunca… Çok acayip oluyor.. Tabi ki Bence diyelim

  • Yazımı elbette herkes okumuyor, bu sayfalara girip ilgilenenler okuyor. Büyük karakterden ne kast ettiğinizi anlamadım. Sizin bilgisayar ayarlarınızda bir sorun olabilirmi acaba?

 • “kıyıköy…mavi ile yeşilin aşka düştüğü belde.böyle adlandırıyorum çünkü öyle.bunu ne kıyıköyde doğup büyüdüğüm için yazıyorum,nede duygusal davranıp koruma içgüdüsüyle yazıyorum.nedenini misade ederseniz açıklayayım.

  yorumları okuyunca genelde istanbul ve civarı bölgelerden yazan arkadaşlarımız olduğunu görüyorum.şimdi önce sorunlardan başlayalım;nedir sorun,kalacak yer,temizlik,fiyatlar ve hizmet kalitesi.biryandan sanayileşen toplumun kanayan yarası doğayı korumak diyeceksiniz öte yandan beş yıldızlı hizmet arayacaksınız.efendim bu bahsettiğimiz belde 2400 nufusa sahip tek geliri su ve iller bankasının kendisine ayırdığı kıyıköy belediyesi.elbetteki gönül tüm sorunların kolayca halledilmesini ister .ama bu öyle düşünüldüğü kadar kolay değildir bütün bu imkansızlıklara rağmen bütün belediye çalışanlarını kutluyorum.kimi cankurtaran ister,kimi duş,kimi soyunma kabini kimi de gece eğlenceleri için disko ,taverna v.b..arkadaşlar kıyıköyün topu topu 2 aylık bir sezonu vardır .şimdi girişimci ruhuyla düşünelim.siz olsanız bu iki aylık sezon için milyonlarca liralık yatırım yapabilirmisiniz…sakın yaparım demeyin çünkü kendinize yalan söyleyemezsiniz.kıyıköy balıkçılık ve ormancılık la geçinen ve turizmi yeni yeni keşfeden bir belde .hiç bir doğum sancızız olmaz.bu geçiş döneminde turizmin ne olduğunu öğrenene kadar bazı aksaklıkların olmasını anlayışla karşılamak lazım.eğer siz kıyıköy e beş yıldız tatil için giderseniz tabiki sukut’u hayale uğrarsınız..belediye hizmetlerinin 2400 nufusa hizmet veremediği bir yerde hafta sonu 20.000 insanı bir anda bulursanız bunun altından kalkmak elbetteki çok zordur.bunun için ne kıyıköy ün alt yapısı misaittir nede üst yapısı.o yüzden kıyıköy e sessizliği,doğayı ve doğa ile kucak kucağa kalmayı özleyenler için daha caziptir.temizlik konusuna gelince.dedimya bu imkan meselesidir.birde üstüne insanımızın vurdum duymazlığı eklenip çöplerini uluorta bırakması eklenince istenmeyen sonuç kaçınılmaz olu..unutmayalım ki nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak sözü çok yerinde bir tabirdir.fiyatların yüksek olduğunu kabul ediyorum.bu konuda bende eleştiriyorum.turist altın yumurtlayan tavuktur deyiminden hareketle bu gün bundan yüksek kazanayım yarın nasıl olsa başkası gelir mantığı kabul edilemez…sanırım buda zamanla değişecek ve insanımız bindiği dalı kesmeye devam etmeyecektir.kalacak yer sorununa gelince.emin olun turizme çok hazırlıksız yakalandık.beklentileri karşılayamıyoruzçünkü buna alt yapı imkanlarımız izin vermemektedir.insanlarımız kendi evlerini terkedip barakalara taşınarak yaz döneminde evlerini pansiyon olarak kullanmaktadır.tabii pansiyonculuğu bilmediğimiz için çeşitli aksaklıklar çıkmakta buda siz misafirlerimizi rahatsız etmekte…ancak bu da zamanla düzelecektir sabırlı olmakta fayda var.sözün özü şudur.eğer beş yıldız tatil arıyorsanız kıyıköy buna müsait değildir.ama ben istanbulun betonundan,kirliliğinden uzaklaşmak istiyor ve kafamı dinlemek istiyorum diyorsanız kapımız açıktır…..saygılarımla.”

 • Arkadaşlar Kıyıköy her mevsim çok ama çok güzeldir.Doğanın insanlığa bir armağanı olsa bunlardan biride Kıyıköy olurdu herhalde.Kıyıköy’ü görmeyen bir ressam deniz ve ormanla ilgili bir manzara resmi çizse Kıyıköyden başka bir yeri çizemez herhalde.Sadece Kıyıköyü değil tüm ülkemizi temiz tutmaya özen göstermeliyiz.Ben Kartal’da yaşıyorum ve KIYIKÖYLÜYÜM Kartaldan kıyıköy 190 km 2,5 saat civarı

 • Merhaba ,
  Yorumları hepsini dikkatlice okudum .
  Yorumlarda herkes kendine göre haklı : )
  Eşim ve ben 6 yıl önce İstanbuldan gelip Kıyıköye yerleştik ve
  Hotel Endorfina’yı inşaa etdik . http://www.hotelendorfina.com
  Konuklarımız Amerikadan , Yeni Zelandadan , Singapurdan , Kanada dan, Hindistan dan geliyor .,Auvrupalıları saymıyoruz bile .

  Bu kadar yorumda Endorfina dan söz edilmemesi Kıyıköy tanıtımı
  için bir eksik olarak gördük .

  Gurmelere bir bilgi olarak ; Dünyada 5 kg lık Kalkan Balığını tek parça olarak kömür ızgarasında yanlızca Endorfina mutfaığında pişer .

  Selamlarımızla
  Endorfina Ailesi

  • Mehmet bey,
   kendi reklamınızı güzelce yapmışsınız ama yazdıklarınız için yemeden bir yorum yapamam. Bir daha ki sefere belki sizin mekanınızı ziyaret etme şansımız olur.

 • vallahi kıyıköye bahar aylarındada gitseniz kış aylarındada gitseniz kıyıköy her zaman güzeldir ben bunu bilir bunu söylerim ben şu han ogüzelliği orada yaşıyorum sizde yaşamak istiyorsanız buyrun kıyıköye o güzelliği hep beraber yaşayalım

 • selam millet tam 2 saattir kıyıköy,ün fotoğraflarına bakıyorum mükemmel bir yer trakya ve çevresinde kıyıköy hariç her yere gittim ama bu yaz mutlaka kıyıköy,e gidicem motorla o yollar dahada keyif verici olur bence

  • Kadir bey,

   Kıyıköy’e bahar aylarında doğa uyanırken gitmenizi öneririm.

 • KIYIKÖY;imparator neron’un sayfiye yeri,midye- enez hattının tarihteki çizgisi ve mübadele yıllarının (1903-1912) selanik,makedonya ve bulgaristan göçmenlerince mesken edinilen ve neredeyse bir asırdır bu kişilerce korunan kıyıköt.sevgili arkadaşlarımın yorumlarından da anlaşıldığı üzere kimi çok beğenmiş tekrar gelmeyi düşünüyo,kimi de gürültü,kirlilik ve insanlarımız dan şikayet ediyorlar.elbettte eleştirilere açığız zaten eleştiriler olmazsa ne bu yorumların nede bu sitenin bir anlamı olmaz.ancaak; kıyıköye tatile,tura yada denize girmek amacıyla gelen insanlarımızın yiyip içip eğlendikten sonra çöplerini ne yaptıklarını hiç sordunuz mu…ben soruyorum..efendim şimdi hemen ..arkadaşım çöp kutusu mu vardı da biz oaraya atmadık yada vallahi ben çöpümü çöplerin toplandığı yere götürüp bıraktım diyeceksiniz..size zaten sözüm yok…siz evet siz …çöpünü ulu orta ortada bırakıp evine dönen siz ..evet siz ..başınızı öne eğmeyiniz..eğlendiniz,denize girdiniz,tracking yaptınız…balık rakı olayına girdiniz..iyi güzelde çöpünüzü niye bize bırakıp gittiniz? haklıyım arkadaşım ..inan haklıyım..bak…hiç acımadan eleştiriliyoruz sizlerin yüzünüzden..kızmak yok ,darılmak ta yok..inkar etmeyin…hadi arkadaşım…biz çöp kutularını arttıralım..sizde gidip çöpünüzü oraya atın …bak ne kolaymış değilmi ?…tekrar bekleriz..yolunuz açık olsun aman ha dikkatli kullanın .saygılarımızla

  • Ahmet bey,

   yazdıklarınıza katılmamak elde değil ama bu satırları okuyan bir çok insanın çöpünü Kıyıköy’ü kirletmeden yanında götürecek zihniyette olduğuna inanıyorum. Bunu yapan insanların medeniyetten ve sadece Kıyıköy’ü değil bu yaptıkları ile dünyayı bitirmeye katkıda bulunduklarından haberleri yok. Bu sayfaları ziyaret edip bu yazıları okuyacaklarınıda hiç sanmıyorum.

 • tabiki anlatılmaz yaşanılır kıyıköy bir başkadır her zaman bizler için özeldir özel kalması için onun güzelliğini koruyacağız çünkü kıyı köy eşi ve benzeri olmayan bir yerdir ben köyümü seviyorum sizlerde herne kadar kıyıköylü olmasanızda kıyıköyü sevin ve kıyıköyün güzelliğini hem koruyun hemde güzelliğinden faydalanın gelin böyle güzel beldelerimizi sitelerimizde baylaşalım ve tüm bugüzellikleri her kes görsün veyaşasınve yaşatsın

 • ben giitim çok güzel denize de girdim çok sıcaktı yandım bide kene yapıştı

 • Böle bir yer başka bir yerde varsa söleyin ama yok çünkü kıyıköy anlatılmaz yaşanılır kıyıköylüyüm diye çok şanslıyım burası benim köyüm işte kıyıköy.u çok seviyorum…….!

 • çok doğru söylüyorsunuz Zehra hanım butip insanlar doğru olanın ne olduğunu ğörmediği süre yanlış yapmaya devam ederler bizler doğru olanları yaptığımız sürece onlarda doğruyu öğrenecekler haslında burada kıyıköyü kirlettiklerinin yanında birde kıyı köye kötü bir himaj bırakıyorlar gelecek olanlarında gelmelerini engelliyorlar ben bugüzel beldemi anlatmaya devam edeceğim çünkü benim köyüm anlatılmaya değer öyle değilmi Zehra hanım kıyıköyü bilmeyenlere tavsiyem şu olacak kıyıköy kom tereye girsinler kıyıköyün nekadar güzel bir belde olduğunu oradan görecekler resimler onlara herşeyi gösterir

 • tebrik ederimsizi zehra hanım bitip insanlar kendini bilmeyen insanlar doğayı kirlettikleri zaman sanki marifet işlemiş gibi kendini görüyorlar oysa kendilerini kandırdıklarının farkında değiller bizler doğaya duyarlı olduğumuz süre onlar emellerine ulaşamayacaktırlar bundan eminim bir söz vardır nasıl bulmak istiyorsan öyle bırak gelin hep beraber hel hele verelim kıyıköyü vekıyıköy gibi doğası vemanzarası olan diğer beldelerimizi bu tip insanlardan koruyalım ben bir kıyıköylü olarak varım sizlerde varsanız

  • Mustafa bey,

   tabiki varım, ben her gördüğüm yerde bu insanları çöplerini almaları için uyarıyorum, hemde başıma gelebilecek şiddet olaylarını göze alarak bunu yapıyorum. Biz bu insanların arkalarından kızıp yüzlerine bunu vurmadıkça onlar asla yaptıklarının farkında olmayacaklar.

 • Kirlilik belasından laf açılmışken yazacak çok şeyim var.Nereye gıdersem gıdeyim hep karşımda,örneğin amatör olta balıkcığına oldukça meraklıyım İstanbul da gitmediğim baraj ve gölet kalmadı diyebilirim.Takımlarımı hazırlamadan önce ılk işim etrafı temizlemek olur tabi temizlerken ne hissettiğimi tahmin edersiniz,bu hususta insanları anlayamıyorum neden o atıklar ortalıkta bırakılır yani bu bir marifetmidir,piknik alanları aynı,sahilller aynı vs.yani bir beldenin yerlisi olmak yetmemeli bence memleketimizin her köşesini bu zihniyetle korumalıyız inanın çok üzülüyorum neden bu çevre bilincini insanlarımıza öğretemiyoruz.İnanın piknik olsun balık avı olsun çocuklarımla birlikte mıntıka temizliğini yaptıktan sonra çöplerimide beraberimde götürüyoruz bu sekilde davrananlar yok değil ama genelde etrafın berbat oldugunu veya bırakıldığını gormek çok iğrenç..Çocuklarımıza temiz bir memleket bırakmak dileğiyle saygılar.

  • Şahin bey,

   tebrik ederim sizi. Eşim ve ben tıpkı sizin gibi her gittiğimiz yerden çöpleri toplayıp atabileceğimiz bir çöp konteynerına kadar yanımızda taşıyoruz. Başkalarının kirlettiğini biz temizliyoruz. Tüm dünyada çevre bilinci gelişmiş olsa tertemiz bir ortamda yaşardık.

 • YÜRÜ BE İLKAY KİRLETİYORLAR DİMİ

 • tabiki zeğra anımın dediğigibi kıyıköyü kirletenler kıyı köylü değil fakat ne olursa olsun bırakılan er pislik bir sonraki gelecek olan misafirin gelmemesi demektir onun için herkes nasıl bulmak istiyorsa öyle bıraksın sözüm zaten sana ve senin gibi kıyıköyde yaşayanlara değil ilkay kardeş benim sözüm kıyıköyü kirletenlere ben köyümü burada anlatırken gururla anlatıyorum vede anlatmaya devam edeceğim çünkü kıyıköy harika bir yerdir evet zeğra hanım sizler ve bizler butip insanlara fırsat vermemeliyiz tabiki ilkay kardeşimin deyardımları olacaktır bir kıyıköylü olarak

 • benm anlamadğm bende kıyıköyün yerlisiyim yazıda kışıda burdayım insanlar kıymet bilmiyor ve kirletiyor derken umarım bahsettiğiniz insanlar kıyıköylüler değildir.

  • İlkay bey,

   tabiki Kıyıköy’de yaşayanlar değil oraya dışarıdan gelen insanlardan bahsediyorum, yiyip içip çöplerini her yana atıp gidiyorlar. Bir daha geldiklerinde ne halde bulacaklarını hiç düşünmüyorlar. Böylece doğada katlediliyor attıkları poşetleri kuşlar yemeye çalışıyor veya bu poşetler denize uçup bir canılının kafasına geçip ölümüne neden olabiliyor. Bunun gibi bir sürü örnek var malesef.

 • Haklısınız zehra hanım kıyıköy gibi doğası güzel olan bir köyü kirletenlenler doğanın kıymetini bilmeyen insanlardır. Fakat doğanın kıymetini bilmeyen insanlarla sizler ve bizler mücadele ederek doğası güzel olan nadir köylerimizden biri olan kıyıköyümüzü korumalıyız. Çünkü doğası ve tarihi eserleri olan nadir köylerden biri olan bir köydür kıyıköy.BEN KÖYÜMÜ ÇOK SEVİYORUM köyümü kirletmelerine asla izin vermeyeceğim onlarla herdayim mücadele edeceğim ÇÜNKÜ BEN KÖYÜMÜN AŞIĞIYIM aynı mecnunu leylaya aşık olduğu gibi…

 • kıyıköy arikalar cenneti biryerdir kıyıköy gibi bir yerde yaşamak herkeze nasip olmaz oranın kıymetini oranın doasını orada yaşayan bilir o köy benim köyümdür o cenneti herkesin gezip görmesini tavsiye ederim zehra hanım köyden çok güzel bahsediyorsunuz aynı şekilde bahsetmeye devam etmenizi dilerim çünkü köyüm çok güzel bir köydür…

  • Mustafa bey,

   yaz ayları hariç gerçekten Kıyıköy harika. Yazlarıda güzel aslında ama yazın orayı kirletenler malesef kıymet bilmeyen insanlar.

 • ben kıyıköylüyüm istanbulda oturyorum kıyıköy en geç en geç 2 saattir şimdi bayram doyalısıyla gideceğim 1.5 saati geçmemektedir ilk defa gidecekler için 2 saati alır

 • http://www.luksyonca.com

  Kıyıköye seferleri mevcuttur ama kış sezonundaki Saatleri bilemeyeceğim,daha doğrusu kışın sefer varmı pek bilgim yok açıkçası.

 • Öncelikle herkese iyi günler diliyorum.Arkadaşımla beraber İstanbul’un bu kargaşasından biraz uzaklaşalım dediğimiz dönemde internette araştırma yaparken burayı gördüm ve yorumları okuduktan sonra sizinde söylediğiniz gibi iştahım kabardı ve hemen bu cumartesi gitmeyi düşündük ancak biraz bilgi eksikliğimiz var.esenlerde otobüs kalkıyor heralde ama saatleri nedir ve orada konaklama fiyatları ortalama kaça tekabül eder?bu sorularıma cevap verebilirseniz inanın daha donanımlı bi plan yapmış olacağız.Şimdiden teşekkür ediyorum..

  • Menderes bey,

   şehir dışında olduğum için mailinizi şimdi gördüm fakat otobüs konusunda yardımcı olamayacaktım zaten, biz genelde bir kaç arkadaş birleşerek bir araçla gidiyoruz. Umarım gidebilmişsinizdir.

 • Sevgili arkadaşlar hepinize saygılar sunuyorum.İnanın Zehra hanımın ve DELİBAYIR rumuzlu kardeşimin yorumlarını okuduktan sonra gitmemem imkansız inanın,kısmetse ilk fırsatta gidip güzellikleri sizlerle paylaşacağım konusunda emin olabilirsiniz.Gerçekten çok sade ve samimi bir yorum ortamı samimiyetinizden dolayı hepinize teşekkür ederim…

 • Zehra hanım sizcede boyle degilmi allahaşkına soyleyin.Yarın için hayatla sözleşmemizmi var, yaşayacagız diye. Baksanıza bir domuz gribi çıktı pıyasaya tek tek alıp götürüyor yaşlı ve genç demiyor.Yarın bizi ne bekliyor biliyormuyuz.Neden erteleyip duruyoruz yaşamayı hayatı.gezmekse hoş olan gezmek gerekiyor hemde bu gün. Kışıda güzel yazıda güzel ülkemizin,Yaprakları sararıp dokülen her türlü rengin hakım oldugu bir sonbahar neden yaşanmasınki.

  • Kesinlikle haklısınız. Böyle düşündüğüm için bu sayfayı yapıp insanların okuyup iştahlanarak gezmelerine yardımcı olmaya çalışıyorum.

 • Şahin bey kardeşim, kıyıköye gidip gitmemekte tereddüt göstermeyin gidin görün derim. birde hayatta uzun uzadıya plan yaparak yaşamayada gerek yok bence.Bazen aniden karar verip uygulayın. Nedirki atla deve parasımı canım. atla git gez gör hayatı erteleme canım kardeşim . yarın belkide bizler için hiç olmayacak. bu gün git gez kardeşim gitt gez mutlu olmana bak. hoş görüne sıgınarak yazdım.

  • Kıyıköy’e gitmek konusunda o kadar tetikleyici yazmışsınız ki okuyunca insanın hadi bir delilik yapıp kalkıp gidelim diyesi geliyor. Samimiyetinizi olduğunca yansıtmışsınız.

 • şahin 55 arkadaşım seçim yaptığınızda mutlaka iyi bir pansiyon bulacaksınız.İllaki her kesime hitap eden pansiyonlar vardır.Birazcık araştırma yeterli.Beğenen arkadaşlarla beğenmeyen arkadaşlara saygım var.Ancak bu kadar yakınımızda olupta, bize sorulduğunda ,gezmedik demeyiniz.Mutlaka gidiniz ve görünüz.İnsan olarak hepimizin kriterleri farklıdır.

 • Öncelikle herkese yorumlarından dolayı teşekkür ederim.Kıyıköy anladığım kadarıyla güzel bir yer ailemle gitmeyi istiyorum inanın okuduklarımdan sonra kararsız kalıyorum ama gerçekten gıtmek ıstıyorum,yardımcı olursanız sevinirim.Beni en çok düşündüren pansiyonların durumu aslında cadırımda var çadır kurabıılırmiyim LÜTFEN YARDIM.

  • Hasan bey,

   Kıyıköy için hep baharda ve sonbaharda güzel olduğunu yazıyorum. Çadır kurabileceğiniz yer benim gördüğüm kadarıyla Kastro’da mevcut. Kıyıköy’ün içinde varmı buna dikkat etmedim. Pansiyonlarda yazdığım gibi evlerden ibaret çok lüks beklenti içindeyseniz kalacak yerleri beğenmeyebilirsiniz. Biraz macera ruhu olanlar buraları beğeniyor sanırım.

 • Arkadaşlar ben doga aşıgı bir insanım. Müzigin en güzeli gecenin bir saatinde ormanın derinliklerinde sessizligi bozan bir baykuşun ötmesi, esen rüzgarın agaç dallarını sallarken çıkardıgı ıslık sesi, av arayan bir yılanın sürünürken çıkardıgı ses, yagan yagmurun yapraklar üzerine düşerken çıkan ve bütün bu seslerin birleşimi degilmi en içli müzikler.Bundan güzel müzik olurmu sizce. Bethoven, mozart sadece dogadaki bu sesleri kopya edip bir ahenk içinde birleştirmekten başka ne yapmışlar allahaşkına.Serpil hanımın kıyıköyle ilgili yorumuna katılamıyorum.Elbetteki çok güzeldir Kıyıköy. Ama güzellik göreceli bir kavramdır. Dünyaya baktıgın pencereye vede aradıgın şeye baglı güzellik kavramı.Bende sizlere, Antalyada yaşamama ragmen her yıl sadece gezmek için gittigim Sinopa gitmenizi öneririm.Ölmeden önce Sinopun bir Hamsilos koyunu,Aklimanı,Erfelek ilçesini, Sarısu gölünü, yaylalarını vede Karagölünü görün derim.Hoşçakalın verdiginiz bilgi için teşekkürler,Kıyıköye en kısa sürede gidecegim.

  • Yazdıklarınıza katılıyorum. İnsanların beklentilerine göre beğenileri şekilleniyor. Yazın gidip Kıyıköy’ü beğenmeyenlere mutlaka ilkbahar ve sonbaharda gitmelerini tavsiye ediyorum. Açıkcası yazın bende gitmeyi tercih etmeyenlerdenim.

 • İstanbul gişelerden saray 120km,Saray üzerinden Kıyıköy 27km.Bu bilgiyi önemle paylaşmak isterim.Vize üzerinden bu beldeye ulaşmak yolunuzu 50km civarında uzatabilir.Öncelikle Kıyıköy ü burada görmek güzel bir duygu.Artık el değmemiş yeşilliğin kaldığı alanları bulmak imkansız gibi.Çoğu insan KIYIKÖY ün adını bile duymamıştır.Yeni gelişmekte olan bir belde demek sanırım daha yerinde olacaktır.Bu beldede yaşamayan ama 30 Yılını İstanbulda yaşamış bir insan olarak hayranım diyebilirim.Tabiki eksiklikleri var olacakta.Açıkçası herşeyi tam anlamıyla 4*4 lük olsa zaten oranın el değmemişliği olmaz:)
  Eksiklikleri vardır illaki ;
  1-Evet cankurtaran yok.Yalnız unutmayınız burası Karadeniz şakası asla olmaz zaten denizle şaka olmaz.Umarım cankurtaran lar en kısa zamanda belediye bunyesinde olur.Benimde eksik gördüğüm en önemli nokta.
  2-Pansiyonlar denize uzak.Ama burası sadece denize girilen bir belde değil.Denizle evler içiçe geçse idi ne manzaraya doyabilirdik nede o yapılaşmanın sıkıcılığına dayanab.
  3-Çok fazla otel yok.Burası ufak bir belde.Halk kışın balıkçılık,yazında pansiyonculukla geçinir ki kışın fazla yerli ve yabancı turist yoktur.1saat önce fatoş pansiyonda misafirdik(çok sevdiğim bir ablamdır http://kiyikoyfatospansiyon.blogspot.com ) inanın bomboş şuanda oralar.
  4-Büyük market yada alışveriş merkezleri yoktur.Bence fazla görüntü kirliliğine gerekte yoktur.)

  ASLINA bakarsanız Kıyıköy ü keşfetmek ayrıcalıktır.Sadece plaj aramasın gözlerimiz.Plaj heryerde var ,doğasına objektif gözle bakmanız yeterli Kıyıköy ü keşfetmeniz için.Yeri geldi 4mevsimini de yaşadaım oranın.Bence görülmeye değer.
  Kalın sağlıcakla.
  ZEHRA HANIMA TEŞEKKÜRLER.

  • Kıyıköy’ü çok güzel özetlemişsiniz. Buraya ilkbahar ve sonbaharda doğanın sergilediği güzellikleri görmek için gitmek gerek.

 • dehşet haftasonu:kıyıkööyy
  bu hafta sonunu geçirmek için gittik internette yazılanları okuyunca çok heveslenmiştim.fakat tamamen hüsranla karşılaştım denize girmek için bir yer bile tekneler her tarafı kaplamış diğer uacık bir kumsalın olduğu yerde ise deniz öğle dalgalı imkanı yok kalmak için bir yer mi? imkansız adeta genç pansiyon dedikleri yer denize epeyce uzak mozaik bir bina limansa nasıl dökük anlatamam arabadan inmedim bile kalsan kalıncak bir yer kesinlikle kalınmaz tekrar geriye döndük tatilimiz berbat oldu insanlar böğle yerlere nasılda çok güzel diyor anlamadım lütfen yorumlarınızı abartarak belirtmeyin çünkü bütün cuma ailecek valiz hazırlayayıp 3 gün kalmayı düşündüğümüz tatil için aynı valizlere el sürmeden yerine getirip yerleştirdik
  bende burdan gidecek insanlara ısrarla belirteyim yolunuz üzerindeyse şöyle bi bakayım deyin yoksa yerinizden kalkıp oralara kadar kesinlikle kıpırdamayın…

  • Serpil hanım,
   Kıyıköy’e benim yazımı okuyarak mı gittiniz bilmiyorum ancak ben yazımın en son kısmında oralara sakın yazın gitmeyin demiştim. Her taraf insan kaynıyor, en güzel mevsimi ilkbahar ve sonbahar diye yazmıştım. Bu mevsimlerde doğayla başbaşa yürüyüşler yapıp güzel manzaraların tadını çıkarırsınız ama orada yazın denize girmek sizinde gördüğünüz gibi işkence. Birde sonbaharda gidin diyeceğim ama biliyorum gitmezsiniz. Aslında tabiatta her yer çok güzel o yerleri kirleten ve sevimsiz gösteren değerini bilmeyen insanlar.

 • Zeynep hanım,

  Her ne kadar Kıyıköy benim köyüm değilsede beğenmenize sevindim. Umarım uyarınıza kulak verip plajlarda cankurtaran bulundururlar.

 • merhaba zehra hanım.kıyıköyden yeni döndük.bu yıl 2.gidişimdi.eşimle çok sevdik oraları.geçen sene sahil pansiyonda kalmıştık.bu senede ev kiraladık.temiz havamızı aldık.yorgunluğumuzu giderdik ve kafamızı dinledik.denizi,kumu,güneşi çok güzel fakat plajda can kurtaran falan hiçbir güvenlik önlemi göremedik.deniz çok dalgalı.birkaçgün önce biz ordayken,meslekleri astsubaylık olan aynı zamanda bacanak olan 2 kişi boğularak can verdi.bu olay bizi çok etkiledi.bunu şikayet amaçlı söylemiyorum.bunu büyük bir eksiklik olarak gördüm.yoksa köyünüze diyecek lafım yok.seneye tekrar gelmeyi düşünüyoruz.kısmet.teşekkürler

 • kıyıköy gerçektendoğası denizi, ormanı, yaşam alanları,dingin bir ortamı olması insana gerçekten huzur veriyor..ama son yıllarda artan ziyaretciler buralara yedikleri içtikleri çöplererini bırakıp gidiyorlar.lütfen istediğiniz gibi temi bir bılmak istiyorsanız kendi eviniz gibii temiz bırakmaya çalışınn..bu gibii yerler çokk az kaldı lütfen değerlerini bilellim..teşekkürler..

  • Mustafa bey,
   size canı gönülden katılıyorum. Bu çöpleri bırakanların aynı zamanda çocuklarına kötü bir miras bıraktıklarıda bir şekilde kendilerine anlatılabilirse belki bir nebze bu doğa katliamı durur.

 • Zehra hanım burada yanıltıcı bir yorum yok sadece o zaman 2 farklı saat vermemiz gerekir çünkü arada 2 kat fazla bir saat dilimi var anadolu yakasından gelmek isteyen kişilerin 2,5 ila 3 saat avrupa yakasından gelmek isteyenlerin 1,5 ila 2 saat civarı bir yolculukla mavinin,yeşilin,güneşin ve tarihin en güzel şekilde hissedilebildiği kıyıköy’e ulaşmaları mümkün.

 • Yıllardır gidip uzun süreli konakladığımız kıyıköyü akıcı yorumunuzla zevkle okudum Zehra Hanım, elinize sağlık.
  Fotoğraf meraklılarını , kıyıköye gittiğinde her an yakalayabileceği o kadar çok naturel kareler bekliyorki yaşamak gerekiyor.Kartal Çay Bahçesinden maviyi ve yeşili bir bütün olarak yakalamayı,Köşk Restauraunta göre biraz daha ilerde kalan Marina Cafe den Limanı ve balıkdan dönen balıkçı tekneleri yakalamayı,köyün iki deresindede sandal turu yaparken insanın ruhun yenilemesi ve anlık doğa hareketlerinin yakalanmasını ihmal etmemek gerekiyor.
  Kendi tecrübelerime dayanarak ;Kıyıköy istanbul Mahmut Bey gişelerinden özel otoyla 1.5 saat sürüyor.
  Evet sezon dışında kıyıköyün çok daha özel bir yönün olduğu fikrine bende katılıyorum.Özellikle ilkbahar.
  Kıyıköyde Hotel,Moteller,Pansiyonlar,Evini veya evinin odasını verenler mevcut, geldiğinizde ekonomik yaklaşımınıza göre tercihinizi rahatlıkla görerek yapabilirsiniz ama biz yaz kış geldiğimizde normal bir köy evi tutarak konaklamayı çok seviyoruz .Kışın odun sobasını yakarak ısınmak ve sobanın üstünde demlenmiş çayı içerek pencerenin kar tutmamış küçük boşluklarından limanı seyretmenin tadına doyamıyoruz.Kıyıköy de lokantalarda balığın her zaman pazarlığa tabi olduğunu ve mümkünse sadece kıyıköyden çıkmış(istanbuldan da balık getirip satanlar var ) balık yerseniz eminimki kıyıköyün taze balığının ağzınızda bıraktığı o lezzetti kaybetmemek için ardından ne kahve ne de helva alırsınız :)

  • Gamze hanım,

   güzel anlatımınız için teşekkürler.

 • ama ben Kudret Güven değilim ki,cevabınız bana geldi.Belki tüm üyelere otomatik gidiyor olabilir. Ben Kıyıköy’e hiç gitmedim. İlk fırsatta gideceğim.Bakarsınız çok beğenir ve yerleşebilirim.Kışları da Kıyıköy’ün çok güzel olduğunu tahmin ediyorum.

 • kıyıköy ile ilgili tüm sitelerde fotoğraflar hep aynı eğer gerçek bir kıyıköy görmek istiyorsanız oraya hafıza kartı en az 5gb olan bir fotoğraf makinası ile gitmeniz çok doğru olacaktır oraya gittiğinizde karşılaşacağınız ilk görüntü yeşil olacak etrafı surlarla çevrili bir beldeye giriş yapmak sizi çok eskilere götürecek kıyıköy’e gittiğinizde gezeceğiniz yerleri istanbulda yaşayan fakat doğma büyüme kıyıköylü olan biri olarak şu şekilde sıralayabilirim.öncelikle istanbul üzerinden gelecekseniz ve özel aracınız varsa 3 saat değil 1,5 saat sürüyor eğer aracınız yoksa esenler otogarından yonca veya kale seyahat direkt kıyıköy seferleri le hizmet vermekte ve otobüs ile dahi 2,5 saat sürüyor.

  ilk olarak denizine ayran kalacaksınız uçsuz bucaksız sahili ile tertemiz denizi sizi adeta kıyıköy’e bağımlı hale getirecek liman plajı,belediye plajı,ardında kaz liman ve selvez koyu onun ardında uzun kum ardında ardında daha bir çok seçenek akşam saatinde konum itibari ile köye ikinci giriş olan kale kapısından (diğer adı çingene kalesi) girildiğinde 10m ileride solda kartal aile çay bahçesinde yerinizi ayırtın çayınızı yudumlarken uçsuz bucaksız denizi,o güzelim pabuç derenin deniz ile birleşimini,ünlü bir ressamın fırçasından çıkan tabloyu andıran manzarası ve en önemlisi güneşin batışını seyredebilirsiniz bakın bu saydığım dört güzelliği bulabileceğiniz çok az yer var deniz,dere,muhteşem bir manzara ve güneşin batışı her neyse diğer güzelliklerine geçelim belediye plajına giderken sola girdiğinizde 500m ilerlediğinizde solda ayanikola manastırına varacaksınız taşlara oyma manastır sizi kendine hayran bırakacak oraya kadar gitmişken yanınızda mangalınız varsa sizden şanslısı yok demektir birde susadıysanız 35m ilerleyin sağda fındıklı kaynağından kana kana buz gibi su için (bedava) dahası var hiç kimse web sitesinde değirmendereden bahsetmez fakat benim en çok sevdiğim yerlerden biridir değirmen bentinden kazan derenin şelaleyi andıran akışı ve önünde adayı andıran bir görüntü bentin sağında değirmenin kalıntıları söğüt ağaçları altında unutamayacağınız bir piknik keyfi nasıl gideceğinizimi soruyorsunuz kıyıköy’e girmeden 1km geride köprü var köprüyü geçmeden de geçtikten sonrada sola yol var yolu takip ettiğinizde 2km sonra değirmenderedesiniz bentin değirmen tarafından dere boyunca bir yürüyüş yapın ve eşsiz görüntülere şahit olun balık tutun a şunuda belirtmeden geçemiyeceğim kıyıköyde belirttiğim bu güzelim yerlere gitmek için özel araca gerek yok yürüyerekte gidebilirsiniz ayrıca balık yemeden gitmeyiniz nerde yiyeceksiniz nerdemi kalacaksınız kıyıköy’ün merkezinde genç hotel deniz ve dere manzarasına doyamayacağınız endorfina hotel,palaz pansiyon,ender pansiyon,yakamoz hotel

  • Sayın Kudret Güven,

   yorumunuz için teşekkürler. Ancak Kıyıköy, Istanbul’dan sadece 1,5 saat derseniz insanları yanıltmış olursunuz çünkü Istanbul sınırları çok geniş olan bir şehir. Kıyıköy’e, Pendik’den gitmek isteyen bir kişi aracıyla yola çıktığında bu yolculuk 3 ile 3,5 saat civarında sürecektir.

 • Ne güzel bir yermiş burası.İlk fırsatta gideceğim.

  • Eğer fotoğraf merakınız varsa sonbahar veya ilkbaharda gitmenizi tavsiye ederim.

 • Zehra Hanım,Kaleminize ve deklanşörünüze sağlık.Sitenizi geç fark ettiğim için kendi adıma üzüldüm.Sizden ricam mümkünse karavanla gitme ve konaklama olanağını ilave ederseniz sevinirim.Hoşça Kalın.

  • Nail bey,

   karavanla gitme imkanını eklediğiniz için teşekkürler.

 • çok acale Kıyıköy’e otel ve pansiyon açılmasını istiyoruz. Kıyıköy Belediyesinin bu yatırımları acele yapmasını istiyoruz.

  • Hakan bey,
   şu anda konaklamak için ev pansiyonlar var, normal pansiyonlardan biraz daha otantik oluyorlar. Sizin talebiniz de güzel ama umarım bir çok yerde olduğu gibi üst üste bir çok yer açılıp Kıyıköy’ün güzelliği bozulmaz.

 • o köy benim köyüm

  • Erkan bey,
   bu kadar güzel bir köyünüz olduğu için çok şanslısınız.

 • cevabınız için çok teşekkürler

 • merhabalar kıyıköyde kalabileceğimiz,memnun kalabileceğimiz pansiyon varmıdır tavsiyede bulunabilirmisiniz
  teşekkürler
  sevda korkmaz

  • Merhaba Sevda hanım,

   aklıma gelen bir pansiyon ismi yok ancak orada yaşayan bir çok insan evini pansiyon olarak kiraya veriyor. Çok konforlu bir yer beklentisi ile gitmezseniz evlerden birinde konaklayabilirsiniz.

 • Gayet keyifli bir tanıtım, paylaşım olmuş Zehracım eline sağlık… evet balık sonrası sıcak helvayı ağzımız yanarak da olsa yedik… çünkü soğuyunca donuyor maalesef…

  Veee Zehraaa Dupnisa mağarasını da fotoğraflarıyla birlikte kaleme alabilirsin artık, gezdik-gördük-fotoğrafladık… kıyı-köşeyi yaz ki unutunca dönüp bakalım… ;)

  Tekrar ellerine sağlık arkadaşım,
  Teşekkürler…
  Zülcenah

  • Zulcenah,

   güzel sözlerin için teşekkürler. En kısa sürede Dupnisa ve sınır köyünü yazacağım. Burası benim için de güzel bir hatırlama tahtası oldu.

 • Artık bu tür güzel yerlerin birbir parsellenip , her köşebaşının çitlerle çevrilmiş piknik alanı haline getirildiği yerlere bir örnek kıyıköy. Sezonun kapalı olduğu zamanlarda gitmekte fayda var. Sezon açıldığında kalabalık ve gürültü insanı rahatsız ediyor. Ancak özellikle nisan sonundan mayıs ortalarına kadar gidilirse gayet güzel vakit geçierbileceğiniz bir yer. Kamp kurmak için kumsalın batı tarafında uygun bir kısım var. İnsanlardan uzak tatlı su probleminiz olmayacak bir yerdir. Kastroda yapısı itibari ile görülmesi gereken bir yer ancak yine sezon dışında gidilmeli. Birde bu bölgede çilingoz varki bu diğer iki yerden daha küçük ama daha şirin bir yer. Kamp için uygun. Üç yerin ortak özellikleri : aynı bölgede ve birbirlerine cok yakınlar , hepsinde bir dere küçük bir gölle kumsalın bir ucunda sonlanıyor ve çok gzel fotoğraflar yakalama şansı veriyor. Sezon dışına çok tenha ve huzur dolu oluyorlar. Sezonda tavsiye etmiyorum.

1 2

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.