İran Fotoğraf Gezisi (Vizesiz)

Gezi Tarihi: 05 Haziran 2022 - 12 Haziran 2022

Yıllardır gittiğimiz ve fotoğraf açısından çok verimli bulduğumuz İran’a tekrar gidiyoruz. Rotamız bu sefer en batıdan başlayıp İran’ın ortalarında son bulacak. Yine muhteşem köylerde fotoğraf çekeceğiz. Tebriz’de kendimizi evimizde hissedip çoğunlukla, Azeri Türkler ile Türkçe konuşacağız. Azgezmiş gezilerinde hep olduğu gibi bol bol ve çok keyifli fotoğraflar çekeceğiz.

Gezimiz 5 Haziran günü İstanbul’dan Tebriz uçuşumuz ile başlayacak ve dönüş uçağımız 12 Haziran’da Isfahan‘dan olacak.

1. Gün: Gece uçuş yapacağımız için Tebriz havalimanına inip otelimize dinlenmeye gideceğiz. Sabah dinlemiş bir şekilde kalkıp Tebriz’de gezmeye başlayacağız. Fotoğraf için gideceğimiz bir kaç muhteşem camide, cana yakın İran halkı bize poz verecektir mutlaka. Her bir cami adeta fotoğraf stüdyosu gibi kullanabileceğimiz sütunlar ve mimarisi ile bizi çok etkileyecek. Sonrasında bugünkü büyük modern alışveriş merkezlerinin en eski, en otantik olanlarından birini ziyaret edeceğiz. Tebriz kapalı çarşısı 5500 dükkan kapasitesi, 20 tane farklı koridoru ve ışık oyunları, tuğla kubbeli yapısı ile bizi adeta büyüleyecek. Bu yapı “Unesco Dünya Mirası” listesinde yer alan çok kıymetli bir eser. Günü bitirip otelimize yine dinlenmeye gideceğiz. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz.

2. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından bugün çok ilginç bir köy ziyaretimiz olacak. İran Kapadokyası, diyebileceğimiz bir bölgeyi ziyaret edeceğiz. Burada yaşayan köylüler tam peri bacalarının içlerine ve kenarlarına, peri bacaları ile aynı renkte evler inşa etmişler bu şekilde yaşıyorlar. Köyün içinde bu yerleşimden oluşan güzel ışık oyunları göreceğiz ve fotoğraflayacağız. Köyde konaklayacak yer olmadığı için fotoğraf çekimi sonrasında otelimize 3 saatlik yolumuz var. Köy sonrası otelimiz çok konforlu olmayacak bölge özelliğinden dolayı. Bunu bilmenizde fayda var. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyip sonrasında otelimizde dinleneceğiz.

3. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından çok erken yola çıkacağız. Bugün yine muhteşem bir köy bizi bekliyor olacak. Geçmiş yıllarda ziyaret ettiğimiz Sar Agha Seyed köyünün bir başka benzerini görmeye gidiyoruz bugün. Geniş bir alana yayılmış bir Kürt köyünü ziyaret edeceğiz. Yolumuz 6 saat. Köy yine dağların arasında bir yerde. Köy yolu çok konforlu değil elbette virajlı, tozlu topraklı yollardan gideceğiz. Güzel haber ise bu gece köyde kalacağız. Ertesi sabah gün doğumunda fotoğraf çekmek isteyenler kahvaltı öncesi çekim yapıp kahvaltıya gelebilirler.

4. Gün: Kahvaltı öncesi fotoğraf çekenlerle kahvaltıda buluşup hep birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra Kermanşah’a doğru yola çıkacağız. Ancak yine gideceğimiz bir Kürt köyümüz var bugün. Ortasından Tangivar nehrinin geçtiği Palangan köyünü ziyaret edeceğiz. Bu köyde yaklaşık 1000 kişi yaşıyor. İki dağın eteklerinde ve nehrin iki yakasında kurulmuş olan köy fotoğraf açısından bir hayli zengin. Öğleden sonra burada olacağız ve gün batımına kadar burada fotoğraf çekeceğiz. Sonrasında otelimize yaklaşık 2 saatlik yolumuz olacak. Akşam yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz ve dinlemek üzere odalarımıza çekileceğiz.

5. Gün: Kahvaltımızın ardından çok seveceğiniz Isfahan’a doğru yola çıkacağız. Akşam üzeri Isfahan’da olacağız, yolumuz 7,5 saatlik uzun bir yol olacak. Bugünün en iyi fotoğraflarını Si-o-se Pol köprüsünde çekeceğiz. İran halkı gün batımında bu köprünün etrafında yürüyüşe ve pikniğe çıkıyor. Özellikle kadınlar fotoğraf için poz vermeye çok hevesliler. Bir de Türk olduğunuzu öğrendiklerinde daha bir yakınlık gösteriyorlar. Köprünün gün batımı hallerini çok seveceksiniz. Gün batımı fotoğraflarından sonra akşam yemeğimizi hep birlikte yiyerek otelimize dinlenmeye geçeceğiz.

6. Gün: Bu sabah kahvaltı sonrası İsfahan‘ı gezmeye devam edeceğiz. Dünyanın sayılı büyük meydanlarından olan Nakş’ı Cihan meydanını göreceğiz. Buradaki mimari yapıların (Cami, Saray gibi) içlerine girip fotoğraf çekeceğiz. Ayrıca meydanın etrafında dolanan kapalı çarşı iyi fotoğraflar çekeceğimiz bölgelerden. Yine ziyaret edeceğimiz güzel bir cami olan, Cuma camii iyi fotoğraflar çekeceğimiz bir mimarı yapı. Akşam üzeri yine İsfahan’ın köprülerine gideceğiz. Bir gün önce Si-o-se Pol’de iyi fotoğraf çekemediyseniz bugün yine deneyebilirsiniz. Gün bitiminde akşam yemeği sonrası otelimize dinlenmeye gideceğiz.

7. Gün: Gece yarısı uçağımız var. İsfahan’dan, İstanbul’a uçacağız.

iran azgezmiş

Gezi Tarihi: 5 Haziran 2022 – 12 Haziran 2022

Gezi Fiyatı:  990 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) Tek kişi farkı 200 USD + uçak bileti (uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • İran içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar (her gün herkese 1 lt su)
 • Seyahat sigortası (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • 4 – 3 yıldızlı ve 2 gece köy otellerinde konaklama
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, İran gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan sağlık sigortası
 • Covid-19 testi (gidilen tarihte ülke isterse)

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan olacaktır.

Fotoğraflar

İran Fotoğraf Gezisi (Vizesiz)

Yıllardır gittiğimiz ve fotoğraf açısından çok verimli bulduğumuz İran’a tekrar gidiyoruz. Rotamız bu sefer en batıdan…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Zehra hanım hakkı bey selamlar
  Pandemi koşullarına göre ön rezervasyon yapabiliyormuyuz. Çok gelmek istiyorum ama pandemi yüzünden iran da çok vaka olması nedeniyle çekincelerim var.

 • Merhaba,
  Daha önce bir Tahran-Şiraz turu yapmış idik. Bu gezi de ilginç ve katılmayı düşünebilirim.
  Ancak bazı faktörler önemli;
  1- O tarihlerde İran’da korona salgınının gidişatını bilmek gerek,
  2- Turu en fazla ve en az kaç kişiyle yapmayı planlıyorsunuz,
  3- Karayolu transferinde münavebeli (sırayla, değişerek) oturma düzeni sağlıyabilecek misiniz ?
  4- Karayolu taşıtı bu transferler için uygun standartlarda olacak mı ?
  Teşekkürler…

  • Merhaba Çağatay bey, cevapları mailinize gönderdik.

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.