Gürcistan Fotoğraf Gezisi (Vizesiz)

Gezi Tarihi: 9 Temmuz 2022 - 18 Temmuz 2022

Gürcistan fotoğraf gezimiz Kurban Bayramı’nı kapsayan bir gezi olacak. Gürcistan’ın şehirlerini, çok farklı ve güzel fotoğraflar çekeceğimiz Özerk Bölgesi’ni, hiç bozulmamış Gürcü Köyleri’ni ziyaret edeceğiz. Adeta zamanda donmuş kalmış bir kasaba ziyaretimiz olacak. Bu tamamen terk edilmiş kasabada göreceğimiz müthiş mimari hepimizi çok etkileyecek. Sonrasında biraz dağlara gideceğiz Svaneti Bölgesi’ni ziyaret edeceğiz. Evlerin yanıbaşında duran ortaçağdan kalma taştan estetik savunma kulelerini fotoğraflayacağız. İlk ziyaretimizde yolun bile olmadığı, gitmemizin toprak yollardan 8 saat sürdüğü bu köyler bugün asfalt yola kavuştu. Son hallerini görmemiz için son bir kaç senemiz kaldı ne yazık ki. Sonrasında daha da turistik olacak.

Gezimiz 10 gün sürecek bir gezi olacak. Trabzon havalimanında başlayıp yine Trabzon havalimanında son bulacak.

1. Gün: Farklı şehirlerden Trabzon Havalimanı’na uçakla gelip, orada buluşacağız. Sarp sınır kapısına hareket ederek gümrük işlemleri sonrasında sınıra sadece 18 km olan Batum’a gireceğiz. İlk gün programımız Batum’da olacak, meydanlar, şehir merkezi, tiyatro binası, sahil şeridinin fotoğraflanması ve tabi şehir merkezinin sokaklarına tek tek dağılıp özgürce fotoğraf çekeceğiz. Akşam yemeğimiz ve konaklamamız Batum’da olacak.

2. Gün: Sabah kahvaltımızın ardından Acara Bölgesi’ndeki Gürcü köylerini ziyaret edeceğiz. Köylerde yaşam hala geleneksel usulde devam ediyor. Evlerin bir kısmı Karadeniz’de olduğu gibi ahşap. Bütün gün yeşil bir doğanın içinde çok keyifli köyler görüp fotoğraflayacağız. Farklı köyleri ziyaret ederek geçireceğimiz bir gün olacak. Her köyde dağılıp dilediğimizce fotoğraf çekeceğiz. Belli bir noktada buluşup bir sonraki köye geçeceğiz. Akşam olduğunda yemeği hep birlikte yiyeceğiz ve konaklamamız yine Batum’da olacak.

3. Gün: Kahvaltımızın ardından ilk durağımız Gori olacak. Burada ünlü Sovyet lideri Josef Stalin’in doğduğu evi göreceğiz. Sonrasında bizi her seferinde kendisine hayran bırakan Tiflis’e doğru devam edeceğiz. Öğleden sonra Tiflis’e ulaşmış olacağız. Bugün şehri kısaca bir tanıyacağız. Biraz şehrin yukarılarına çıkıp tepeden bir şehir manzarası göreceğiz. Sonra biraz içinde dolaşacağız. Ancak asıl şehirde bolca fotoğraf çekeceğimiz gün yarın olacak.

4. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün tüm gün Tiflis’in içinde olacağız. Azeri Mahallesi’ni fotoğraflayacağız. Bu mahallede herkes Türkçe konuşuyor ve bizleri oldukça sıcak karşılıyorlar. Her seferinde evlere davet edildik, sohbet ettik, hatta yemek yedik. Tiflis’deki neredeyse tüm kiliselerde görevli din insanları fotoğrafa oldukça sıcak bakıyor ve poz veriyorlar. Özgürce kiliselere girip fotoğraf çekebilirsiniz. Kiliselerin süslemeleri ve mimarisi gerçekten baş döndürücü. Tiflis’in genel olarak ahşap evleri, sokakları, çarşısı çok keyifli fotoğraflar çekeceğimiz yerler. Yorulduğunuzda mola vermek isterseniz yemek yiyebileceğiniz bir çok seçeneğin olduğu keyifli mekanlar bulabileceğiniz, Tiflis’te günü bitireceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Tiflis’de olacak.

5. Gün: Bugün Kutaisi’ye doğru yol alacağız. Ancak öncesinde yol üzerinde fotoğraf molalarımız olacak. Kutaisi’de fotoğraf için çok çok keyifli mahallerin olduğu bir bölge. Sokaklar ve evler adeta zaman içinde donmuş kalmış gibiler. Her biri bir diğerinden estetik. Bir manastır ziyaretimiz olacak. Burada çok fazla din görevlisi var ve ortam fotoğraf için çok güzel. Ancak burada fotoğraf çekmek için biraz zorlanabiliriz. Yine de çok güzel kareler çıkacaktır. Akşam yemeğini hep birlikte yiyeceğiz. Konaklamamız Kutaisi’de olacak.,

6. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün çok değişik fotoğraflar çekeceğimiz, neredeyse tamamen terk edilmiş ve çok etkileyeci yapıların olduğu bir bölgeye gideceğiz. Burası eski bir tatil kasabası. Sovyetler Birliği zamanında burada keyifli tatiller için çok görkemli binalar inşa edilmiş ama sonrasında bölge terk edilmiş ve yapılar kendi haline bırakılmışlar. Bu tek başına kalmış kasabada görkemli binaların içlerine girip fotoğraflar çekeceğiz. Gün ortasında tekrar Kutaisi’ye döneceğiz. Konaklama ve akşam yemeği burada olacak.

7. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün yine son derece değişik ve çarpıcı olan bir bölgeye, Svaneti’ye gideceğiz. Bu bölgenin en büyük özelliği neredeyse her evin yanında Ortaçağ’dan kalma taştan savunma kulelerinin olması. İlk gittimizde bölge tamamen yeşillikler içinde bir köydü. Yollar topraktı ancak şimdi asfalt yollar yapıldı. Köy özelliğini yine de koruyor. Belki bu halde göreceğimiz son birkaç senesi kalmış olabilir. Fotoğraf için bu estetik köyün içinde keşfe çıkacağız. Bazen karşımıza otlaktan dönen inekler çıkacak, bazen bir sokaktan karşımıza ansızın bir atlı çıkacak. Etrafınızı saran dağların arasında kurulu bu köy gün boyu değişik fotoğraflar verecek. Akşam yemeği ve konaklama bu köyde yapılacak.

8. Gün:  Kahvaltımızın ardından Svaneti Bölgesi’nde bulunduğumuz köyden çok daha bakir kalmış bir başka köye gideceğiz. Köy yolunda bol bol fotoğraf molası vereceğiz. Çünkü yol manzaraları oldukça keyifli. Kah bir dağ manzarası, kah tarladan dönen bir çiftçi çıkacak karşımıza. Köye gelince yolları hala toprak. Bu köyde de aynı şekilde her evin yanında uzun bir taş savunma kulesi ve müthiş dağ manzaraları göreceğiz. Son dönemde turistler gelmeye başlayınca burada yaşayan köylüler evlerinin bahçelerinde küçük yeme içme mekanları açtılar. Manzaranın tadını çıkarıp oturduğunuz yerden panoramik dağ fotoğrafları da çekebilirsiniz. Akşam üzeri hava kararmadan diğer köye geri döneceğiz akşam yemeği ve konaklama burada olacak.

9.Gün: Sabah kahvaltısı sonrası Svaneti’den ayrılarak 5-6 saatlik bir yolculukla Batum’a geri döneceğiz. Akşam üzeri Batum’da görmediğimiz yerleri ziyaret edeceğiz ve sonrasında özel bir akşam yemeği bizi bekliyor olacak. Yemek sonrasında Gandagani Gölü’ne giderek ışıklı gösteriyi seyredip otelimize dinlenmeye gideceğiz.

10. Gün: Kahvaltımızın ardından bugün Sarp sınır kapısından çıkarak yaklaşık 4-5 saat sonra Trabzon havalimanında olacağız. Beklentinizin çok ötesinde bir Gürcistan göreceğinizden çok eminiz. Çünkü defalarca gitmiş olmamıza rağmen her gittiğimizde bizi hala çok etkiliyor. Her yerde bol bol fotoğraf çekebileceğiniz, yemeklerini çok seveceğiniz bir ülkeyi ve keyifli bir fotoğraf gezisini geride bırakıp, havalimanında bir dahaki sefere kadar vedalaşacağız.

 

Gezi Tarihi: 9 Temmuz 2022 – 18 Temmuz 2022 (Kurban Bayramı)

Gezi Fiyatı:  1100 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) Tek kişi farkı 160 USD + uçak bileti (Trabzon uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Trabzon’dan başlayarak tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar
 • Seyahat sigortası (bu sigorta covid-19’u kapsamamaktadır. Dilerseniz ayrıca covid-19’u kapsayan sağlık sigortası yaptırabilirsiniz.)
 • Butik otellerde ve 2 gece köy otellerinde konaklama
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • Trabzon gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Şoför ve rehberler için bahşişler
 • Covid-19 kapsayan sağlık sigortası
 • Covid-19 testi (gidilen tarihte ülke isterse)

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.

NOT: Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz ve fotoğraf danışmanı Zehra Arslan Ceylan olacaktır.

Gürcistan Fotoğrafları

Gürcistan Fotoğraf Gezisi (Vizesiz)

Gürcistan fotoğraf gezimiz Kurban Bayramı’nı kapsayan bir gezi olacak. Gürcistan’ın şehirlerini, çok farklı ve güzel fotoğraflar…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.