Bilinmeyen yönleriyle Fener, Balat Gezisi

Gezi Tarihi: 25 Kasım 2018

25 Kasım 2018 sabahı çok keyifli bir İstanbul gezisine çıkıyoruz. Bilmediğimiz, görmediğimiz yönleriyle İstanbul’u dolaşıyoruz. Yaşadığımız kentin ilginç hikayelerini deneyimli rehberimizden dinleyeceğiz ve bundan çok keyif alacağız. Gezimiz sabah 9:30’da başlayıp akşam 17:30’da sona erecek.

Geziye katılmak ve sorularınız için istanbul@turhande.com adresinden veya (216) 449 00 39 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Gezi Tarihi: 25 Kasım 2018, Pazar, saat: 09:30

Gezi Fiyatı: 85 TL

Fener, Balat

Sabah Fener Rum Patrikhanesi önünde buluşuyoruz. Patrikhane sonrası, Maraşlı İlköğretim (Rum Okulu) okulunu göreceğiz. Bir zamanlar çoğunlukla Yahudi’lerin yaşadığı Phanariot Evleri’ni ziyaret edip hikayelerini dinleyeceğiz.

Son dönemde yeniden gündeme gelen Bulgar Kilisesi veya Demir Kilise gezeceğimiz yerler arasında. Kilisenin halka kapalı olan bölümlerini özel olarak ziyaret edeceğiz. Dimitri Kantemir Sarayı’nın kalıntılarını göreceğiz. Fener Rum Lisesi veya Kırmızı Mektep diye anılan lisenin hikayesini dinleyip dışardan göreceğiz.

Mesnevihane’yi dışarıdan göreceğiz. Kanlı Meryem Kilisesi ziyaretimizde yine özel bölümlere girebileceğiz. Devamında Yuvakimyon Rum Kız Lisesi’nin içine gireceğiz, burayı oldukça ilginç bulacaksınız. Vlah Kilisesi ve sarayın kalıntılarını göreceğiz. Balat’ta bir esnaf lokantasında öğlen yemeği molamız olacak. Yemek ödemelerini herkes kendisi yapacak.

Yemek sonrası Çana Sinagogu’nu dışardan ziyaret edeceğiz. Daha sonra renkli ve eğlenceli Balat Evleri’ni ziyaret edeceğiz. Ahrida Sinagogu dışardan göreceğimiz bir başka sinagog olacak. Bir yazlık sinema olan Mehtap Sineması’nı ziyaret edeceğiz. Baş Melekler Ermeni Kilisesi ziyaretimiz sonrasında gezinin en renkli bölüme geçip, hani hep kullandığımız burası çıfıt çarşısı gibi olmuş dediğimiz, Çıfıt Çarşısı’nı ziyaret edeceğiz. Bu bölgelerin bir kısmını tanıyacaksınız, son dönemlerde tv dizilerin çekildiği renkli sokaklar. Gezimiz bu sokakları ziyaretimiz ile sona erecek.

İstanbul’u bilmediğimiz yönleri ile tanıyıp öğreneceğiz.

Gezi Tarihi: 25 Kasım 2018, Pazar, saat: 09:30

Gezi Fiyatı: 85 TL

Geziye katılmak ve sorularınız için istanbul@turhande.com adresinden veya (216) 449 00 39 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Notlar:

  • Gezinin tamamı hafif yürüyüş şeklinde yapılacaktır. Rahat bir ayakkabı giymenizi öneririz.
  • Halka kapalı yerlerin açılmasında görevliye yapılacak olan ödemeler fiyata dahildir.
  • Bazı ibadet mekanlarında fotoğraf çekmeye izin verilmeyebilir. Ya da ek ücret istenebilir. Bu sorumluluk kişiye aittir.
  • Gezimiz en az 10 kişi ile yapılacaktır.
  • Gezi kesinleştiğinde katılımcılara buluşma yeri bilgisi verilecektir.
  • Gezimiz A Grubu Seyahat Acentası Turhande Turizm ile gerçekleştirilmektedir.

Fotoğraflar:

Bilinmeyen yönleriyle Fener, Balat Gezisi

25 Kasım 2018 sabahı çok keyifli bir İstanbul gezisine çıkıyoruz. Bilmediğimiz, görmediğimiz yönleriyle İstanbul’u dolaşıyoruz. Yaşadığımız…

azgezmis.com

Yorumlar

  • Fener Balat gezinize katılmak istiyorum. Kaydımı yaparmışsınız lütfen. Teşekkürler

    • Merhaba Hatice Hanım, adınızı listemize ekledik.

  • Fener -Balat gezisine katılmak istiyoruz…

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.