Romanya Köyleri Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 27 Ağustos 2022 - 31 Ağustos 2022

Bu sefer çok yakınımızda bir ülkeye gideceğiz. Romanya’nın geleneklerine sıkıca bağlı olduğu bölgelerde dolaşacağız. Burada yaşayan insanlar hala geleneksel kıyafetler giyiyorlar. Köylerde hala ahşap kiliseler var ve hafta sonları kiliseye giderken geleneksel kıyafetler giyiliyor. El işleri yapan ustalar hala geleneksel koşullarda bu işleri devam ettiriyorlar.

İşte biz tüm bunları fotoğraflayacağız. Rehberimiz bizim gibi bölgede yaşayan bir fotoğrafçı olacak. Ne zaman nerede olmamız gerekiyorsa bizi doğru yere doğru zamanda götürecek. Artık sonrası herkesin gördüğünü çekmesine kalacak.

Gezimizin çok kısa özeti ise aşağıdaki gibi olacak:

 1. Gün: 27 Ağustos: sabah ilk uçakla Romanya’ya uçuyoruz ve 3 saatlik otobüs yolculuğu ile gideceğimiz bölgeye ulaşıyoruz. Yol uzun sürecek çünkü gittiğimiz mevsim tam da saman balyalarının yapıldığı ve at arabalarına yüklenip evlere taşındığı bir zamana denk geliyor. Yolumuzun üzerinde uğrayacağımız tarlalarda ve köylerde durup fotoğraf çekeceğiz. Bu bölge için Romanya’nın masal alemi denmekte. Bölgede bir çok yer UNESCO dünya mirası korumasında. Gerçekten de bölge çok geleneksel yapılara ve çok değişmemiş geleneklerine bağlı bir yaşama sahip. Burada yaşayan insanlar hala geleneksel kıyafetler giyiyorlar. Bu da fotoğraflara ayrı bir değer katıyor elbette. Tüm gün fotoğraf çektikten sonra akşam yemeği için otelimize döneceğiz. Konaklayacağımız yerler köylerde ailelerin işlettiği küçük evler olacak ve yemekleri evin şef aşçısı olan kadınlar pişirecek. Yani kısaca her gün ev yemeği yiyeceğiz.
 2. Gün: 28 Ağustos: Kahvaltımızın ardından, bugün ahşap kiliselere ayine gidenleri geleneksel kıyafetleri ile fotoğraflayacağız. Pazar günleri hala bir çok insan folklorik kıyafetlerini giyerek ahşap kiliselere ayine gidiyor. Ayin sonrasında bir kaç köyü ziyaret edeceğiz. Köylerdeki ahşap kiliseleri ve halkın daha çok sokakta geçirdiği Pazar gününü fotoğraflayacağız. UNESCO dünya mirası listesinde olan çok güzel bir ahşap kiliseyi ziyaret edeceğiz. Akşam olduğunda yine yemek için köydeki otelimize döneceğiz.
 3. Gün: 29 Ağustos:  Kahvaltımızın ardından, bugün tarlada çalışanların fotoğraflarını çekeceğiz. Çok özel bir mantar türü olan porcini mantarı toplayanların fotoğrafını çekmek için hava şartları elverirse biraz dağlara gideceğiz. Kalan zamanımızı da yine köylerde fotoğraf çekerek geçireceğiz. Köylerde küçük el işleri yapan bazı kişiler yer alıyor, bu son geleneksel imalatçıları fotoğraflayacağız. Akşam olduğunda yine keyifle akşam yemeğimizi yiyip gün içinde çektiğimiz fotoğrafları değerlendireceğiz.
 4. Gün: 30 Ağustos:Kahvaltımızın ardından, bir buharlı tren çekimimiz olacak. Bu bölgede kısa mesafe giden ve yük taşıyan sadece bir adet sembolik buharlı tren var. Bugün biz de bu son buharlı yük trenini fotoğraflayacağız. Bir de ilginç bir mezarlık ziyaretimiz var. Mutlu mezarlık dedikleri, çok renkli ve tüm mezar başlarının ahşaptan yapıldığı bir mezarlığı fotoğraflayacağız. Bu bölgede ölümün çok üzüntü veren bir durum olmadığı düşünülüyor ve mezar başlarına bazen komik olan methiyeler yazılıyor. Sonrasında da bu ahşap mezar başlarını yapan ustanın, mezar başlarını yapım aşamasını fotoğraflamaya gideceğiz. Bugün yine geleneksel halde demir işleri yapanların fotoğraflarını çekeceğiz. Bir de haç yapan ustaları fotoğraflayacağız. Yerel bir pazarı ziyaret edip alışverişi, insanların doğal hallerini fotoğraflayıp şehre geri döneceğiz. Bugün dolu dolu bir günü bizi bekliyor. Bugünü iki güne bölerek de çekim yapmamız mümkün. Bu değişikliği orada yapabiliriz. Akşam olduğunda tüm fotoğraflar çekilmiş ve bir sürü yeni yer görülmüş bir şekilde keyifle akşam yemeğimizi yiyeceğiz.
 5. Gün: 31 Ağustos: Kahvaltımızın ardından, bugün akşama kadar yine köylerde fotoğraf çekerek havalimanına doğru gideceğiz. Ancak bir önceki günden aklımızda kalan çekmeye yetişemediğimiz bir şey varsa önce onu çekip sonra yola çıkacağız. Yolumuzun üzerinde koyun sürüleri, tarlada çalışanlar, gibi yörenin bize sunduğu bir çok fotoğraf zenginliği olacak. Yolumuz normalde köyden kente 3 saat ama biz tüm gün fotoğraf çekerek yolda olacağız. Uçağımıza bir kaç saat kala havalimanına transfer olup çok kısa bir uçuş sonrası evimizde olacağız. Beklediğinizin çok dışında farklı bir Romanya göreceksiniz. Kim bilir belki bir daha gelmek istersiniz.

Gezi Tarihi: 27 Ağustos 2022 – 31 Ağustos 2022

Gezi Fiyatı: 990 Euro (Çift kişilik odalarda kişi başı fiyatıdır) Tek kişi farkı 200 Euro

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Romanya içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • 4 adet kahvaltı
 • 4 adet akşam yemeği
 • Seyahat sigortası (Sigorta Covid-19 kapsamaz. Ayrıca Covid-19 sigortası yaptırabilirsiniz)
 • Butik köy otellerinde konaklama
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, Romanya gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • PCR test ücreti
 • Schengen vize ücreti
 • Şoför ve rehberler için bahşişler

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.
Gezimiz en az 5 ile en fazla 10 kişi ile yapılacaktır.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz Vedat Şentürk olacaktır.

Romanya Köyleri Fotoğraf Gezisi

Bu sefer çok yakınımızda bir ülkeye gideceğiz. Romanya’nın geleneklerine sıkıca bağlı olduğu bölgelerde dolaşacağız. Burada yaşayan…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.