Azgezmiş Romanya Köyleri Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 7 Temmuz 2021 - 11 Temmuz 2021

Bu sefer çok yakınımızda bir ülkeye gideceğiz. Romanya’nın geleneklerine sıkıca bağlı olduğu bölgelerde dolaşacağız. Burada yaşayan insanlar hala geleneksel kıyafetler giyiyorlar. Köylerde hala ahşap kiliseler var ve hafta sonları kiliseye giderken geleneksel kıyafetler giyiliyor. El işleri yapan ustalar hala geleneksel koşullarda bu işleri devam ettiriyorlar.

İşte biz tüm bunları fotoğraflayacağız. Rehberimiz bizim gibi bölgede yaşayan bir fotoğrafçı olacak. Ne zaman nerede olmamız gerekiyorsa bizi doğru yere doğru zamanda götürecek. Artık sonrası herkesin gördüğünü çekmesine kalacak.

Gezimizin çok kısa özeti ise aşağıdaki gibi olacak:

 1. Gün: 7 Temmuz: sabah ilk uçakla Romanya’ya uçuyoruz ve 3 saatlik otobüs yolculuğu ile gideceğimiz bölgeye ulaşıyoruz. Yol uzun sürecek çünkü gittiğimiz mevsim tam da saman balyalarının yapıldığı ve at arabalarına yüklenip evlere taşındığı bir zamana denk geliyor. Yolumuzun üzerinde uğrayacağımız tarlalarda ve köylerde durup fotoğraf çekeceğiz. Bu bölge için Romanya’nın masal alemi denmekte. Bölgede bir çok yer UNESCO dünya mirası korumasında. Gerçekten de bölge çok geleneksel yapılara ve çok değişmemiş geleneklerine bağlı bir yaşama sahip.
 2. Gün: 8 Temmuz:  bugün ahşap kiliselere ayine gidenleri geleneksel kıyafetleri ile fotoğraflayacağız. Pazar günleri hala bir çok insan folklorik kıyafetlerini giyerek ahşap kiliselere ayine gidiyor. Ayin sonrasında bir kaç köyü ziyaret edeceğiz. Köylerdeki ahşap kiliseleri ve halkın daha çok sokakta geçirdiği Pazar gününü fotoğraflayacağız. UNESCO dünya mirası listesinde olan çok güzel bir ahşap kiliseyi ziyaret edeceğiz.
 3. Gün: 9 Temmuz:  bugün tarlada çalışanların fotoğraflarını çekeceğiz. Çok özel bir mantar türü olan porcini mantarı toplayanların fotoğrafını çekmek için hava şartları elverirse biraz dağlara gideceğiz. 25 ve 26 Eylül gününde yazılı olanları günlere göre yer değiştirip ziyaret edebiliriz.
 4. Gün: 10 Temmuz:  Son buharlı, yük taşıyan küçük ve sevimli bir treni görüp fotoğraflayacağız. Mutlu mezarlık dedikleri çok renkli ve tüm mezar başlarının ahşaptan yapıldığı bir mezarlığı fotoğraflayacağız. Bu bölgede ölümün çok üzüntü veren bir durum olmadığı düşünülüyor ve mezar başlarına bazen komik olan methiyeler yazılıyor. Sonrasında bu ahşap mezar başlarını yapan ustanın mezar başlarını yapım aşamasını fotoğraflamaya gideceğiz. Bugün yine geleneksel halde demir işleri yapanların fotoğraflarını çekeceğiz. Bir de haç yapan ustaları fotoğraflayacağız. Yerel bir pazarı ziyaret edip alışverişi, insanların doğal hallerini fotoğraflayıp şehre geri döneceğiz.
 5. Gün: 11 Temmuz: Bugün uçak saatimize kadar serbest zaman. Havalimanına transfer olup çok kısa bir uçuş sonrası evimizde olacağız. Beklediğinizin çok dışında farklı bir Romanya göreceksiniz. Kim bilir belki bir daha gelmek istersiniz.

Gezi Tarihi: 7 Temmuz 2021 – 11 Temmuz 2021

Gezi Fiyatı: 790 Euro (Çift kişilik odalarda kişi başı fiyatıdır) Tek kişi farkı 190 Euro

Fiyata Dahil Olanlar:

 • Romanya içinde tüm transferler (havalimanı-otel)
 • Sabah kahvaltıları
 • 3 adet akşam yemeği
 • Seyahat sigortası
 • 3 yıldızlı otellerde konaklama
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti
 • Fotoğraf danışmanlığı

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, Romanya gidiş dönüş uçak bileti
 • Yurt dışı çıkış harcı
 • Schengen vize ücreti
 • Şoför ve rehberler için bahşişler

Gezimize katılmak isterseniz info@azgezmis.com adresine mail atabilirsiniz.
Gezimiz en az 10 ile en fazla 14 kişi ile yapılacaktır.

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir. Tur liderimiz Zehra Arslan Ceylan veya Hakkı Ceylan olacaktır.

Azgezmiş Romanya Köyleri Fotoğraf Gezisi

Bu sefer çok yakınımızda bir ülkeye gideceğiz. Romanya’nın geleneklerine sıkıca bağlı olduğu bölgelerde dolaşacağız. Burada yaşayan…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.