Azgezmiş Moğolistan Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 22 Temmuz 2017 - 2 Ağustos 2017

Moğolistan’a, atalarımızın topraklarına, hala yaşayan bazı gelenekleri hatırlamaya gidiyoruz. 22 Temmuz – 2 Ağustos 2017 tarihlerinde yapacağımız bu gezimizde doğanın muhteşem yeşilinde huzur bulacağız. Şaman ritüeline katılıp fotoğraf çekeceğiz. Çadırlarda yaşayan göçebe halkın fotoğraflarını çekeceğiz. Dileyen deveye binecek, cesareti olan geyiğe binecek, çöllerden geçip Orhon Kitabeleri’ne ulaşacağız.

22 Temmuz günü yolculuğumuz İstanbul’dan başlayacak. Bir sonraki gün Moğolistan’a ulaşacağız.

Azgezmiş Moğolistan Fotoğraf Gezisi Programı

1. Gün: 23 Temmuz Ulan Batur’a ulaşacağız ve Gandan Manastırını, Cengiz Han Meydanını ve Cengiz Han anıtını görüp fotoğraflarını çekeceğiz. Bugün akşam yemeği öncesi küçük bir gösteri izleyeceğiz konaklamamız ve akşam yemeğimiz Ulan Batur’da olacak.

2. Gün: 24 Temmuz kahvaltımızın ardından maceramıza başlıyoruz. Karakurum’a doğru yola çıkacağız. 1120 yılında inşa edilen bu şehir Moğolistan’a 140 yıl başkentlik yapmış. Eski başkente giderken küçük bir çöl ziyaretimiz var, burada isteyenler deveye binebilir. Yol manzaraları çekerek Moğolistan’ın eski başkenti olan Karakurum’a ulaşacağız. Burada da Moğolistan’ın en eski budist tapınağını ziyaret edeceğiz. Budist rahipleri fotoğrafladıktan sonra son durağımız olan Karakurum’a ulaşacağız. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil. Konaklamamız çadır otelde olacak.

3. Gün: 25 Temmuz kahvaltımızın ardında Karakurum gezimiz başlayacak, şehri gezdikten sonra bizim için önem taşıyan ve hep okullarda okuduğumuz “Orhon Yazıtları” ziyareti için yola koyulacağız. Orhon şelalesi, buz mağarası, volkanik dağ, Zaluuchuud Mağarası ayrıca muhteşem yol manzaraları bugün göreceklerimiz arasında olacak. Burada bir çok kuş görme şansımız da var. Konaklama çadır otelde olacak. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil.

4. Gün: 26 Temmuz kahvaltımızın ardından Khorgo yakınlarında yaşayan göçer Moğol ailelerini ziyaret edip çadır yaşamlarını fotoğraflayacağız. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil. Konaklama çadır otelde olacak.

5. Gün: 27 Temmuz bugün hedefimiz biraz uzak olacak Khuvsgul Gölü’ne gideceğiz. Burası Moğolistan’ın İsviçresi olarak bilinen bir bölge, her yer yeşil. Ziyaret edeceğimiz Khuvsgul Gölü Orta Asya’nın ikinci en derin gölü. Göl etrafında keyifli doğa fotoğrafları çekeceğiz. Ayrıca dünyadaki temiz su kaynağının %1’i burada yer alıyor. Konaklamamız çadır otelde olacak. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil.

6. Gün: 28 Temmuz – Bugün kaldığımız bölgeye 50 km mesafede olan ve yolun 2,5 saat süreceği ren geyiği çobanlığı yapan göçer aileleri ziyaret edeceğiz. Göç etmemişlerse büyük çoğunluğu, ancak göç etmişlerse 2 veya 3 aileyi fotoğraflayacağız. Bu aileler geyikleri ulaşım aracı, taşıma aracı olarak kullanıp hem de etlerinden faydalanıyorlar. Bizim için hayli ilginç bir tecrübe olacak. Bugünün aktivitelerinden biri de bir şaman ritüelini görüp fotoğraflamamız olacak. Atalarımızın geçmişte Şaman olduğunu hep söyleriz, işte bugün onu ritüellerin nasıl olduğunu göreceğiz. Konaklama çadır otelde. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil.

7. Gün: 29 Temmuz – Bugün biraz dinlenip serbest bir şekilde kaldığımız kamp etrafında fotoğraf çekeceğiz. Konaklamamız yine çadır otelde olacak. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahil.

8. Gün: 30 Temmuz – Bugün Erdenet şehrine doğru yol alacağız bu bölgede bakır madenleri ve Moğolistan en yaşlı volkanlarından biri olan Uran Togoo yer alıyor. Konaklama çadır otelde. Bugüne sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil.

9. Gün: 31 Temmuz – Bugün Amarbayasgalant Manastırı’nı ziyaret edeceğiz. 290 yıldır ayakta duran bu manastır yapılırken hiç bir demir kullanımı olmamış, tüm manastır ahşap geçme tekniğinde inşaa edilmiş ve halen kullanılıyor. Günün geri kalan kısmında yolda olup yol fotoğrafları çekeceğiz. Konaklama çadır otelde olacak. Bugüne sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği dahil.

10. Gün: 1 Ağustos – Ulan Batur’a geri dönüş yolumuz başlayacak şehre ulaşacağız ve bir sonraki güne kadar alışveriş ve fotoğraf için serbest zaman olacak. Konaklama şehir otelinde olacak. Bugüne sabah kahvaltısı akşam yemeği dahil.

11. Gün: 2 Ağustos – Bugün havalimanına transfer olacağız ve bu ilginç ülkedeki yolculuğumuz bitecek. Bu seyahatte bize dokunan çok çok fazla an olacak, emin olun. Türklerin geçmişe yolculuğu diyebiliriz bu seyahatimize.

Fiyat: 1730 USD (iki kişilik odalarda kişi başı fiyattır) – Tek kişi farkı 230 USD

Fiyata Dahil Olanlar:

  • Yukarıda belirtildiği günlerde sabah kahvaltıları, öğlen yemekleri ve akşam yemekleri
  • Havalimanı transferleri
  • Tüm ülke içi araçlı ulaşımlar
  • Türkçe rehberlik hizmeti
  • Seyahat sağlık sigortası

Fiyata Dahil Olmayanlar:

  • İstanbul, Ulan Batur uçak bileti
  • Yukarıda belirtilen dışındaki yemekler
  • Yurt dışı çıkış harcı
  • Vize ücreti (şu anda vize uygulaması yok ancak konduğu takdirde bu fiyata dahil değildir)
  • At veya deveye biniş ücreti

NOT: Gezimiz minimum 10 kişi ile yapılacaktır, katılmak isteyenler info@azgezmis.com adresine email gönderebilirler.

Moğolistan Fotoğraf Gezisi Türsab A Grubu 4393 belge nolu Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir.

Fotoğraflar için Kübra Karaçizmeli‘ye teşekkürler.

Azgezmiş Moğolistan Fotoğraf Gezisi

Moğolistan’a, atalarımızın topraklarına, hala yaşayan bazı gelenekleri hatırlamaya gidiyoruz. 22 Temmuz – 2 Ağustos 2017 tarihlerinde…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.

125x125125x125