Azgezmiş İran Fotoğraf Gezisi

Gezi Tarihi: 26 Nisan 2019 – 6 Mayıs 2019

Geçmiş yıllarda gittiğimiz ve çok beğendiğimiz İran’a tekrar gideceğiz. Rotamız yine aynı, bugüne kadar çok az fotoğrafçının gittiği ve harika fotoğraflar veren Sar Agha Seyed Köyü’ne yine gideceğiz. Bkz http://www.azgezmis.com/iranda-bir-koy-sar-agha-seyed/ 

Göçebe yaşayan Kaşkay Türklerini ziyaret edeceğiz.

İsfahan’ın köprüleri akşamları İranlılar’ın toplanma ve eğlenme mekanları. Buralarda şarkılar söyleniyor müzikler çalınıyor kadın, erkek, genç, yaşlı, çocuk herkes burada toplanıyor. Bu saatlerde fotoğraf için oldukça güzel sahneler ortaya çıkıyor. Yezd ve Şiraz başlı başına şaheser şehirler.

Istanbul’dan Tahran’a uçakla gideceğiz, dönüşümüz ise Şiraz’dan İstanbul’a yine uçakla olacak. Aralardaki seyahatlerimiz araçla olacak. Otellerimiz 4 yıldızlı ve 3 yıldızlı oteller olacak ve sabah kahvaltıları ile akşam yemekleri gezimize dahil olacak.

1. Gün (26 Nisan): Biletlerimizi zamlanmadan erken alabilirsek sabah orada olabileceğimiz bir seferle Tahran’a uçacağız. Tahran’a sabah ulaşıp görebildiğimiz kadar çok yer  görmeye çalışacağız. Gülistan Sarayı, Azadi Kulesi (geometrik fotoğraflar çekeceğimiz bir mekan), Kapalı Çarşı koridorlarının uzunluğu 10 km geçen, bir çok sokağı olan hayli otantik bir çarşı ve bir çok fotoğraf çekebileceğimiz bir mekan. Vaktimiz yettiği ölçüde şehrin sokaklarını görüp konaklama ve akşam yemeği için otelimize gideceğiz.

2. Gün (27 Nisan): (yolumuz 3-4 saat, 244 km) Sabah Kaşan’a gitmek üzere yola çıkacağız. Kaşan çarşı ziyareti, eski evleri (Tabatabae Evi) ziyaretimizden sonra Abyaneh Köyü’ne doğru yola çıkacağız. (1 saat 30 dk, 79 km) Konaklamamız bu köyde çok sevimli bir otelde olacak. Köy biraz turistik olmasına rağmen insanlar hala günlük yaşamlarında yöresel kıyafetlerini giyiyorlar. Bu köye geç ulaşacağız ama üzülmeyin ertesi sabah burada güne fotoğrafla başlayacağız. Akşam yemeğini otelimizde veya bir restoranda yiyeceğiz.

3. Gün (28 Nisan): (Isfahan- Sar Agha Seyed 370 km 4,5 saat ) Dileyenler çok erken kalkıp köyü fotoğraflamaya başlayabilirler. Zaten biz de sabah erken kalkıp Abyaneh Köyü’nde bir süre fotoğraf çekip Sar Agha Seyed Köyü’ne doğru yola çıkacağız. Ancak köye ulaşmak çok kolay değil. Bu nedenle bu gece köye yakın bir yerde konaklama yapacağız.

4. Gün (29 Nisan): Bugün çok keyif alacağımız fotoğraflar çekeceğiz. Kahvaltı sonrasında Sar Agha Seyed köyüne doğru yol alacağız ve macera başlayacak. Toprak dağ yollarından medeniyetin olmadığı yere bir yolculuk yapacağız. Kışın bu köyün tüm dünya ile bağlantısı kesiliyor. Akşama kadar bu köydeyiz yolda giderken yol fotoğrafları çekeceğiz. Makine hep elinizde olsun göçerler, çobanlar ve müthiş manzaralar göreceğiz. Gün batımı sonrasında İsfahan’a doğru yola çıkacağız. Köyde kalma imkanı olmadığı için geri dönmek zorundayız. Konaklama Isfahan’da olacak.

5. Gün (30 Nisan): Bu sabaha biraz geç başlayabiliriz. Göreceğimiz yerler arasında Mescid-i Cuma, Nakş-ı Cihan, Khajoo Köprüsü, Allahverdi Köprüsü, Siasepol Köprüsü, Şeyh Lütfullah Camisi, Ali Kapısı, Kapalı Çarşı ve Naash Cihan Meydanları yer alıyor. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde olacak.

6. Gün (1 Mayıs): (Isfahan – Yezd 373 km 4 saat) Bu sabah Mescid-i Cuma camisini ziyaret edip Yezd’e doğru yola çıkacağız. Gidiş saatimize göre Amir Çakmak meydanını ziyaret edeceğiz. Konaklama ve akşam yemeği Yezd’e otelimizde olacak.

7. Gün (2 Mayıs): Bugün Yezd’i gezeceğiz. Kapalı çarşı, ölülerin gömülmediği vahşi hayvanlar tarafından yenilmesi için bırakıldığı sessizlik kuleleri, ateşin hiç sönmediği Zoraistan Tapınağı ve akşam üstü çatıların üzerinden seyre dalacağımız Yezd’i çok seveceksiniz. Konaklama ve akşam yemeği Yezd’deki otelimizde olacak.

8. Gün: (3 Mayıs): (Yezd- Şiraz 450 km 5 saat ) Sabah erken hareketle rotamız, Perslerin tarihinin yattığı görkemli antik şehir Persepolis ziyareti ve sonrasında Şiraz olacak. Konaklama ve akşam yemeği Şiraz’da olacak.

9. Gün: (4 Mayıs): Bugün Şiraz’da Nasır El Mülk Cami ziyareti sonrasında göçer Türkleri çadırlarında ziyaret edeceğiz. Onlarla sohbet edip fotoğraflarını çekeceğiz Bu coğrafyada birbirimizi anlıyor olmak ilginç olacak. Her şeyi anlamasak da kendileri ile iletişim kurabileceğiz. Zaten rehberimiz bize yardımcı olacak. Konaklama ve akşam yemeğimiz Şiraz’da olacak.

10. Gün: (5 Mayıs): Bugün Şiraz’da çok ilgi çekici Şah Cheragh Türbesi’ni ziyaret edeceğiz. İhtişamı ve içindeki insanların fotoğrafikliği hala aklımdan çıkmayan bir mekan. Akşam yemeğimizi yedikten sonra gece yarısı havalimanına transfer olacağız.

11. Gün: (6 Mayıs): Gece yarısı (5 Mayısı’ı, 6 Mayısa’a bağlayan gece yarısı) havalimanına giderek İstanbul dönüşüne geçeceğiz.

NOT: Geziye katılmak isterseniz info@azgezmis.com‘a mesaj göndermeniz gerekmektedir. Birlikte konaklamak istediğiniz bir oda arkadaşınız varsa bunu mutlaka belirtiniz.

Gezi Tarihi: 26 Nisan 2019 – 6 Mayıs 2019

Gezi Fiyatı: 1275 USD (iki kişilik odalarda kişi başı konaklama) Tek kişi farkı 200 USD + uçak bileti (uçak bileti fiyata dahil değildir, uçuş detayları bildirilecektir.)

Fiyata Dahil Olanlar:

 • İran içinde tüm havalimanı transferleri
 • Sabah kahvaltıları ve akşam yemekleri
 • Tüm şehirler arası ulaşımlar
 • Araç içi ikramlar
 • Seyahat sigortası
 • 4 ve 3 yıldızlı otellerde konaklama
 • Programda yazan müzelere giriş ücretleri
 • İngilizce, Türkçe rehberlik hizmeti

Fiyata Dahil Olmayanlar:

 • İstanbul, İran gidiş dönüş uçak bileti
 • İlk gün sabah kahvaltısı
 • Gidiş tarihine kadar vize devreye girerse vize ücreti
 • Şoför ve rehberler için bahşişler

Gezimiz, ortağı olduğumuz Türsab A Grubu 4393 Belge Nolu Turhande Turizm Seyahat Firması ile düzenlenmektedir.

Azgezmiş İran Fotoğraf Gezisi

Geçmiş yıllarda gittiğimiz ve çok beğendiğimiz İran’a tekrar gideceğiz. Rotamız yine aynı, bugüne kadar çok az…

azgezmis.com

Yorumlar

 • Iyi gunler azgezmis ekibi,

  Bizimle beraber gelecek fotografci belli mi ve bu tura Turkce bilmeyen biri katilabilir mi? (esim)

  Tesekkurler,
  Fatih

  • Fatih bey,
   size mail attık.

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.