1 Günde Kapadokya’da Gezilebilecek 5 Yer

21 Şubat 2018 · Hakkı Ceylan

Ülkemizin en önemli ve en ünlü yerlerinin başında Kapadokya geliyor. İç Anadolu’nun tüm zenginliklerini barındıran Kapadokya, sadece ülkemizin değil tüm dünyanın hayran kaldığı en eşsiz yerlerden biri. Kapadokya’da geçirdiğiniz her an birbirinden özel manzaralara şahit olabilirsiniz. Kapadokya’da güneşin batışını izlemek, balon turuyla peri bacalarını seyretmek, yöresel şaraplarla leziz bir akşam yemeği yemek tatilinizin en keyifli anlarından sadece birkaçı olacak. Kapadokya’yı gezmek için günler hatta haftalar bile yetmez ama sadece bir günde Kapadokya’nın en güzel yerlerini görmek isterseniz sizler için harika bir rehber hazırladık. Bir günlük Kapadokya turu yazımızdaki yerleri ziyaret ederek Kapadokya’nın nefes kesen doğasını kısa ama keyifli bir yurt içi turu yaparak yakından tanıyabilirsiniz.

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi’nin tarihi M.S 4. yüzyıla kadar dayanıyor. Hristiyanlık dönemlerinin ilk yıllarında manastır olarak kullanılan Göreme Ören yeri, binlerce yıl boyunca eğitimin başkenti oluyor. Göreme’deki kayalıklar oyularak buraya adeta bir şehir inşa ediliyor. Binlerce yıl önceki yaşam koşulları göz önünde bulundurulduğunda buradaki sanat eserleri ve yaşam koşulları görenleri Kapadokya’ya aşık ediyor. Göreme Açık Hava Müzesi’nin içinde kayalardan yapılmış onlarca kilise, manastır ve şapel bulunuyor. Bu yapıların duvarlarındaki resim eserleri o döneme dair birçok bilgiyi de bizlere ulaştırıyor. Tarihin izlerini takip etmeyi seviyorsanız Göreme Açık Hava Müzesi Kapadokya turları arasında ilk tercihiniz olmalı. Nevşehir’e 13 km. Göreme’de ise 2 km. uzaklıkta olan müze, sizlerin ziyaretini bekliyor. Göreme Açık Hava Müzesi’ne giriş 30 TL. Eğer Müzekart’ınız varda yılda iki kez bu müzeyi ücretsiz görebilirsiniz.

Aşk Vadisi

Kapadokya’nın en güzel ve romantik vadisine uğramadan gezinize devam etmeyi düşünmeyin. Aşk Vadisi Kapadokya’nın en muhteşem manzarasına ev sahipliği yapıyor. Kapadokya’dan kalkan balon turları genellikle Aşk Vadisi’nden kalkar ve bu manzarayla misafirlerine görsel bir şölen yaşatır. 4900 metre uzunluğundaki Aşk Vadisi, bu coğrafyanın en önemli bölgelerinden biri. Eğer hava güzelse bu vadiyi yürüyerek gezmenizi öneriyoruz. 2,5 saat süren yürüyüş boyunca Kapadokya’daki en güzel peri bacaların, meyve tarlalarını ve üzüm bağlarını göreceksiniz. Kapadokya’da gezilecek yerler arasında en önemli noktaları kırmızı tura katılarak görme şansı yakalayabilirsiniz. Kırmızı tur dahilinde bir gün içinde Aşk Vadisi ve daha birçok eşsiz noktayı keşfedebilir, zamanınızı doğru değerlendirebilirsiniz.

Çavuşin Köyü

Avanos ilçesine bağlı olan Çavuşin Köyü her ne kadar 1950 depreminde hasar alsa da hala güzelliğiyle turistleri büyüleyen yerlerden biri. Çavuşin Köyü’nün tarihi Hristiyanlık Dönemi’nin ilk yıllarına dayanıyor. Romalıların baskısından kaçan Hristiyanlar, Çavuşin Köyü’nün içindeki kayaları oyarak buralara yerleşiyorlar. Coğrafi yapısı nedeniyle ulaşımın zor olduğu bu köyde güvenli bir yaşam süren Hristiyanlar zamanla bu köyü Hristiyanlık Dönemi’nin en önemli eğitim noktası haline getiriyorlar. Zamanda büyüyen ve kalabalıklaşan bu köye inşa edilen Vaftizci Yahya Kilisesi Çavuşin Köyü’nün en önemli yapı taşı haline geliyor. Günümüzde Kapadokya’yı ziyaret eden turistlerin mutlaka uğradığı yerlerden olan Çavuşin Köyü’nde Kapadokya’nın en eski yerleşim birimini görebilir, Hristiyanlık Dönemi’nin ilk yıllarına şahitlik edebilirsiniz.

Dervent Vadisi

Dervent Vadisi’ndeki peribacaları sizleri masal diyarına götürecek ve bu masaldan hiç uyanmak istemeyeceksiniz. Asmalı Konak dizisinde de kullanılan Dervent Vadisi, Kapadokya’nın simgelerinden biri. Gözlerinizi kapattığınızda burada gezinen develeri, kuşları, fok balıklarını görmek mümkün. Buraya gelen turistler, Dervent Vadisi’ndeki peri bacalarını hayvanlara benzeterek burayı adeta bir hayvanat bahçesi gibi hayal ediyorlar. Bakalım siz Devrent Vadisi’nde hangi hayvanları göreceksiniz? Göreme Açık Hava Müzesi’nin 12 km. uzaklıkta bulunan Dervent Vadisi, Kapadokya’yı ziyaret edenlerin akıllarından çıkmayan vadilerin başında geliyor.

Üç Güzeller Peri Bacaları

Sadece Kapadokya’nın değil, dünyanın en güzel yapılarından biri Üç Güzeller Peri Bacaları. İki büyük bir küçük peri bacasının birleşimiyle ortaya çıkan bu güzellik Kapadokya’nın en çok fotoğraflanan yerlerinden biri. Kapadokya turunuzu Üç Güzeller Peri Bacaları’nda bitirerek güneş batışını burada izleyebilir, ömür boyu hatırlanacak fotoğraflar çekebilirsiniz. Üç Güzeller Peri Bacaları’na dair olan efsaneleri burada dinleyebilir, masalsı Kapadokya gezinizi burada noktalayabilirsiniz. Kapadokya gezinizin akşamında buraya özgü şaraplardan yudumlayarak içinde bulunduğunuz masalsı zamanı uzatabilir, lezzetli yemeklerle tatilinizi şölene dönüştürebilirsiniz. Kapadokya tatil dönüşü burada çektiğiniz fotoğraflara masalsı diyarlara tekrar dönebilirsiniz.

1 Günde Kapadokya’da Gezilebilecek 5 Yer

Ülkemizin en önemli ve en ünlü yerlerinin başında Kapadokya geliyor. İç Anadolu’nun tüm zenginliklerini barındıran Kapadokya,…

azgezmis.com

Yorumunuz?

Yeni yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve onaylayın.

125x125125x125