MENUMENU
MENU

Tromso ve Kuzey Işıkları

3 Ocak 2011 · Yurtdışı · Tülay Filiz

NOT: Azgezmiş ilk konuk yazarını ağırlıyor, sevgili Tülay Filiz’in yazısını keyifle okuyacaksınız.

Yıldızlar, uzanıp elle tutacak kadar yakındılar ve öylesine çoktular ki… Şehir ışıklarından uzakta olabildiğim karanlık gecelerde seyretmekten büyük zevk aldığım Orion takım yıldızı, adeta gözle izlenebilir bir hızla yer değiştiriyordu. Üzerimdeki gökyüzü, içinde büyüklü küçüklü birçok ışığın kıpır kıpır oynadığı küçük bir kubbeyi andırıyordu… Norveç’in kuzeyinde, kutup dairesi içinde kalan Tromso’dan 1,5 saat uzaklıktaki bir tepede gökyüzü bir şölendi o gece. Bizi bırakan aracın sesi ve ışıkları da yok olduktan sonra o ıssız, sessiz tepede sadece 3 kişiydik. Çevremizi aydınlatan yalnızca yıldızların ışığı, duyduğumuz tek ses ise uzaklardan gelen bir ırmağın sakin akan suyunun yankılarıydı.

Oslo’dan 2 saatlik uçak yolculuğu ile ulaştığımız Tromso’dan tekrar 1,5 saatlik araba yolculuğu ile geldiğimiz bu tepede bulunma amacımız kuzey ışıklarını görebilmekti.

Bir ömür boyu bu özlemi duymuş arkadaşım Afitap ile çıktığımız yolculukta, ulaştığımız bu tepede yapabileceğimiz tek şey umutla beklemek olacaktı. Kasım ile Şubat arasında görülebilen bu ışıklarla ilgili yaptığım araştırmalar sonucu Tromso’nun en uygun yerlerden biri olduğunu görmüştüm. Ancak, daha pasaport kontrolunda umut kırıcı yorumlar almaya başlamıştık. Norveç’e geliş nedenimizi soran polise verdiğim “Kuzey ışıklarını görebilmek” yanıtına “Çok erken gelmişsiniz, Ocak ayı en uygun zamandır” yanıtını almıştım. Oslo’da hatta Tromso’da konuştuğumuz kişiler de, kuzey ışıklarını görebilmenin kısa süreli bir konaklama döneminde çok zor olacağını söylüyorlardı.

Kasım – Şubat arası uygun bir dönem olsa bile, ne kar ne yağmur olmaması, havanın bulutlu bile olmaması gerekiyordu. Oysa Tromso’ya geldiğimiz 2 Kasım gününden bir gün önce, kuzey kutup dairesi içindeki bu küçük kentte, korkunç bir fırtına yaşamışlardı. O nedenle de, bir kaç gün içinde kuzey ışıklarının görülebilmesi konusunda çok umutsuz konuşuyorlardı.

Bizim programımızda 4 Kasım gecesi “kuzey ışıkları safarisi”ne ayrılmıştı. Tromso’daki otelimize vardığımızda ise bizi bir sürpriz bekliyordu. Bu 2 kişilik özel turumuzu hazırlayan acenta, köpeklerin çektiği kızaklarla yapacağımız gezi için yeterli yumuşak kar olmadığından ve 4 kasım günü kar yağışı beklendiğinden, kızakla geziyi 4’üne almış, kuzey ışıklarını görebilmek amacıyla götürüleceğimiz Camp Tamok turunu ise ayın 3’üne programlamıştı. Kuzey ışıklarını görebilmek, hiç bir programa uymayacağı, tamamen doğanın kontrolunda bir olay olduğu için, “hiç olmazsa yolcularımızın kızak gezintisini garantiye alalım” diye düşünmüşlerdi sanırım.
İşte, o yıldızlarla kaplı gök altında, eksi 15 derecede, hayalimizin gerçekleşmesini beklediğimiz gece, bu geceydi.

Yıldızların bu kadar yakın, bu kadar parlak olmasının verdiği ilk şaşkınlığı atıp girdiğimiz Sami çadırında, rehberimizin, ahşap masalardaki mumları ve ortadaki ocağı yakmış olduğunu gördük. Girdiğimiz çadır Lavvu diye adlandırılıyor. Lavvu’lar, Avrupa’nın en eski yerlileri olan ve günümüzde Kuzey İskandinavya’da yaşayan Sami ırkının evleri.

Çadırın içi, mumların ve alevlerin ışığı ile ısınıvermişti. Geyik postları ile kaplı taburelerde, ateşin kenarına oturup 30 yıldır bu dağlarda yaşamakta olan rehberimiz Roy’u dinlemeye başladık. İnanılmaz bir doğa hayranı olan Roy, kış aylarında Camp Tamok’a gelen turistlere hizmet vermenin yanısıra; boş zamanlarında ırmakta balık tutuyor, yabani meyva toplayarak kente gönderiyordu. Yaz aylarında ise, bazı yazlar toplam 1000 km’yi bulan trekking turları yönetiyordu. “Ben çok şanslı bir insanım, Tanrı’nın bana bahşettiği bu yaşam tarzı için her an şükrediyorum” sözlerini imrenerek dinledik.

Roy bize kahve yapmak istediğini, eğer korkmazsak bizi kısa bir süre yalnız bırakıp yakındaki kaynaktan su almaya gideceğini söyledi….Oysa biraz önce, içinde bulunduğumuz Sami çadırının civarına çok miktarda kutup tilkisinin geldiğini, hatta 20 gün önce kahverengi bir ayı gördüklerini söylemişti. “Kahve içmesek de olur galiba!!” sözleri, onu gitmekten alıkoydu. Odun almak amacıyla çıkıp tekrar çadıra geldiğinde ise…”Kuzey ışıkları başladı” sözcüklerini duyduk. Anlatamayacağım bir heyecan ve coşku içinde dışarı fırladık. Daha önce bize “Eğer kuzey ışıkları oluşursa şu yönden görülürler” diye gösterdiği tepenin ardı yemyeşil bir ışıkla aydınlanmıştı. Sanki tepenin arkasından bir kentin ışıkları yansıyordu.

Bu ışık bir süre sonra gökyüzünde bir kavis oluşturdu ve kuzey ışıklarının dansı başladı. Şekilden şekile giriyor, kalp atışı ritmi ile ama çok sakin ve uzun aralıklı olarak, hafifliyor ve tekrar yoğunlaşıyordu.
Hafiflediği zaman sanki geriye çekiliyor, güçlendiğinde ise nefis şekiller oluşturuyor ve çok yoğun bir yeşil ışık ortalığı aydınlatyordu. En ilginç olanı ise bu çok güçlü yeşil ışık yıldızların görünmesini engellemiyordu. Gökyüzü inanılmaz bir şölendi… Evrenin güzelliğini, gücünü büyük bir hayranlık ve şaşkınlıkla izliyorduk…

Kuzey ışıklarının çok özel bir ayarla fotoğraflanabileceğini söyleyen Roy’a kameramı teslim edip, ilgimi sadece bu olağanüstü gösteriyi izlemeye yönelttim. Bir süre sonra –sanırım ışıkları ilk görmemizin üzerinden 1 saat geçmişti – çok daha farklı görüntüler de oluşmaya başladı. Işıklar bir perde gibi, aşağıdan yukarıya doğru yayılmaya başladı. Yine hafifliyor, yoğunlaşıyor ve gökyüzünün çeşitli kısımlarında ortaya çıkıyordu. Bu perde görüntüsü bir süre sonra öylesine genişledi ki hem çevremizin hem de başımızı kaldırdıp baktığımızda üstümüzün tamamiyle yeşil bir perde ile kaplanmış olduğumuzu gördük.

Kuzey ışıkları ile ilgili okuduğum yazılarda, genellikle yeşil olduklarını ender olarak da eflatun, sarı ve mavi gibi renklerin oluşabildiğini okumuştum. Bizi sarıp sarmalayan bu yeşil perdede bir süre sonra renkler oluşmaya başladı; eflatunlar, açık maviler ve sarılar… Bizdeki sevinç, heyecan, şaşkınlık hangi noktaya gelmişti tahmin edebilirsiniz. Bu güzellik yok olmaya başladığı anla ilgili olarak belleğimde kalan; gökyüzünü boydan boya kaplayan, renkli piyano tuşları gibi bir görüntü ve adeta soldan sağa bu tuşlara basan bir sanatçının parmakları ile oluşan hareket idi.

Bu görüntü, 30 yılını oralarda geçirmiş, kimbilir kaç kez kuzey ışıklarını izlemiş olan Roy’u bile heyecanlandırdı. Koşup çadırdan kendi kamerasını ve ikinci bir ayak getirdi. “Bu gece kuzey ışıkları çok güzel, ben de kendi makinamla fotoğraflayayım” dedi. Hatta bir süre sonra kar motorsikleti ile yanımıza gelen bir arkadaşı da aynı derecece etkilenip, 10 dakika mesafede olduğunu söylediği kulübesine fotoğraf makinasını almaya gitti. Ancak, o döndüğünde bu inanılmaz görüntü artık yoktu ve bir kaç dakika sonra da, kuzey ışıkları tamamen yok oldu.

Rehberimiz Roy, tepeye geldiğimizde, eğer çıkacak olursa, kuzey ışıklarının 21:00 ile 23:00 arasında görülmesinin olası olduğunu söylemişti. Bizim o tepede kalış süremiz ise 19:00 – 22:00 arasındaydı saat 10’da aracımız bizi almaya gelecekti.Ve inanır mısınız kuzey ışıkları o gece 19:30’da görülmeye başladı ve 21:30’da da yok oldu. Bunun, gerçekten, evrenin bize bir armağanı olduğunu düşünüyorum. Saat 10’da gelip bizi alan minibüs ile Tromso’ya doğru yola çıktığımızda ise bir süre sonra şoförümüzün “Bakın o ışıklar yine üstümüzde” dediğini duyduk. Aracın ön camından izlediğimiz yumuşak tonlarda yeşil bir kavis bizi kente kadar uğurladı adeta.

Uzakta Tromso’nun ışıkları göründüğünde ise, yanımdaki buz tutmuş camda bir yeşillik fark ettim. Camı eldivenlerimle silmeye çalışıp, buzların görüşümü engellemesini olabildiğince azalttığımda ise, kuzey ışıklarının en güzel görüntülerinden biri olan – bir bacadan çıkan dumanı andıran – o görüntünün tekrar oluştuğunu gördüm ve bir süre sonra gökyüzü her geceki renklerine büründü; siyah ve üzerinde yıldızlar. Kuzey ışıklarının vedası böyle oldu… Sanki ona duyduğumuz sevgiye bir yanıt vermişti…

Bu yazıyı beğendiyseniz ve diğer yazılarımızdan haberdar olmak isterseniz RSS ya da Twitter hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz. Facebook Sayfamızı beğenebilir ya da Azgezmiş Facebook Grubumuza katılabilirsiniz. Bizimle iletişime geçmek için iletişim Sayfamızıkullanabilirsiniz.

Yorumlar

Toplam 40 adet yorum yapılmış.
Cevaplarda işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

 • Merhaba;
  İstanbul’dan bu geziyi yapabileceğim bir tur firması var mı?
  şimdiden teşekkür ederim.

  • Serdar Bey,
   elbette bir sürü firma var. Tromso gezisi diye internette ararsanız bir sürü firmaya ulaşabilirsiniz.

 • selamlar,biz 15-20 şubat 2015 tarihinde tromso ya gidişimizi ve viking otelde yerlerimizi ayarladık.3 arkadaşız.sizden ricam orada günübirlik kuzey ışıkları turları yapan,ya da herhangi irtibata geçeceğimiz birileri var mıdır ?köpeklerin çektiği kızaklar,geyiklerin çektikler kızaklı turlar ya da oradan birilerinin transferi ile gidilerek yapılan turları gördük fakat hangisi daha iyi dir. bizimde amacımız güzel fotoğraflar çekmek tabii ki :) tecrübelerinizden yararlanmak adına yardımcı olabilirseniz cok sevinirim.nice güzel gezilere diyeyim sizler içinde :)….

  • Murat Bey,
   mailinize detayları gönderdim.

 • Merhaba Şubat başı tromsoya gitmeyi planlıyoruz. Tromsoda herhangi bir hostele yerleşsek ışıkları görme konusunda bize uygun fırsatlar sunarlar mı yoksa rehberi kendimiz mi ayarlamamız gerekiyor? Siz nasıl ayarladınız? yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba Gökçe Hanım,
   Tromso’ya gidip bir acentadan rehber ayarlayabilirsiniz. Ancak kuzey ışığı turları bir gece için kişi başı 800 Euro civarında. Norveç oldukça pahalı bir yer. Hostelde kalabilirsiniz fiyat daha uygun olacaktır böylece.Yemek için yanınızda bir kaç konserve götürürseniz bir kaç öğünü ucuza çıkarmış olursunuz. Aksi takdirde öğle yemeğine kişi başı 50-60 Euro verebilirsiniz.

 • Merhaba trenle oslo’dan ya da bergen’den tromso’ya gidiş var mı biliyor musunuz? Bir de eylül ayında kuzey ışıklarını görmek nasıl olur sizce? Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Merhaba İlkim Canoler,
   Trenle Oslo’dan Bergen’e gitmeniz mümkün bunun için bu linke NSB gidip bakabilirsiniz. Ancak Bergen, Tromso arasında sanırım sadece uçuş var. Bölge oldukça sarp bu nedenle tren olmayabilir. Bu konuda emin değilim. Kuzey ışıklarına gelince malesef Eylül ayında gözükmüyorlar.

 • merhaba bizde şubat 2015te gitmeyi planliyoruz. yalniz aramizda dil bilen biri yok çat pat anlaşabilecek kadar ingilizce haricinde. bu durumda tursuz gitsek cok sorun yaşarmiyiz bireysel mi turla mi gitmeyi önerirsiniz? birde kalacak yer rehber vs izleyebileceğimiz rota hakkında bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler.

  • Merhaba Elif Hanım,
   rota konusunda yazıyı yazan konuk yazarımız Tülay Filiz size cevap verecektir.

 • Petek hanım cevabınız için teşekürler.bu arada arama yapınca facebook da Jacek Orasinski nin profiline denk geldik haberiniz olsun herhalde sizin dediğiniz kişidir diye ümit ediyoruz.yardımlarınız için teşekkürler…

 • kusura bakmayın Petek hanım yanlış hatırlamışım isminizi… biz tromso ya gidicez inşallah ve sizden acaba ordaki irtibat no ya da bir mail adresi almamız mümkün müdür acaba…?

 • Melek hanım iyi aksamlar .yazıları okuyordum da önümüzdeki tarihlerde tromso ya gitmeyi amaçlıyoruz.yazınızda yazdığınız kişinin iletişim bilgilerini almamız mümkün müdür? acaba… iyi aksamlar…

 • Merhaba, biz de suan kuzey isiklarini gormek arzusuyla oslo, norvecteyiz :) yarin tromsoye ucuyoruz ve nerede ne yapmamiz gerektigi kisminda bize yol gosterirseniz cok sevinirim.. Bu en buyuk hayalim ve burada sadece 1 gecem var…

  • Gülşah Hanım,
   bu konu ile ilgili mailinize cevap yazdık umarım işinize yaramıştır.

 • Merhaba,
  Daha önce buraya yazıp fikir almıştım, geçen sene ben de Tromso’ye gittim ancak kar fırtınasına yakalandığım için kuzey ışıklarını göremedim. Eğer uygun fiyatlı bir yer arıyorsanız Viking Oteli öneririm. Küçük temiz ve şirin bir otel. Kuzey ışıkları içinse tur satın almadık, orada yaşayan biriyle tanıştık, birazcık para verdik, bizi arabasıyla Finlandiya’ya kadar götürdü. Eğer turlar çok pahalı diyorsanız, bu kişinin e-mail adresi sanırım bende hala var, verebilirim:)

  • Merhaba Petek Hanim
   2013 yilinda bu forma yazdiginiz bir yazida sizi finlandiyaya goturen birinden ve mail adresinden bahsetmissiniz bizde esimle birlikte bu geziyi gerceklestirmek istiyoruz. Bize tecrubelerinizle ve bu kisinin mail adresini vererek yardimci olurmusunuz. Simdiden cok tesekkur ederiz.
   Saygilarimla
   Rasim karavana
   rkaravana@ekipteks.com

 • @htecir, Ben kasim ayinda gittim, Oslo’dan Tromso’ya ucakla gecerek. Cruise’larin iyi bir yontem olacagini dusunmuyorum. Zaman olarak onerilen kasim subat arasi. Fjord Travel northern lights safari turunu satin alarak gerceklestirdim ben turumuzu. Zaten 2 arkadas gitmistik. Bir gece, kuzey isiklarini gorebilme amaciyla bizi bir minibus Tromso’daki otelimizden alip Camp Tamok’a goturdu, rehberimiz orada bekliyordu. Fjord travel’in turlarini da bir inceleyin isterseniz.
  Simdiden iyi yolculuklar, iyi sanslar.

 • Merhaba Şubat mart gibi Norveçe gitmek istiyorduk, Kuzey ışıkları için en doğru ve en ucuz ulaşım yontemi nedir? araba/otobus/tren olabilir
  Hurtigrutenın turları bize pahalı geldi, sizce nasıl planlamalıyız? Cruise en iyi yontem midir? Zaman olarak hangi ayı onerirsiniz?
  Şimdiden teşekkürler,

 • Merhaba, Uzun zamandır hayalini kurduğum bir geziyi gayet güzel gerçekleştirmişsiniz. Darısı başıma :)
  Ev ve araç kiralamayı bir şekilde çözebilirim diye düşünüyorum. Ancak rehber Roy’a nasıl ulaşabiliriz?
  Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

  • Tülay Hanım,
   size özel mailinizden cevap verdi Ruken Hanım.

 • Merhaba, kuzey ışıklarını görmek benimde hayalim. Bunu gerçekleştirmek için bu detinasyona tur yapan firma hangileri bilgi verirmisiniz. Teşekkürler

  • Merhaba Bülent Bey,

   bunun için VIP turizme bakabilirsiniz. Fakat araştırırsanız bunu yapan başka firmalarında olduğunu göreceksiniz. Fiyatalar en düşük 2500 Euro’dan başlıyor.

 • Roy a nasıl ulaştınız acaba?

  • Rana hanım,
   konu ile ilgili mesajımız size ulaştı sanırım.

 • Merhaba 2013 şubat ayında tromso’ya veya Finlandiya Lapland / Rovanamie’ye annemle beraber gitmeyi düşünüyoruz. Bu iki şehirden hangisinde kuzey ışıklarını görmem daha mümkün?
  diğer sorum da Tromso’daki rehberi nasıl buldunuz? 1.5 saatlik yaptığınız araba yolculuğu ve rehber için ne kadar bir ücret ödediniz. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum.
  Kalacak yer konusunda da yol gösterirseniz çok çok büyük bir iyilik yapmış olurusnuz :)
  Teşekkürler

 • Merhaba
  Kuzey ışıkları için ocak yada subat 2013 tromso’ya gitmeyi planlıyorum.Kalacak yer ve rehber konusunda önerilerinizi paylaşırsanız cok sewinirim.

 • Merhaba, Ekim ayında gitmeyi planlıyorum, şimdiden herşeyi ayarlamak istiyorum. kalacak yer ve northern lights için rehber konusunda öneride bulunursanız. çok sevinirim.

 • yeniden merhaba,
  bu kadar çabuk haberleşebileceğimizi zannetmiyordum. öneri ve bilgi için teşekkür ederim.

 • merhaba,
  mart ayında aynı nedenlerle :) tromso’ye gideceğim. çok kısa süre kalabiliyorum, umarım ışıkları görebilirim.. kalacak yer ve tromso’nün kendisi için öneriniz var mı?

  • Ayşegül hanım,
   konuk yazarımız Tülay hanım size cevap verecektir.

 • hay allah…o halde yilbasina yakin gitmek istiyorum…bana kalis icin onereceginiz yerler ve tur icin gorusebilecegim isimler var mi?..:))simdiden tskler..:))noel baba kasabasi da oralarda bir yerlerde di mi?gitmisken kendisini de gormek isterim..:))

  • Fatoş hanım,
   Tromso Norveç’de Noel Baba kasabasından bahsediyorsanız o Finlandiya’da. Bir firma ismi malesef veremiyorum. Biz kendimiz araç ve ev kiralayarak gidiyoruz.

 • bie sonraki gezi ne zaman olacak bu destinasyona??..:))

  • Bir sonraki gezi tarihi henüz belli değil.

 • Seyahat ve fotograf, yaşamımda en keyif aldığım ikili.Kuzey ışıklarının çeşitli kaynaklarda fotograflarını gördüm ama canlı izleme düşüncesi hiç aklıma gelmedi,yaşadığınız mutluluğu şiir gibi öyle güzel anlatmışsınız ki, şimdi ben de hayalini kurmaya başladım .Teşekkürler paylaşımınız için.

 • bayıldım fotograflariniza acaba gidisınız hangi seyahat sirketı ıle bılgı
  verebilirmisiniz tesekkurler

 • lise sondaydım bir filmde duymuştum ilk kez kuzey ışıklarını…..
  şimdi 53 yaşındayım ve sonunda gidebildim…muhteşem bir gösteri ile karşılaştım şaşkınlıktan düştüm…..o soğukta ve karanlıkta 3 saat sıkılmadan
  gökyüzüne bakakaldım…..öylesine güzel bir mutluluk içindeydim ki nihayet
  ışıklarla başbaşaydım…hiçbirsaniyesini kaçırmak istemiyordum……bana bu mutluluğu yaşatan evrene ve sevgili tülay filiz’e sonsuz teşekkürler…

  • Afitap hanım,
   hayalinizi geçde olsa gerçekleştirmiş olduğunuz için çok şanslısınız. Hayallerini gerçekleştiremeden ölüp giden bir çok insan var.

 • afitap yıllardır bu gezinin hayaliyle yaşıyordu, yıllarca da anlatacak eminim.
  sağolun tülay hanım.

Siz ne diyorsunuz?

Son eklenen yazılardan haberdar olmak için lütfen email adresinizi ekleyin ve gelen cevaptaki onay bağlantısına tıklayın.

Etstur

Tatil keyfi için Etstur...

biletbayisi.com
Bumerang - Yazarkafe